Americké akcie v úterý mírně oslabily, investoři čekají na výsledek vleklé řecké ságy

Investoři v USA vstřebávali nejnovější zprávy z ekonomiky a sledovali živý průběh vyjednávání Řecka s mezinárodními věřiteli.
Index Dow uhájil metu 18 tisíc bodů a odepsal nakonec jen 0,16 % na 18 011,94 bodu, S&P 500 ztratil 0,1 % na 2 109,60 bodu a Nasdaq oslabil o 0,13 % na 5 076,52 bodu. Po počátečním poklesu o více než půl procenta se indexy odpoledne dostaly do mírného zisku, ten ale neudržely. Oslabily přitom akcie pouze ve čtyřech hlavních sektorech, nejvíce se to týkalo akcií firem z oblasti veřejných služeb. V plusu naopak skončily energetické tituly. Index volatility VIX se zvýšil jen nepatrně a výnos 10letých amerických vládních dluhopisů prudce stoupl o osm bazických bodů na 2,26 %.
Pohyby hlavních indexů nejsou v posledních dnech příliš výrazné. Analytici se víceméně shodují, že se ještě dva dny bude čekat na hlavní makroekonomický údaj týdne v podobě počtu vytvořených pracovních míst v USA.
Úterní zpráva amerického ministerstva obchodu ukázala, že zakázky průmyslových podniků v USA v dubnu klesly o 0,4 %. Propad tak zaznamenaly v osmi z posledních devíti měsíců. Data podle agentury AP naznačují, že průmyslové podniky narážely v posledních měsících na problémy. Silnější dolar totiž v zemích mimo USA zvýšil náklady na zboží americké produkce, což zasáhlo odbyt v Evropě či v částech Asie. Levnější ropa pak snížila zájem energetických společností o ropná zařízení.
Data naznačují, že by se největší světová ekonomika po propadu v prvním čtvrtletí nemusela v tomto kvartálu zotavit dostatečně na to, aby to centrální bance umožnilo zvýšit úrokové sazby v USA v nejbližších měsících.
Lael Brainardová, členka Fedu, která letos hlasuje o nastavení sazeb, uvedla, že data z ekonomiky nenaznačují nějaké výrazné oživení ve druhém čtvrtletí. Silný dolar podle ní oddaluje první zvýšení sazeb. "Trh potřebuje od Fedu jasný názor," uvedl David Kelly z JPMorgan Funds. "Podle mě se Brainardová plete, ekonomika je na tom výrazně lépe."
Euro během úterý prudce posílilo vůči americkému dolaru. Jednotnou evropskou měnu tlačily vzhůru naděje, že se silně zadlužené Řecko dohodne s mezinárodními věřiteli na obnovení finanční pomoci. Vůči dolaru evropská měna získala asi 2 %.
Řecký premiér Alexis Tsipras uvedl, že Atény poslaly věřitelským institucím plán řešení dluhové krize, který považují za realistický. Věřitelé později podle Reuters připravili vlastní návrh, jenž chtějí Aténám předložit.
Atény se nyní nacházejí na pokraji platební neschopnosti. Řečtí představitelé varovali, že bez dohody s věřiteli neuhradí Mezinárodnímu měnovému fondu splátku dluhu, která připadá na tento pátek. "Očekávám, že během příštích dvou dnů bude Řecku zaručena další pomoc a patová situace skončí," uvedl analytik Douglas Borthwick ze společnosti Chapdelaine Foreign Exchange. Dodal, že euro by se v reakci na dohodu ohledně Řecka pravděpodobně vyšplhalo až na 1,15 EUR/USD.
Světové ceny ropy po poklesu v předešlém dnu v úterý zamířily vzhůru. Trhy podpořil slabší kurz dolaru a očekávání, že ropný kartel OPEC na blížícím se setkání ve Vídni ustojí tlak na zvýšení svého těžebního limitu.
Slabší dolar zlevňuje nákupy investorům v jiných měnách. Výrazně levnější ropu měli především držitelé jednotné evropské měny euro, jehož hodnota výrazně vzrostla.
Trhy se připravují na páteční ministerskou schůzku Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), kde se bude rozhodovat o těžební politice na následujících šest měsíců. Ropný kartel se na světové produkci ropy podílí zhruba jednou třetinou. Na trhy v současnosti dodává až o dva miliony barelů denně více, než je potřeba. Podle analytiků by ale spotřeba ropy mohla zrychlit. To by mohlo pomoci snížit nadměrnou nabídku této suroviny a uvést trh do rovnováhy.
