Americké akcie v pátek dále ztrácely po zprávě o stavu trhu práce, za týden odepsaly okolo 1,5 %

Americké akciové trhy v první polovině pátečního obchodování oslabovaly v reakci na zprávu o pokračující silné tvorbě pracovních míst v USA. Investoři se obávají, že Fed začne už příští měsíc zpřísňovat svou krajně uvolněnou měnovou politiku, která táhla akcie na Wall Street v posledních letech vzhůru. V druhé polovině seance ale indexy většinu ztrát napravily a ztratily necelé tři desetiny procenta.
Dow v pátek spadl o 0,27 % na 17 373,38 bodu (klesl posedmé v řadě), S&P 500 ztratil 0,29 % na 2 077,57 bodu a Nasdaq Composite klesl o 0,26 % na 5 043,54 bodu. V plusu zůstal pouze sektor veřejných služeb, na nule zakončily obchodování telekomunikace a ostatní sektory ztratily, vedené energetickými tituly a odvětvím základních materiálů. Index volatility VIX klesl o 2,76 % na 13,39 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů klesl o pět bazických bodů na 2,17 %.
Za týden Dow ztratil 1,79 %, S&P 500 odepsal 1,25 % a Nasdaq Composite klesl o 1,65 %.
Americká ekonomika vytvořila v červenci asi 215 000 pracovních míst a sílu trhu práce ukázaly i vzhůru revidované přírůstky ve dvou předešlých měsících spolu s obnovením růstu mezd. Podle analytiků to zvyšuje pravděpodobnost, že Fed začne zvyšovat úrokové sazby už v září.
"Údaje dávají šéfce Fedu Janet Yellenové a jejím kolegům munici k zahájení růstu úrokových sazeb už příští měsíc," řekl agentuře Reuters Dennis de Jong ze společnosti UFX.com.
Akciové indexy v USA rostou v posledních letech na rekordní maxima. K růstu jim dopomáhá zejména uvolněná měnová politika, která zlevňuje úvěry a podporuje investice do rizikovějších aktiv v čele s akciemi. Vedle nízkých sazeb podporovaly trh především odkupy aktiv z trhu (takzvané kvantitativní uvolňování, QE).
S QE, nebo bez? Americké akcie preferují celkem evidentně první variantu.Posted by investicniweb.cz on 7. srpen 2015
Největším pátečním akciovým příběhem, který v druhé polovině obchodování pomohl celému trhu snížit ztráty, byl růst ceny akcií American Express (+6,29 %). Ten byl reakcí na zprávu, že aktivistická investiční společnost ValueAct nakoupila akcie American Express za jednu miliardu dolarů (zhruba 13 milionů kusů, tedy ani ne desetinu pozice Warrena Buffetta v AmExu).
Americký dolar v pátek vystoupil na nejvyšší úroveň za téměř čtyři měsíce. Jeho kurz podpořily údaje o pokračující silné tvorbě pracovních míst ve Spojených státech. Dolarový index vůči koši šesti hlavních světových měn odpoledne vystoupil až na 98,334 bodu, což bylo maximum od 23. dubna. Proti euru americká měna zpevnila stejným tempem na 1,0876 USD.
Vůči japonskému jenu pak dolar zpevnil až na dvouměsíční maximum nad 125 JPY, později ale zisky smazal a pohyboval se kolem 124,74 JPY.
Světové ceny ropy v pátek opět klesaly a pod tlakem rostoucího přetlaku nabídky na globálním trhu ztrácely již šestý týden za sebou. Odpoledne ropu oslabil silný kurz dolaru, který reagoval na údaje z amerického trhu práce.
Oba typy ropy za týden odepsaly zhruba šest procent a od počátku července odepisují přes 20 %. Šestý týden ztrát znamená nejdelší sérii týdenních poklesů od přelomu roku.
