Bývalý šéf AIG u soudu zčásti uspěl s žalobou na americkou vládu

Bývalý šéf americké pojišťovací skupiny American International Group (AIG) Maurice Greenberg zaznamenal v soudním sporu s vládou USA částečné vítězství. Soudce federální soudu v pondělí podle médií konstatoval, že americká centrální banka (Fed) v rámci záchrany této obří pojišťovny během finanční krize v roce 2008 překročila své pravomoci. Greenberg a další tisíce akcionářů AIG ale podle něj nárok na náhradu škody nemají.
AIG se za finanční krize a po chaosu způsobeném částečně i pádem obří investiční banky Lehman Brothers dostala do existenčních potíží a hrozil jí bankrot, především kvůli obrovskému objemu náhrad z pojistek proti nesplacení dluhopisů. Americká vláda rozhodla, že AIG je systémově důležitý finanční ústav, jehož kolaps nelze dopustit. Fed v září téhož roku poskytl AIG možnost čerpat úvěr až 85 miliard dolarů. Vláda pak převzala v pojišťovně 79,9 % akcií, a de facto tak nad ní získala kontrolu.
Greenberg, jemuž je letos 90 let, ale tvrdil, že záchrana AIG byla nefér vůči akcionářům a že si Federální rezervní banka v New Yorku naúčtovala za poskytnutou pomoc příliš vysoký úrok. Prostřednictvím své investiční společnosti Starr International Company Greenberg podal v roce 2011 na vládu žalobu.
Soudce federálního soudu ve Washingtonu Thomas Wheeler se v pondělí přiklonil na Greenbergovu stranu. Vláda podle soudce předvedla vůči pojišťovně AIG ve srovnání s jinými zachraňovanými institucemi "nadmíru tvrdé zacházení", akcionáři však nakonec měli ze záchrany prospěch.
Celkové náklady americké vlády na záchranu AIG narostly na zhruba 182 miliard USD. Vláda posléze svůj podíl prodala a nakonec získala o téměř 23 miliard dolarů víc, než do AIG vložila. Právníci vlády tvrdili, že pojišťovna by bez pomoci byla nucena vyhlásit bankrot a její akcionáři by v takovém případě s vysokou pravděpodobností odešli s prázdnou. V tomto případě se tedy soudce přiklonil na stranu státu.
Média tak pondělní verdikt většinou hodnotí jako vítězství obou stran, ačkoli z výsledku zřejmě ani jedna strana mít radost nebude.
"Přestože získání 79,9 % kapitálu a ovládnutí společnosti AIG rezervní bankou nebylo dovoleno, vláda akcionářům AIG nezpůsobila ekonomickou ztrátu," konstatoval Wheeler. Greenberg, který jménem firmy Starr, tehdy největšího akcionáře AIG, a dalších zhruba 270 tisíc akcionářů požadoval v odškodném až 50 miliard dolarů. Na takovou náhradu ale podle pondělního verdiktu nárok nemá.
Starr International vlastnila v pojišťovně v době její záchrany podíl 12 %. Fed uvedl, že své tehdejší kroky v rámci záchranného plánu AIG považuje za řádné, účinné a v souladu se zákonem.
Zdroj: ČTK