Evropské akcie v pátek stáhly dolů obavy z Grexitu, i celý týden byl pro starý kontinent ztrátový

Investoři se pomalu ale jistě začínají připravovat na možnost, že se Řecko se svými věřiteli nedokáže dohodnout a bude muset nejen vyhlásit platební neschopnost, ale také opustit eurozónu. O tomto scénáři údajně jednali i zástupci ministerstev financí eurozóny na čtvrteční přípravné schůzce v Bratislavě, kde se chystalo zasedání euroskupiny.
Britský FTSE 100 v pátek ztratil 0,9 %, francouzský CAC 40 odevzdal 1,41 % a německý DAX oslabil o 1,2 %. Regionální STOXX Europe 600 ztratil 0,92 %. Všechny jeho sektory, v čele s ropným, oslabovaly. Páteční ztráta ukrojila podstatnou část z týdenního zisku indexu, který se tak ztenčil jen na 0,1 %.
Investorům na náladě nepřidala ani odpolední zpráva o tom, že Řecko odmítá s věřiteli dále jednat. Řecký ASE index v pátek ztrácel kolem 6 %, dolů ho stahovaly především banky. National Bank of Greece a Eurobank Ergasias oslabily o více než 8 % každá. Druhý nejhorší výkon podával portugalský PSI 20, který ztrácel kolem 1,5 %.
Investoři se začínají obávat, že nastane nejhorší možný scénář v řecké otázce - že se země s věřiteli nedohodne a upadne do platební neschopnosti, což vyústí i v odchod Řecka z eurozóny. Tyto obavy se ještě prohloubily poté, co ve čtvrtek z jednání s Řeckem odešli zástupci Mezinárodního měnového fondu s tím, že mezi jednajícími stranami stále existují "velké neshody" v názorech.
Za celý týden index FTSE 100 ztratil 0,26 %, CAC 40 0,44 % a DAX zakončil prakticky na nule se ztrátou 0,01 %.
"Začínám mít obavy," říká Henrik Drusebjerg, hlavní akciový stratég Carnegie Investment Bank. "Investoři teď řeší dilema. Nemohou utéct k dluhopisům a doufat, že se tak ochrání. Děsí se akciového trhu kvůli Řecku a Fedu, který se odhodlává k prvnímu zvýšení sazeb. Většina z nich je tedy frustrovaná a netuší, kam vlastně dát své peníze," dodává.
Hlavní páteční události na evropských trzích
- Sezónně očištěná průmyslová produkce v eurozóně v dubnu vzrostla o 0,1 % meziměsíčně, stejně jako v celé Evropské unii. V březnu 2015 produkce v eurozóně klesala o 0,4 % a v celé EU o 0,1 %. Meziročně se průmyslová výroba v eurozóně zvýšila o 0,8 %, v celé EU o 1,2 %.
- Stavební produkce ve Spojeném království v dubnu klesla o 0,8 % meziměsíčně, čekal se přitom 0,1% růst. Meziročně produkce vzrostla naopak více, než se čekalo, a to o 1,5 % při očekávání 0,5% růstu. Revize stavební produkce podle zveřejněných dat přidala do růstu HDP ve čtvrtém kvartále 0,15 procentního bodu a do celoročního růstu ekonomiky o 2,8 % v roce 2014 přispěla revidovaná stavební produkce 0,3 procentního bodu.
- Zástupci ministerstev financí zemí eurozóny tento týden poprvé jednali o možnosti státního bankrotu Řecka. Agentuře Reuters to v pátek řeklo několik evropských činitelů. Na čtvrteční přípravné schůzce v Bratislavě, kde se chystalo příští zasedání euroskupiny, účastníci konstatovali, že existují tři možné scénáře vývoje do konce června, kdy končí platnost prodlouženého záchranného programu pro Řecko. Za nejméně pravděpodobný scénář přitom označila většina přítomných včasné završení dohody, v níž by se Řecko zavázalo k reformám.
- Bývalý šéf Mezinárodního měnového fondu Dominique Strauss-Kahn se nepodílel na kuplířství, když se účastnil večírků s prostitutkami. Rozhodl o tom v pátek podle agentury AFP soud ve francouzském Lille.
- Rakouská bankovní skupina Erste Group chystá koupi maďarských aktivit americké banky Citigroup na poli drobného (retailového) bankovnictví. Agentuře Reuters to v pátek řeklo několik zdrojů z bankovních kruhů. Šéf Erste Andreas Treichl již dříve uvedl, že jeho společnost se zajímá také o převzetí české retailové divize Citibank, jejíž činnost chce americká firma letos ukončit.