"Nálada na trhu je velice negativní," řekl agentuře Reuters analytik Richard Mallinson z Energy Aspects. "Jedním z argumentů, které si tradeři osvojují, když zdůvodňují prodejní objednávky, je posilování dolaru."
Ropu sráží v posledních týdnech zvyšující se přebytek globální nabídky nad poptávkou v situaci dalšího oslabování čínské ekonomiky. Těžba ropy v členských zemích kartelu OPEC v červenci stoupla na sedmileté maximum nad 32 milionů barelů denně. Převis nabídky by se měl v příštích měsících ještě zvýšit, protože po předpokládaném zrušení západních sankcí by na trh měly dorazit dodávky íránské ropy.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Americká ekonomika v červenci vytvořila 215 tisíc nových pracovních míst. Očekávalo se 225 tisíc po červnovém přírůstku o 231 tisíc (revidováno nahoru z 223 tisíc). Míra nezaměstnanosti stagnovala na 5,3 %, jak se očekávalo. Míra participace stagnovala na červnové hodnotě 62,6 %, jak se očekávalo.
- V červnu přibylo v USA 20,74 miliardy USD spotřebitelských úvěrů. Květnový přírůstek úvěrů byl revidován na 16,52 miliardy USD z 16,09 miliardy USD.
- Celkový počet aktivních zařízení na těžbu ropy a plynu v uplynulém týdnu v USA stoupl na 884 z 874 v předchozím týdnu. Ropných vrtů přibylo 6 na celkem 670.
- Apple pravděpodobně 9. září představí novou verzi telefonu iPhone. Uvedl to server BuzzFeed s odvoláním na informace od lidí obeznámených s plány Applu. Představeny by mohly být i nový iPad Pro nebo televizní set-top box Apple TV.
Páteční výsledková sezóna
- Výsledky Cablevision Systems ve 2Q: Zisk na akcii 0,27 USD (před rokem 0,35 USD), tržby 1,65 miliardy USD (před rokem 1,63 miliardy USD). Akcie v pátek -2,68 %.
- Výsledky Hershey ve 2Q: Čistá ztráta na akcii 0,47 USD (před rokem zisk 0,75 USD), tržby 1,58 miliardy USD. Akcie v pátek -2,68 %.
Hlavní události uplynulého týdne na amerických trzích
- Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 1. srpna vzrostl na 270 tisíc z 267 tisíc v předchozím týdnu. Očekával se růst na 276 tisíc. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 25. července klesl na 2,255 milionu z 2,269 milionu v předchozím týdnu (revidováno z 2,262 milionu), čekal se pokles na 2,249 milionu.
- Americké firmy v červenci oznámily propuštění 105 696 zaměstnanců, což je nejvíce za téměř čtyři roky. Poprvé od září 2011 počet plánovaných výpovědí přesáhl 100 tisíc. V červenci 2014 americké společnosti plánovaly propustit 46 887 lidí, jedná se tedy o meziroční nárůst o 125,4 %. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila konzultační společnost Challenger, Gray & Christmas. Propouštění bude mít na svědomí především vojenský sektor, kde se plánuje snižování stavů.
- Akcie společnosti Apple za poslední měsíc klesly už o 15 % a začínají se objevovat nová snížená doporučení, například od analytiků z Bank of America Merrill Lynch. Morgan Stanley však pro pesimismus nevidí důvod. Analytici z Morgan Stanley nechávají doporučení na 155 dolarech za akcii a nevěří tomu, že by cena zažila podobný propad jako na přelomu let 2012 a 2013, kdy klesla v průběhu půl roku o 40 %. K určité volatilitě ze strany dodavatelů u nového iPhonu podle banky sice může dojít, Morgan Stanley ale vidí čtyři hlavní důvody, proč výraznější pokles ceny akcií Applu není na pořadu dne.
- Pershing Square aktivistického investora Billa Ackmana získala 7,5% podíl v potravinářském gigantovi Mondelez International za zhruba 5,5 miliardy USD.