Saúdskoarabský ministr ropného průmyslu Alí Nuajmí v pondělí uvedl, že poptávka po ropě podle jeho odhadu v letošním druhém pololetí stoupne a nabídka se sníží. Naznačuje to, že strategie Saúdskoarabského království bránit svůj podíl na ropném trhu funguje, napsala agentura Reuters.
Několik bankovních institucí a analytiků naznačilo, že OPEC by v pátek ve Vídni mohl připustit, že těží více ropy, než jaký je jeho oficiální cíl, a těžební limit zvýšit. Většina investorů ale žádnou změnu neočekává.
Hlavní úterní události na amerických trzích
- Podnikové objednávky ve Spojených státech v dubnu klesly o 0,4 % po březnovém růstu o 2,2 % meziměsíčně (revidováno z 2,1 %), očekával se 0,1% pokles. Objednávky po očištění o dopravní techniku stagnovaly, stejně jako v březnu. Zároveň byly výrazně negativně revidovány objednávky zboží dlouhodobé spotřeby za duben.
- ISM index aktivity pro oblast New Yorku v květnu klesl na 54 bodů (duben: 58,1 bodu).
- Celkové prodeje aut v USA v květnu smetly ze stolu odhady. Prodalo se jich anualizovaně 17,9 milionu, čekalo se 17,3 milionu. Prodeje rostly většině automobilek (Honda +1,3 %, Audi +11 %, Mercedes-Benz +12,2 %). Analytici z Barclays na základě těchto dat dokonce zvýšili svůj výhled na růst americké ekonomiky.
- Prodeje automobilky General Motors ve Spojených státech v květnu vzrostly o 3 %, čekal se 1% pokles. Akcie +0,11 %.
- Prodeje automobilky Ford v USA v květnu klesly o 1,3 %, čekal se 3,4% pokles. Akcie -0,68 %.
- Prodeje automobilky Fiat Chrysler v USA v květnu vzrostly o 4 %. Akcie -0,74 %.
- Barclays zvyšuje doporučení na akcie maloobchodního prodejce Big Lots na "overweight" z "equal weight". Akcie Big Lots +3,19 %.
- Susquehanna zvyšuje doporučení na akcie Anheuser-Busch InBev na "positive" z "neutral". Akcie pivovaru +2,3 %.
- BMO Capital snižuje doporučení na akcie společnosti Intel na "market perform" z "outperform", akvizici firmy Altera považuje za negativní zprávu. Akcie Intelu -1,87 %.
- Společnost Mylan obvinila Teva Pharmaceuticals z porušení antimonopolních zákonů. Nelíbí se jí, že Teva koupila podíl v Mylan a zároveň se pokouší o akvizici celé společnosti. Teva nedávno oznámila, že v Mylan drží 1,35% podíl poté, co Mylan odmítla její návrh na akvizici ve výši 40 miliard dolarů. Mylan v úterý -1,45 %, Teva +0,45 %.
- Ford Motor letos omezí prázdninové výpadky továren v USA, vyrobí díky tomu o 40 tisíc vozidel více.
- Společnost Perrigo odkoupila od GlaxoSmithKline několik značek za blíže nespecifikovanou cenu.
- Největší maloobchodní řetězec světa, americká společnost Wal-Mart Stores, zvýší od července mzdy desítkám tisíc svých pracovníků v USA. Firma uvedla, že vyšší hodinovou mzdu dostanou manažeři a pracovníci v oddělení lahůdek či elektroniky, dohromady více než 100 000 zaměstnanců. Wal-Mart ve Spojených státech zaměstnává asi 1,3 milionu lidí a je tam největším soukromým zaměstnavatelem. Akcie -0,27 %.
Výsledková sezóna
- Výsledky Dollar General v 1Q: Zisk na akcii 0,84 USD (odhad: 0,81 USD), tržby: 4,92 miliardy USD (odhad: 4,94 miliardy USD). Akcie +2,98 %.
- Výsledky PVH v 1Q: Zisk na akcii 1,50 USD (odhad 1,38 USD), tržby zhruba v souladu s odhady. Akcie +7,09 %.
Zdroj: ČTK, CNBC
Aktuality

