Evropské akcie ztratily nejvíce za poslední dva týdny především kvůli exportérům

Evropské akcie v úterý oslabovaly nejvíce za poslední dva týdny. Dolů je vedly především akcie exportérských firem, které negativně zareagovaly na oslabení čínského jüanu Čínskou lidovou bankou.
Britský FTSE 100 v úterý odepsal 1,06 %, francouzský CAC 40 1,86 % a německý DAX 2,68 %. Regionální STOXX Europe 600 ztratil 1,6 %, tedy nejvíce za poslední dva týdny. Dolů ho stahovaly především automobilky, těžaři a výrobci luxusního zboží - BMW a Daimler obě ztrácely přes 4 %, zatímco LVMH Moet Hennessy Louis Vuitton a Swatch Group oslabovaly o více než 5 % kvůli obavám z toho, jak slabší jüan ublíží jejich tržbám v asijském regionu.
Akcie společností BHP Billiton a Rio Tinto stahovaly dolů celý sektor základních materiálů - obě firmy v úterý odevzdaly kolem 3 %.
"Je logické, že se největší evropští exportéři, jako německé automobilky a výrobci luxusního zboží, vydali do červených čísel, protože pro ně nyní bude mnohem obtížnější prodávat své zboží v Číně," říká François Savary, investiční ředitel Reyl & Cie. "Akcioví investoři nyní musí tento faktor zahrnout do svých modelů," dodává.
Hlavní úterní události na evropských trzích
- Podle průzkumu institutu ZEW se důvěra analytiků a investorů v německou ekonomiku v srpnu opět zhoršila. Index očekávání se propadl na 25 bodů z 29,7 bodu v červenci. Očekával se naopak růst na 31,9 bodu. Hodnocení současné situace se naopak zlepšilo na 65,7 bodu z 63,9 bodu v červenci, čekal se růst na 64,2 bodu. Očekávání investorů pro celou eurozónu se výrazně zlepšilo, když index vyskočil na 47,6 bodu z 42,7 bodu v červenci.
- Řecko v noci na úterý dosáhlo dohody s věřiteli o rozpočtových cílech země do roku 2018. Oznámila to s odkazem na informované vládní zdroje řecká agentura ANA. Letos má Řecko hospodařit s primárním deficitem, v dalších třech letech pak s primárním přebytkem. Později nejmenovaný evropský představitel oznámil, že země dosáhla s věřiteli i dohody o třetím záchranném balíčku.
- Provozní zisk před odpisy (EBITDA) dosáhl v prvním pololetí letošního roku 35,5 miliardy Kč, čistý zisk očištěný o mimořádné vlivy činil 15,7 miliardy Kč (čistý zisk byl 15,4 miliardy Kč, meziročně -11 %). Navzdory dalšímu poklesu realizačních cen vyrobené elektřiny meziročně vzrostly provozní výnosy na 102,9 miliardy Kč, a to díky růstu objemu prodeje elektřiny, plynu i tepla koncovým zákazníkům. Pro celý letošní rok Skupina ČEZ nadále očekává čistý zisk očištěný o mimořádné vlivy ve výši 27 miliard Kč.
- Spotřebitelské ceny v Itálii vzrostly o 0,2 % meziročně, jak se očekávalo, meziměsíčně klesly o 0,1 %.
- Britská automobilka Jaguar Land Rover (JLR) z indické skupiny Tata Motors podepsala předběžnou dohodu o postavení nového závodu na Slovensku. Továrna, jejíž konečná kapacita by měla dosáhnout až 300 000 vozů ročně, by měla stát v Nitře, sdělila v úterý firma podle agentury Reuters.
- Americký producent těžkých strojů Terex se dohodl na fúzi s finským výrobcem jeřábů Konecranes. Spojením vznikne společnost s ročními tržbami kolem deseti miliard dolarů, sdělily v úterý obě firmy.
- Investiční skupiny Blackstone a Lone Star Funds údajně podaly nabídku na odkup špatných úvěrů v nominální hodnotě 2,7 miliardy eur, které prodává BCR, rumunská dcera Erste Group. Erste začala s výraznými prodeji úvěrů loni a v rámci prezentace výsledků za druhý kvartál indikovala, že ve druhém pololetí prodeje opět zrychlí.
Zdroj: Bloomberg
Aktuality

