Evropské akcie ve čtvrtek po sérii hospodářských výsledků uzavřely kolem nuly

Západoevropské akciové indexy se ve čtvrtek na směru neshodly a seanci zakončily nejednotně. Proti středě se ale indexy změnily jen minimálně. Investoři se soustředili zejména na výsledkovou sezónu, která probíhá v Evropě i USA.
Britský FTSE klesl o 0,18 % na 6 655,01 bodu, francouzský CAC 40 přidal 0,08 % na 5 086,74 bodu a německý DAX odepsal 0,07 % na 11 512,11 bodu. Regionální STOXX Europe 600 klesl o 0,54 %. V plusu uzavřelo pouze odvětví dopravy a cestovního ruchu, největší ztráty zaznamenaly akcie chemiček a automobilek a tituly z finančního odvětví.
Z firemních výsledků investory zaujala například čísla banky Credit Suisse, která se vrátila do zisku, nebo německého automobilového koncernu Daimler, který ve druhém čtvrtletí dosáhl rekordního zisku i tržeb.
V Řecku ve čtvrtek pokračovaly demonstrace proti zavádění úsporných opatření, k nimž se Atény zavázaly výměnou za příslib dalšího balíku finanční pomoci od mezinárodních věřitelů. Před budovou řeckého parlamentu, který v noci na čtvrtek schválil již druhý balík reforem, které se týkají zejména modernizace státní správy silně zadlužené země, se podle odhadů sešlo až šest tisíc protestujících.
Hlavní čtvrteční události na evropských trzích
- Řecký parlament v noci na čtvrtek schválil druhý balík reforem, které požadují věřitelé výměnou za příslib nového mezinárodního záchranného programu. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury. Reformy se týkají zejména modernizace státní správy, včetně urychlení soudních řízení a prosazení pravidel pro ozdravení bank. Část vládní strany SYRIZA návrh nepodpořila.
- Celková míra nezaměstnanosti ve Španělsku ve druhém čtvrtletí klesla na 22,37 %, nejnižší hodnotu od roku 2011, z 23,78 % v prvních třech měsících roku. Čekal se ale ještě výraznější pokles na 23,1 %. Španělsko má spolu s Řeckem podle údajů evropského statistického úřadu Eurostat nejvyšší míru nezaměstnanosti v celé EU.
- Itálie: Obchodní bilance v červnu skončila s přebytkem 2,269 miliardy eur (květen: 2,874 miliardy eur).
- Posilování kurzu české koruny se pro Českou národní banku (ČNB) stalo faktorem bránícím růstu inflace, což by mohlo vést k prodloužení režimu devizových intervencí. S odkazem na rozhovor s ředitelem měnové sekce ČNB Tomášem Holubem to ve čtvrtek uvedly Hospodářské noviny. Centrální banka podle dosavadních prohlášení neukončí používání kurzu jako nástroje měnové politiky dříve než ve druhém pololetí 2016.
- Tržby maloobchodních prodejců ve Spojeném království v červnu stouply v meziročním srovnání o čtyři procenta. Čekalo se zvýšení tržeb o 4,9 % po růstu o 4,6 % v květnu. Meziměsíčně klesly o 0,2 % při očekávání 0,3% růstu po +0,2 % v květnu. Bez započtení pohonných hmot se meziročně zvýšily o o 4,2 % (odhad: +5 %) po dubnových +4,4 % a meziměsíčně klesly o 0,2 % při očekávání 0,3% růstu po +0,2 % v květnu.
- Rusko v červnu zvýšilo své zlaté rezervy o ekvivalent 350 milionů dolarů.
- Strana řeckého premiéra Alexise Tsiprase SYRIZA je na pokraji rozštěpení. V reakcích na noční schválení druhého balíku reforem požadovaných mezinárodními věřiteli to uvádí většina čtvrtečního řeckého tisku. Svou podporu opatřením, kterými věřitelé podmínili zahájení jednání s Aténami o další finanční pomoci, totiž opět nevyjádřilo více než 30 členů krajně levicového křídla nejsilnější vládní strany.
- Německý automobilový koncern Volkswagen a banka Metzler se dohodly na prodeji nizozemské leasingové společnosti LeasePlan skupině investorů za 3,7 miliardy eur. Oznámila to ve čtvrtek automobilka. Předpokládá se, že transakce, kterou ještě musí schválit Evropská centrální banka (ECB) a nizozemská centrální banka, bude dokončena v letošním roce.