- L Brands, mateřská společnost Victoria's Secret, zaznamenala v červenci 3% nárůst tržeb, čekalo se +2,3 %.
- JPMorgan Chase přesune více než 2 100 pracovních míst z New Yorku do Jersey City, získá na to od New Jersey dotace ve výši 19 milionů dolarů.
- IBM kupuje firmu Merge Healthcare za 7,13 dolaru za akcii, tedy zhruba za miliardu dolarů.
- CF Industries kupuje některá aktiva společnosti OCI za 6 miliard dolarů.
- Rusko zaútočilo na e-mailový systém Pentagonu. NBC News to potvrdil oficiální americký představitel.
- Carl Icahn vstoupil do pozice v akciích společnosti Cheniere Energy a chce, jak je jeho zvykem, jednat s managementem. Akcie firmy ve středečním after-marketu +6 %.
- Soukromý sektor ve Spojených státech v červenci vytvořil méně pracovních míst, než se čekalo. V soukromém sektoru přibylo 185 tisíc nových pracovních míst, analytici počítali s přírůstkem 215 tisíc. Bylo to nejméně od dubna a výrazně pod červnovým přírůstkem 229 tisíc míst, který byl nejvyšší od konce loňského roku (revidováno z 237 tisíc).
- Světová ekonomika v letošním roce vzroste jen o tři procenta, což bude znamenat nejpomalejší tempo od globální finanční krize. Předpověděl to ve středu britský institut pro ekonomický a sociální výzkum NIESR. Červencová prognóza Mezinárodního měnového fondu přitom předpokládá, že globální hospodářský růst letos pouze nepatrně zvolní na 3,3 % z loňských 3,4 %.
- Obchodní deficit Spojených států v červnu dále vzrostl a proti předešlému měsíci se zvýšil o sedm procent na 43,8 miliardy dolarů. Dovoz zvyšuje silná domácí poptávka a vysoký kurz dolaru, silný dolar ale spolu se slabší globální poptávkou nadále podkopává americký vývoz. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnilo americké ministerstvo obchodu.
- Guvernér americké centrální banky Jerome Powell ve středu v rozhovoru pro televizní stanici CNBC uvedl, že načasování prvního zvýšení sazeb bude plně záviset na datech, která přijdou z ekonomiky. Zároveň uvedl, že si není jistý tím, že k tomu dojde v září. Klesající míra nezaměstnanosti podle něj neodráží skutečnou produkční mezeru, která v americké ekonomice v současnosti je. Mnoho guvernérů podle něj však na červnovém zasedání FOMC mělo pocit, že se "čas na zvýšení sazeb blíží", a i podle něj tento čas už téměř nastal.
- Tempo růstu aktivity v americkém sektoru služeb v červenci vystoupilo na nejvyšší úroveň za deset let. Prudce rostla zejména zaměstnanost a nové zakázky. Uvedl to ve středu Institut nákupních manažerů (ISM).
- Index nákupních manažerů v sektoru služeb ve Spojených státech v červenci vyskočil na 55,7 bodu z 54,8 bodu v červnu, předběžná data počítala s růstem na 55,2 bodu. Kompozitní index se zvýšil rovněž na 55,7 bodu z 54,6 bodu, předběžná data predikovala slabší růst na 55,2 bodu. Z průzkumu mezi nákupními manažery sice vyplývá, že dále zrychluje tempo přílivu nové pracovní síly i celkové produkce, avšak indikátor sledující očekávání firem do budoucna spadl na nejnižší hodnotu od června 2012.
- Generální ředitel společnosti Travelers Jay Fishman k 1. prosinci opustí funkci, nahradí ho Alan Schnitzer.
- Bank of America Merrill Lynch snižuje doporučení na akcie Apple na "neutral" z "kupovat".
- Podnikové objednávky ve Spojených státech v červnu vzrostly o 1,8 % meziměsíčně, jak se očekávalo, po květnovém poklesu o 1,1 % (revidováno z -1,0 %). Po očištění o dopravní prostředky objednávky vzrostly o 0,5 % po květnovém poklesu o 0,1 % (revidováno z +0,1 %).
