Americká ekonomika v květnu vytvořila mnohem více pracovních míst, než se čekalo, míra nezaměstnanosti však stoupla

V americké ekonomice vzniklo v květnu 280 tisíc pracovních míst, čekalo se jen 227 tisíc po dubnových 221 tisících (revidováno z 223 tisíc). Míra nezaměstnanosti však vzrostla na 5,5 % z předchozích 5,4 %, očekávala se stagnace. Průměrná hodinová mzda v květnu vzrostla meziměsíčně o 0,3 %, očekával se mírnější nárůst o 0,2 % po dubnových 0,1 %. Anualizovaně mzdy vzrostly o 2,3 %. Výnos desetiletých amerických dluhopisů v reakci na zprávu vzrostl na letošní maximum 2,445 %.
"Květnová data z trhu práce jsou vesměs pozitivní. Snad jedinou drobnou skvrnkou na kráse je mírný růst míry nezaměstnanosti. Vedle podstatně silnějšího než očekávaného růstu počtu pracovních míst je příjemný i rychlejší růst mezd, který by mohl podpořit poněkud zaostávající spotřebu domácností. Údaje výrazně podpořily očekávání zrychlení růstu ekonomiky a trh je také vzal jako podporu pro záměr Fedu zvýšit sazby ještě letos. Proto posílil dolar a vzrostly výnosy amerických dluhopisů," okomentoval zprávu Ľuboš Mokráš, analytik z České spořitelny.
Míra nezaměstnanosti nečekaně stoupla na 5,5 % oproti předchozím 5,4 % a míra participace se mírně zvýšila na 62,9 % z dubnových 62,8 %. Separátní indikátor, který sleduje ty, kteří pracují na částečný úvazek z ekonomických důvodů, a ty, kteří v minulém měsíci ani nehledali zaměstnání, zůstal stabilní na 10,8 %.
Průměrná mzda rovněž narostla, a to o 8 centů na hodinu, což odpovídá anualizovanému růstu o 2,3 %. Poskytovatelé služeb si v květnu vedli v zaměstnávání nejlépe, když 63 tisíc pracovních míst. V závěsu za nimi se držely odvětví cestovního ruchu s 57 tisíci nových pozic a sektor zdravotní péče se 47 tisíci. Maloobchod přidal 31 tisíc a stavebnictví 17 tisíc. Nedařilo se naopak těžařům, kteří zrušili dalších 17 tisíc míst.
Solidní zpráva o nezaměstnanosti by mohla znamenat, že Fed přistoupí ke zvyšování sazeb spíše dříve než později. Proto výnosy amerických dluhopisů reagovaly na zprávu růstem. Fed ve svém rozhodování posuzuje nejen vývoj nezaměstnanosti a tvorbu pracovních míst, ale také růst mezd a spotřebitelských cen.
Účastníci trhu očekávají, že Fed přistoupí k prvnímu zvýšení sazeb již letos, Mezinárodní měnový fond však Fed ve čtvrtek vyzval k tomu, aby se zahájením zvyšování sazeb vytrval až do první poloviny příštího roku.
Podle středeční zprávy agentury ADP soukromý sektor ve Spojených státech vytvořil v květnu zhruba 201 tisíc pracovních míst. Ve srovnání se slabým předešlým měsícem tak tvorba pracovních míst v tomto sektoru zrychlila. Údaje naznačují, že největší světová ekonomika po hospodářském propadu v prvním čtvrtletí oživuje.
Zdroj: Bloomberg