- Německá automobilka BMW v květnu meziročně zvýšila prodej o téměř šest procent na 188 287 vozů. To představuje nejlepší květnový výsledek v historii podniku. Oznámila to v pátek firma, která je největším výrobcem luxusních automobilů na světě. Dodala, že v období od ledna do května prodej meziročně stoupl téměř o osm procent na rekordních 890 937 vozů.
- Slovensko v květnu zůstalo šestým měsícem po sobě v deflaci. Spotřebitelské ceny v zemi se v meziročním srovnání stejně jako v dubnu snížily o 0,1 %. Informoval o tom v pátek tamní statistický úřad. Vývoj byl v souladu s odhady analytiků.
- Polský miliardář Leszek Czarnecki se zajímá o převzetí polské banky BPH, která je součástí amerického konglomerátu General Electric. Agentuře Reuters to řekly zdroje obeznámené se situací. BPH je desátou největší bankou v Polsku, její tržní hodnota činí 891 milionů dolarů.
Hlavní události minulého týdne na evropských trzích
- I po čtvrtečním setkání řeckého premiéra Alexise Tsiprase s šéfem Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem a pokračujících rozhovorech na technické úrovni jsou Řecko a jeho mezinárodní věřitelé vzdáleni dohodě o poskytnutí další úvěrové pomoci Aténám výměnou za reformy. Po zhruba dvouhodinovém jednání v Bruselu Tsipras de facto připustil, že obě strany nepokročily kupředu.
- Británie výrazně snížila odhad výběru daní z těžby ropy a plynu na příštích 25 let. Úřad pro rozpočtovou odpovědnost (OBR) nyní očekává, že za příští čtvrtstoletí získá státní pokladna jen kolem osmi miliard liber, zatímco ještě loni počítal s částkou 57 miliard GBP. To je špatná zpráva i pro Skotsko, kde stoupenci nezávislosti tvrdili, že prodej ropy a plynu jim pomůže.
- Německému výrobci luxusních vozů Porsche v květnu vzrostl prodej o 24,6 % na 20 582 aut. Odbyt podpořila poptávka v Evropě a v Číně a podle mluvčího automobilky k růstu přispěl i zájem o malý sportovně-užitkový vůz Macan. Ten automobilka uvedla na trh loni v dubnu.
- Británie zahájí v nadcházejících měsících prodej svého podílu v částečně zestátněné bance Royal Bank of Scotland (RBS), kterou vláda zachraňovala během finanční krize. Ve středu to podle agentury Reuters prohlásil britský ministr financí George Osborne. Stát v RBS vlastní 80procentní podíl. Akcie banky ve čtvrtek výrazně zpevnily a k růstu pomohly i celé londýnské burze.
- Němečtí držitelé řeckých dluhopisů, kteří před více než třemi lety nesouhlasili s výměnou cenných papírů za nové s výrazně nižší hodnotou, mohou po Řecku požadovat náhradu škody. Konstatoval to ve čtvrtek evropský soud v Lucemburku.
- Podle guvernéra Evropské centrální banky a zároveň šéfa německé Bundesbanky Jense Weidmanna je korekce na trzích s dluhopisy důkazem toho, že investoři, kteří si vychutnávali nadšení z kvantitativního uvolňování, jsou nyní schopní se poprat s obratem na trhu. "Současná hladina volatility na trzích s dluhopisy není nijak výjimečně vysoká - ve skutečnosti byla naopak v minulém roce až nezvykle nízká," uvedl Weidmann. "Tyto pohyby na trhu představují pozitivní vývoj, protože posílí uvědomění investorů o riziku," dodal Weidmann.
- Kyjev by mohl během několika týdnů přestat splácet peníze držitelům ukrajinských státních dluhopisů, pokud se s nimi nedohodne na restrukturalizaci dluhu. Uvedla to podle listu Financial Times ukrajinská ministryně financí Natalija Jarešková během návštěvy Spojených států.
- Americká firma Amazon se stala terčem evropských antimonopolních úřadů. Ve čtvrtek bylo zahájeno oficiální vyšetřování, které má za úkol odhalit praktiky, jimiž Amazon, jakožto největší distributor elektronických knih, vyvíjí nátlak na nakladatele. Firma je podezřelá z toho, že s nakladateli uzavírá smlouvy, v nichž je nutí k tomu, aby jí sdělovali podrobnosti podmínek s konkurenčními distributory, čímž znemožňuje těmto menším distributorům efektivně Amazonu konkurovat.