- ISM index aktivity pro oblast New Yorku v červenci vzrostl na 68,8 bodu (červen: 63,1 bodu).
- TeamHealth kupuje firmu IPC Healthcare za zhruba 1,6 miliardy USD.
- Irský výrobce léků Shire v úterý předložil nabídku na převzetí amerického konkurenta Baxalta za zhruba 30 miliard dolarů v akciích. Vedení firmy Baxalta již dříve návrh na spojení podniků odmítlo, Shire se proto nyní s nabídkou na převzetí obrátila přímo na akcionáře amerického podniku. Spojením firem má vzniknout světová jednička v léčbě vzácných chorob.
- Americké akciové trhy letos sice vystoupaly na rekordy, nic výrazného ale od začátku roku nepředvádějí. Co je ale v blízkosti historických maxim možná důležitější, ani příliš neztrácejí. Vzhledem k vývoji v Evropě a na čínském akciovém trhu se nabízí otázka, proč akciové trhy v USA nezaznamenaly výraznější pokles. Odpověď souvisí s tím, že vývoj v Evropě a Číně nijak výrazně neovlivňuje ekonomiku USA ani výsledky jednotlivých firem. A ani s tím silným dolarem to není tak hrozné.
- Americké ministerstvo spravedlnosti vyšetřuje obchody, které jménem ruských klientů uskutečnil německý finanční ústav Deutsche Bank. Agentuře Reuters to v úterý řekl nejmenovaný zdroj. Transakce prý mají hodnotu několika miliard dolarů. Deutsche Bank se k věci odmítla vyjádřit, podle zdrojů citovaných americkými médii úřad zkoumá obchody s akciemi, při kterých se mohly přesouvat peníze z Ruska bez informování úřadů.
- Tempo růstu aktivity v americkém výrobním sektoru se v červenci podle společnosti Markit mírně zvýšilo. Finální index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru potvrdil předběžná data a vzrostl na 53,8 bodu z 53,6 bodu v červnu.
- Tempo růstu aktivity v americkém zpracovatelském sektoru v červenci podle Institutu nákupních manažerů (ISM) nečekaně kleslo. Zhoršily se ukazatele zaměstnanosti, cen a dovozů, zvýšil se však naopak důležitý indikátor nových zakázek.
- Osobní příjmy Američanů v červnu vzrostly více, než se čekalo. Zvýšily se o 0,4 % při očekávání 0,3% růstu, tedy stejným tempem jako v květnu (květen revidován na 0,4 % z původně hlášených 0,5 %). Výdaje v souladu s odhady vzrostly o 0,2 % po květnovém růstu o 0,7 % (revidováno z +0,9 %). Jádrové výdaje na osobní spotřebu v červnu meziměsíčně vzrostly o 0,1 %, jak se očekávalo, a meziročně se zvýšily o 1,3 %, stejně jako v květnu (květnový údaj byl revidován výše na 1,3 % z původně hlášených 1,2 %).
- Největší světové společnosti sníží letos investiční výdaje třetí rok za sebou a jejich investice klesnou i příští rok. Odráží se v tom zejména propad cen komodit, uvedla v pondělní výroční zprávě o vývoji firemních kapitálových výdajů mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's.
- Americký prezident Barack Obama v pondělí představil dosud nejpřísnější opatření v boji s klimatickými změnami. Do roku 2030 má v USA dojít k poklesu emisí oxidu uhličitého o 32 %. Plán Obama nazval nejdůležitějším krokem, který kdy USA v boji se změnami klimatu přijaly. Jak prezident dodal, nezná větší hrozbu pro budoucnost a budoucí generace, než jsou právě klimatické změny.