- Řecká ekonomika se letos namísto původně předpokládaného růstu vrátí do recese. Omezení pohybu kapitálu, zavedené koncem června, totiž spolu s nejistotou kolem jednání o novém záchranném programu tvrdě zasáhlo spotřebu, investice i export. Vyplývá to z nejnovější prognózy řeckého hospodářského institutu IOBE. Ten očekává, že hrubý domácí produkt Řecka letos klesne o dvě až 2,5 %. V dubnu přitom počítal s procentním hospodářským růstem.
- Novým majitelem listu Financial Times se stane japonská společnost Nikkei. Firma Pearson ve čtvrtek oznámila, že se dohodla s japonskou firmou na prodeji své divize Financial Times Group, která list vydává, za 844 milionů liber. Součástí prodeje není 50% podíl v časopise The Economist, který rovněž FT Group vlastní, napsala agentura Reuters.
- Závislost české ekonomiky na exportu do zemí EU se opět pomalu zvyšuje. Do zemí unie míří letos 83 % tuzemského vývozu. Loni to bylo 82 % , v letech 2012 a 2013 81 %. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Stát přitom podporuje opačný trend - exportní strategie země na roky 2012 až 2020 stanovuje 12 prioritních zemí pro export a všechny jsou mimo EU.
- Česká ekonomika silně roste díky exportu a zlepšující se domácí poptávce. Výzvou pro stát je, aby vytvořil podmínky pro udržitelnost ekonomického růstu i makroekonomickou stabilitu. Ve své pravidelné zprávě to ve čtvrtek uvedl Mezinárodní měnový fond (MMF). Stát by měl mimo jiné zlepšit situaci na trhu práce, podnikatelské prostředí a podpořit investice do vzdělání a výzkumu, uvedl MMF. Fond tak zopakoval většinu závěrů ze své květnové mise v Česku.
- Důvěra spotřebitelů v ekonomiku společenství zemí platících eurem klesá. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnila Evropská komise. Takzvaný index spotřebitelské důvěry v červenci podle předběžných dat klesl na -7,1 bodu z -5,6 bodu. Čekal se mírnější pokles ukazatele na -5,68 bodu.
Výsledková sezóna
- Petrochemická společnost Unipetrol oznámila, že v letošním druhém čtvrtletí hospodařila se ziskem EBITDA LIFO (provozní zisk před úroky, daněmi, odpisy a amortizací) téměř 4 miliardy korun. To je rekordní kvartální výsledek v historii společnosti. Firma uvedla, že jí pomohly příznivé marže, vynikající externí makroprostředí a solidní provozní výkonnost. Finanční ředitel Unipetrolu Mirosław Kastelik později prohlásil, že možnost vyplacení dividendy z letošního zisku je stále ve hře. Záležet podle něj bude na akcionářích, respektive majoritním vlastníkovi firmy, kterým je polský PKN Orlen.
- Švýcarská banka Credit Suisse Group v letošním druhém čtvrtletí vydělala 1,1 miliardy švýcarských franků. Vrátila se tak do zisku po ztrátě 700 milionů franků před rokem, kdy její hospodaření nepříznivě ovlivnila pokuta za napomáhání daňovým únikům ve Spojených státech. Banka ve čtvrtek také uvedla, že její nový generální ředitel Tidjane Thiam do konce letošního roku představí novou strategii podniku.
- Výsledky ABB ve 2Q: Čistý zisk 588 milionů USD (odhad: 572 milionů USD), tržby 9,17 miliardy USD (odhad: 9,04 miliardy USD).
- Výsledky Roche ve 2Q: Čistý zisk 5,15 miliardy CHF (loni: 5,53 miliardy CHF), tržby 23,59 miliardy CHF (odhad: 23,44 miliardy CHF).
- Výsledky Skanska ve 2Q: Čistý zisk 1,17 miliardy SEK (loni: 765 milionů SEK), tržby 40,4 miliardy SEK (meziročně -16 %).
- Čisté tržby nadnárodní pivovarnické skupiny SABMiller ve druhém čtvrtletí bez započtení daní stouply o 3 %.
- Německý automobilový koncern Daimler ve druhém čtvrtletí dosáhl rekordního zisku i tržeb, zejména díky slabému kurzu eura a silné poptávce. Společnost, která je známá zejména luxusními vozy Mercedes-Benz, ve čtvrtek oznámila, že zisk před zdaněním a odpisy jí meziročně vzrostl o 20 % na 3,7 miliardy eur. Tržby se zvýšily o 19 % na 37,5 miliardy eur.
- Největší polská rafinerská společnost PKN Orlen hospodařila v letošním druhém čtvrtletí s čistým ziskem 1,37 miliardy zlotých po rekordní ztrátě 5,2 miliardy zlotých před rokem. Oznámila to ve čtvrtek firma, která je majitelem českého Unipetrolu.
Zdroj: CNBC