- Evropští regulátoři nejspíš zamítnou akvizici energetické divize francouzského Alstomu americkou GE kvůli možnému poškození konkurence.
- Řecko nedokáže dostát svým závazkům "v následujících třiceti dnech", protože Evropa ho má už dost, říká kontrariánský investor Mark Grant.
- Britský antimonopolní úřad (CMA) ve čtvrtek ve svém konečném rozhodnutí nařídil irské nízkonákladové letecké společnosti Ryanair, aby snížila svůj podíl v domácím konkurentovi Aer Lingus na pouhých pět procent ze současných téměř 30 procent. Rozhodnutí by podle agentury Reuters mohlo usnadnit plánované převzetí společnosti Aer Lingus firmou International Airlines Group (IAG), která již vlastní největší britské aerolinky British Airways.
- Levicoví demonstranti ve čtvrtek uspořádali demonstraci vsedě před budovou řeckého ministerstva financí. Na fasádu vyvěsili transparent protestující proti úsporným opatřením. Právě jejich pokračování je přitom podmínkou poskytnutí další mezinárodní úvěrové pomoci Řecku, kterému jinak v nejbližší době hrozí platební neschopnost.
- Míra nezaměstnanosti v Řecku se v letošním prvním čtvrtletí zvýšila na 26,6 % z 26,1 % v posledních třech měsících loňského roku. Vyplývá to ze čtvrtečních údajů tamního statistického úřadu ELSTAT.
- Spojené království získalo prodejem půlky svého 30% podílu v Royal Mail 750 milionů liber. Zároveň podle tiskového prohlášení vláda nevidí důvod držet jakýkoli podíl v poštovní společnosti, která byla až do roku 2013 vlastněná státem. Prodej první části podílu v pět set let starém provozovateli poštovních služeb před dvěma lety vyvolal kritiku ze strany opozice a odborů, podle nichž byl prodán za příliš nízkou cenu po 87% nárůstu cen akcií.
- Evropská centrální banka navýší strop programu nouzového financování řeckých bank (ELA) na 83 miliard eur z 80,7 miliardy eur.
- Rusko by mohlo Ukrajině ve třetím čtvrtletí poskytnout až 30% slevu na dodávky zemního plynu. Podle agentury Reuters to ve středu řekl ruský ministr energetiky Alexandr Novak. Moskva podle něj o poskytnutí slevy rozhodne do konce června. Po slevě by Kyjev platil asi 201 dolarů za 1 000 metrů krychlových plynu.
- Česká národní banka (ČNB) bude kurz koruny k euru udržovat nad hladinou 27 EUR/CZK minimálně do konce prvního pololetí příštího roku. Ve středu to řekl viceguvernér banky Mojmír Hampl. Současně Hampl uvedl, že rizikem dalšího vývoje je především možnost příliš pomalého růstu mezd.
- Španělský módní kolos Inditex, který vlastní především obchody Zara, zvýšil v prvním finančním čtvrtletí čistý zisk o 28 % na 521 milionů eur. Firma uvedla, že jí pomohlo teplé počasí v částech Evropy, zotavování evropské ekonomiky a také příznivý vývoj směnných kurzů, především pak slabé euro. Inditex je největším maloobchodním prodejcem oděvů na světě.
- Čistý zisk ruské ropné společnosti Lukoil se v prvním čtvrtletí kvůli levné ropě meziročně propadl o 60 % na 690 milionů dolarů. Tržby firmy, která je druhým největším producentem ropy v Rusku, meziročně klesly o 35 % na 23,2 miliardy dolarů.
- Průmyslová výroba ve Spojeném království v dubnu vzrostla meziměsíčně o 0,4 % při očekávání 0,1% růstu po 0,6% růstu v březnu (revidováno z 0,5% růstu). Meziročně se zvýšila o 1,2 % (březen: 1,1 %). Produkce zpracovatelského sektoru se naopak meziměsíčně nečekaně propadla o 0,4 %, očekával se přitom 0,1% růst po +0,4 % v březnu.
- Itálie: Průmyslová výroba v dubnu klesla o 0,3 % meziměsíčně, čekal se 0,3% růst (březen: +0,5 %, revidováno z +0,4 %), meziročně vzrostla o 0,1 % (březen: +1,5 %).