- Portoriko v pondělí oznámilo, že se mu během víkendu podařilo splatit jen část splatných závazků. Mezinárodní ratingová agentura Moody's na to zareagovala prohlášením, ve kterém uvedla, že Portoriko zbankrotovalo.
Výsledková sezóna
- Výsledky Michael Kors ve 2Q: Zisk na akcii 0,87 USD (odhad: 0,75 USD), tržby: 986 milionů USD (odhad: 944 milionů USD).
- Výsledky Viacom ve 3Q: Zisk na akcii 1,47 USD v souladu s odhady, tržby: 3,058 miliardy USD (odhad: 3,206 miliardy USD).
- Čistý zisk vydavatelství The New York Times Company ve druhém čtvrtletí meziročně vzrostl o 78,5 % na 16,4 milionu dolarů. Dopomohlo k tomu snížení nákladů a zvýšené příjmy z digitální reklamy, sdělil ve čtvrtek vydavatel předního amerického deníku.
- Výsledky NVIDIA ve 2Q: Očištěný zisk na akcii 0,34 USD, tržby 1,15 miliardy USD (odhad: 1,01 miliardy USD). Pro třetí kvartál firma očekává tržby 1,16-1,20 miliardy USD (odhad: 1,10 miliardy USD). Akcie ve čtvrtek v after-marketu +9,6 %.
- Výsledky Zynga ve 2Q: Očištěná ztráta na akcii 0,01 USD (odhad: 0,02 USD), tržby 174,5 milionu USD (odhad: 157,2 milionu USD). Akcie ve čtvrtek v poobchodní fázi posilovaly o půl procenta.
- Výsledky Monster Beverage ve 2Q: Zisk na akcii 0,79 USD (odhad: 0,91 USD), tržby 693,72 milionu USD (odhad: 753,41 milionu USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu odepisovaly přes 3 %.
- Výsledky Priceline Group ve 2Q: Zisk na akcii 12,45 USD (odhad: 11,98 USD), tržby: 2,28 miliardy USD (odhad: 2,27 miliardy USD).
- Čistý zisk americké mediální společnosti Time Warner ve druhém čtvrtletí vzrostl meziročně o 14 % na 971 milionů dolarů. Majiteli zhruba poloviny akcií firmy CME, která vlastní českou televizi Nova, pomohly příjmy televizní sítě Turner Broadcasting a filmového studia Warner Bros.
- Výsledky Tesla Motors ve 2Q: Ztráta na akcii 0,48 USD (odhad: 0,60 USD), tržby 1,20 miliardy USD (odhad: 1,18 miliardy USD). Firma snížila výhled na celý rok na 50-55 tisíc prodaných vozů Model S a Model X. V květnu čekala rovných 55 tisíc vozů. Akcie ve středečním after-marketu nejdříve prudce propadly o více než 7 %, okolo 23.00 SELČ ztrácely asi procento.
- Výsledky Fitbit ve 2Q: Zisk na akcii 0,21 USD (odhad: 0,08 USD), tržby 400 milionů USD (odhad: 319 milionů USD). Akcie ve středu v poobchodní fázi ale odepisovaly 10 %.
- Výsledky Keurig Green Mountain ve 2Q: Očištěný zisk na akcii 0,80 USD (odhad: 0,79 USD), tržby 969,5 milionu USD (-5,2 %, odhad: 1,04 miliardy USD). Firma oznámila, že sníží počet zaměstnanců zhruba o 5 % a chce během tří let ušetřit 300 milionů USD. Snížila také výhled vývoje celoročních tržeb na pokles na úrovni nízkých až středních jednotek procent, trh čekal růst o více než procento. Akcie ve středu v after-marketu ztrácely přes 25 % a spadly na cenu z dubna 2013.
- Výsledky CBS ve 2Q: Očištěný zisk na akcii 0,74 USD (odhad: 0,72 USD), tržby 3,22 miliardy USD (odhad: 3,21 miliardy USD). Akcie ve středeční poobchodní fázi nejdříve mírně posilovaly, zhruba po hodině ztrácely kolem procenta.