- Společnosti Regeneron a Sanofi dostaly dobrou zprávu. Odborný panel Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) v USA doporučil ke schválení jejich lék na zvýšený cholesterol Praluent. Celý FDA nemusí sice doporučení panelu následovat, ale obvykle tomu tak je.
- Ústředí největší německé banky Deutsche Bank v úterý prohledávali pracovníci prokuratury vyšetřující podezřelé transakce klientů. Oznámila to firma. Podle zdrojů listu Financial Times se prohlídky zúčastnily zhruba tři desítky úředníků v civilním oblečení.
- Hrubý domácí produkt eurozóny se v prvním kvartále podle zpřesněného odhadu Eurostatu zvýšil o 0,4 % mezikvartálně, jak odhadovala předběžná data. Meziročně se rovněž v souladu s rychlým odhadem zvýšil o procento. HDP celé EU se mezičtvrtletně zvýšil o 0,4 %, jak předvídal rychlý odhad, meziročně vzrostl o 1,5 %, tedy o 0,1 procentního bodu více, než předvídala předběžná data.
- Globální bankovní skupina HSBC hodlá po celém světě zrušit skoro 50 tisíc pracovních míst, což je téměř 20 % její celkové pracovní síly. Zároveň omezí aktivity v investičním bankovnictví. Největší evropská banka uvedla, že jí chystaná opatření mají pomoci zlepšit neuspokojivé hospodářské výsledky.
- Řecko předložilo svým mezinárodním věřitelům nový návrh hospodářských opatření. Zadlužené zemi by mohly pomoci odblokovat zbývající peníze z dohodnutého úvěrového programu. Agentuře AFP to v úterý sdělil nejmenovaný evropský zdroj.
- Podle italského ministra financí Piera Carla Padoana není Itálie další v pořadí, pokud Řecko opustí eurozónu. Prohlásil to v úterý v rozhovoru s televizní stanicí CNBC.
- Šéf italsko-americké automobilové skupiny Fiat Chrysler Automobiles Sergio Marchionne se snaží přimět investiční fondy a další potenciální spojence, aby mu pomohli přesvědčit konkurenta General Motors ke spojení obou podniků. S odvoláním na zdroje obeznámené se situací o tom informoval list The Wall Street Journal (WSJ).
- Deficit obchodní bilance se ve Spojeném království v dubnu snížil na 8,6 miliardy liber z 10,7 miliardy liber v březnu (odhad: -9,95 miliardy liber). Export zboží vzrostl o 2,8 %, zatímco import klesl o 4,3 %.
- Deutsche Telekom preferuje pro T-Mobile US spíše partnerství se společností Sprint než s Dish Network.
- Řecká vláda je ochotna hledat kompromis až do konce června. Předčasné volby prý nezvažuje. O Řecku se mluvilo i na pondělním Investičním fóru.
- Nejistota ohledně Řecka nemá v tuto chvíli na evropskou ekonomiku téměř žádný negativní vliv. Uvedl to jeden z guvernérů ECB Ewald Nowotny.
- Akcie Deutsche Bank posilovaly v pondělí až o 8 %, nakonec přidaly 3,81 %, a to po oznámení výměny ředitelů. Od nového šéfa Johna Cryana si investoři slibují lepší restrukturalizaci banky.
- Akcie Diageo v Londýně v pondělí posílily o 6,9 %. Byla za tím spekulace o převzetí tohoto výrobce alkoholických nápojů (Johnnie Walker, Smirnoff, Guinness). Zprávu o tom přinesl brazilský zpravodajský týdeník Veja. Zájem by údajně měli mít brazilský miliardář Jorge Paulo Lemann a Marcel Telles a Beto Sicupira z 3G Capital.
- Francouzský výrobce stavebního materiálu Saint Gobain prodá svou divizi výroby skleněných lahví Verallia soukromému investičnímu fondu Apollo Global Management za 2,95 miliardy eur. Prodej divize je součástí plánu Saint Gobain zaměřit se pouze na hlavní činnost, tedy výrobu stavebního materiálu.
- Akcie farmaceutické společnosti Shire v pondělí odepsaly 1,87 % po zprávě, že firma zvažuje akvizici švýcarské biotechnologické společnosti Actelion. Cena by se mohla pohybovat okolo 12 miliard GBP.
- Stifel Financial, investiční banka, která je známa tím, že skupuje své konkurenty, se dohodla na převzetí americké divize správy aktiv britské Barclays.
- Společnost Eurotunnel, která je provozovatelem železničního spojení pod kanálem La Manche, se dohodla na prodeji své divize MyFerryLink. Firma oznámila, že divizi, jež provozuje trajektovou přepravu mezi Francií a Británií, koupí dánský konkurent DFDS. Finanční podmínky transakce však nezveřejnila. Prodej divize je důsledkem tlaku ze strany antimonopolních regulátorů.
- Průmyslová výroba v Německu se v dubnu vrátila k růstu a ve srovnání s předešlým měsícem stoupla o 0,9 %. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnilo německé ministerstvo hospodářství. Výsledek překonal očekávání analytiků, kteří v anketě agentury Reuters v průměru předpovídali růst o 0,5 %.
- Objem vývozu z Německa v dubnu pokračoval v růstu a ve srovnání s březnem se zvýšil o 1,9 % (odhad: 0,1 %). Dovoz ale proti očekávání klesl; proti předchozímu měsíci se snížil o 1,3 % (odhad: +0,5 %).
- Důvěra investorů a analytiků v ekonomiku eurozóny v červnu pokračovala v poklesu a snížila se více, než se čekalo. Náladu podkopala dluhová krize v Řecku a mírné zpevnění jednotné evropské měny. Vyplývá to z výsledků průzkumu organizace Sentix. Index důvěry klesl na 17,1 bodu z květnových 19,6 bodu. Analytici v anketě agentury Reuters odhadovali mírnější pokles, a to na 18,7 bodu.
- Velké banky v eurozóně čeká v příštím roce další kolo zátěžových testů. V rozhovoru s německým listem Welt am Sonntag to řekla Daniele Nouyová, která má v Evropské centrální bance na starosti jednotný bankovní dohled.
- Dvanáct evropských zemí včetně České republiky se dohodlo na užším propojení svých trhů s elektřinou. Země v pondělí podepsaly politickou deklaraci o regionální spolupráci v oblasti zabezpečení dodávek elektřiny v rámci evropského vnitřního trhu. Vyplývá to z prohlášení, které zveřejnila Evropská komise.
- Země skupiny G7 jsou připraveny zpřísnit dosavadní protiruské sankce, pokud to bude kvůli situaci na Ukrajině nutné. Na tiskové konferenci na závěr summitu G7 na bavorském zámku Elmau to prohlásila německá kancléřka Angela Merkelová. Zdůraznila však, že skupina dává přednost diplomatickému řešení konfliktu.
- Země skupiny G7 se na summitu v bavorském zámku Elmau dohodly na zrychlení vyjednávání o smlouvě o volném obchodu mezi Spojenými státy a evropskou unií. Rovněž se shodly na závazném cíli v boji se změnami klimatu, a sice že se světová teplota nezvýší o víc než dva stupně.
- Turecké akcie i tamní měna ztrácely v reakci na výsledek parlamentních voleb. Ty sice přinesly vítězství straně prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana, avšak nezajistily jí většinu.
- Konfederace britského průmyslu (CBI) zhoršila výhled britské ekonomiky pro letošní i příští rok. Upozornila však, že za tímto zhoršením stojí především prudké zpomalení růstu v letošním prvním čtvrtletí, které bylo pravděpodobně pouze přechodným výkyvem. Vyzvala rovněž britskou vládu, aby pokračovala ve snaze o zlepšení stavu veřejných financí.
- Portugalsko splatí tento měsíc Mezinárodnímu měnovému fondu další dvě miliardy eur před termínem. Oznámilo to portugalské ministerstvo financí. Země loni opustila záchranný program, o nějž požádala Evropskou unii a MMF v roce 2011 a v jehož rámci dostala 78 miliard eur.
- Island se připravuje zrušit opatření, jimiž od finanční krize roku 2008 brání odchodu kapitálu ze země. Vláda v pondělí oznámila návrh zákona, podle něhož povolí převod peněz ze zkrachovalých islandských bank do ciziny, ale investoři, kteří to budou chtít udělat, budou muset zaplatit daň 39 %.
- Ukrajina obdrží další část peněz z úvěrového programu Mezinárodního měnového fondu, i kdyby se Kyjevu nepodařilo dohodnout se s věřiteli na restrukturalizaci dluhu. Řekla to v pondělí ministryně financí Natalija Jarešková. Dohoda o restrukturalizaci je sice pro MMF důležitá, není ale "nezbytnou podmínkou" uvolnění další části peněz, řekla ministryně podle agentury Reuters.
Zdroj: Bloomberg