- Výsledky Twenty-First Century Fox ve 2Q: Očištěný zisk na akcii 0,39 USD (odhad: 0,37 USD), očištěné tržby (bez vlivu prodeje byznysu satelitního televizního vysílání) klesly na 6,21 miliardy USD (odhad: 6,41 miliardy USD). Firma oznámila 9,3% pokles tržeb z reklamy v televizi. Zároveň uvedla, že v příštích 12 měsících odkoupí své akcie za 5 miliard USD. Akcie ve středečním after-marketu -0,9 %.
- Výsledky Herbalife ve 2Q: Zisk na akcii 1,24 USD (odhad: 1,11 USD), tržby 1,16 miliardy USD (odhad: 1,14 miliardy USD). Firma zvýšila výhled celoročního zisku na 4,50-4,70 USD z původních 4,30-4,60 USD na akcii. Akcie ve středu v poobchodní fázi až +8 %.
- Výsledky Transocean ve 2Q: Čistý zisk na akcii 0,93 USD, očištěný zisk na akcii 1,11 USD (odhad: 0,50 USD na akcii), tržby 1,88 miliardy USD (odhad: 1,7 miliardy USD). Akcie ve středečním after-marketu +4,5 %.
- Výsledky AVG Technologies ve 2Q: Upravený čistý zisk 24,6 milionu USD (meziročně stabilní), zisk na akcii 0,47 USD, tržby 107,8 milionu USD (meziročně +23 %). Firma potvrdila celoroční výhled tržeb 420-440 milionů USD a upraveného čistého zisku 94,2-99,2 milionu USD).
- Čistý zisk největší americké komerční pojišťovny American International Group (AIG) ve druhém čtvrtletí klesl meziročně o 41 % na 1,8 miliardy dolarů. Výrazně klesly počty nových pojistných smluv v téměř všech divizích, sdělila v úterý společnost.
- Výsledky Regeneron Pharmaceuticals ve 2Q: Zisk na akcii 2,89 USD (odhad: 2,68 USD), tržby: 998,6 milionu USD (odhad: 890,9 milionu USD).
- Výsledky Time ve 2Q: Zisk na akcii 0,27 USD (odhad: 0,15 USD), tržby: 773 milionů USD (odhad: 758 milionů USD).
- Výsledky Aetna ve 2Q: Zisk na akcii 2,05 USD (odhad: 1,82 USD), tržby: 15,1 miliardy USD (odhad: 15,43 miliardy USD).
- Výsledky CVS Health ve 2Q: Zisk na akcii 1,19 USD (odhad: 1,20 USD), tržby 37,2 miliardy USD (odhad: 37,17 miliardy USD).
- Výsledky Walt Disney ve 2Q: Analytici očekávali zisk na akcii 1,41 USD po 1,28 USD v předchozím roce, firma však ohlásila zisk na akcii 1,45 USD při tržbách 13,1 miliardy USD (odhad: 13,22 miliardy USD).
- Výsledky Frontier Communications ve 2Q: Zisk na akcii 0,03 USD (v souladu s odhady), tržby 1,37 miliardy USD (odhad: 1,36 miliardy USD).
- Výsledky Tyson Foods ve 3QFY2015: Upravený zisk na akcii 0,8 USD (odhad: 0,92 USD), tržby 10,07 miliardy USD (odhad: 10,3 miliard USD).
- Výsledky AIG ve 2Q: Provozní zisk na akcii 1,39 USD (odhad: 1,22 USD). Firma zvyšuje čtvrtletní dividendu na 0,28 USD. Akcie v pondělním after-maketu +0,5 %.
- Výsledky Tenet Healthcare ve 2Q: Upravený zisk na akcii 0,75 USD (odhad: 0,45 USD), tržby 4,49 miliardy USD (odhad: 4,38 miliardy USD). Akcie v pondělním after-marketu +2,5 %.