Nové volby v Řecku by mohly přinést stabilitu, míní evropský tisk

Nové předčasné volby v Řecku by mohly přinést stabilitu a posílit reformní kurz. Shoduje se na tom velká část evropského tisku. Španělský liberální deník El Mundo dokonce poznamenal, že populismus v Řecku ztroskotal. Další předčasné volby v zemi ve čtvrtek oznámil premiér Alexis Tsipras, jehož krajně levicová formace SYRIZA se začala rozpadat hlavně kvůli sporům ohledně podmínek přijetí další mezinárodní úvěrové pomoci.
Ohledně nových voleb, které by se mohly konat už 20. září, je v pátek rozpolcen řecký tisk. Konzervativní deník Kathimerini se domnívá, že Tsipras chce prostřednictvím voleb zúčtovat s nejlevicovějším křídlem své strany. Volby chce uspořádat předtím, než se začnou uskutečňovat bolestivé reformy nového úsporného programu. Ty přitom řecké ekonomice zasadí tvrdou ránu, domnívá se deník.
Jiný konzervativní list Eleftheros Typos volby označuje za Tsiprasův bankrot. Místo toho aby vládl, vyhlašuje volby.
Stranický deník Triprasovy formace Avgi naopak doufá, že Tsipras si díky volbám zajistí silný mandát "pro silnou vládu se stabilním směrem v souladu se společností".
Evropský tisk vzhlíží k řeckým volbám spíš s mírným optimismem. "Odstoupení Tsiprase po sedmi měsících v úřadu potvrzuje, že populistické sliby nejsou uskutečnitelné a pro zemi mohou mít katastrofální následky. Odevzdáním úřadu šéf řecké vlády uznává, že jeho program, jímž svedl voliče, není použitelný. Zároveň připouští své osobní selhání, protože nynější situace země je důsledkem neohrabaného vyjednávacího stylu," napsal například španělský El Mundo.
Tsipras, který tvrdí, že svou zemi zachránil, přitom podle španělského listu situaci jen zhoršil. "Arogance, kterou projevovali on a exministr financí Janis Varufakis, a pokus použít jako prostředek vydírání mezinárodních věřitelů referendum, dohnaly partnery v EU k zoufalství," připomíná španělský deník El Mundo.
Francouzský Le Monde se domnívá, že Tsipras by se svým odvážným plánem zajistit si v září stabilnější parlamentní většinu mohl neuspět. Důležité ale je, že momentálně utichly varovné hlasy v Evropě a zvítězili vůdčí politici, kteří jsou si vědomi své odpovědnosti. "V Aténách i Bruselu to lze jen uvítat," poznamenal francouzský list.
Portugalský levicově liberální list Público míní, že Tsiprasem se ještě budou hodně zabývat politologové na univerzitách. Tsipras totiž kandidoval s radikálně protiúsporným programem, a přestože v parlamentu nechal schválit balík opatření, která jdou přesně opačným směrem, je stále oblíbený. "Důvodem je, že Řekové mají pocit, že Tsipras až do krajnosti hájí zájmy země," napsal Público.
Nizozemský De Telegraaf soudí, že Řecko potřebuje proevropskou vládu. "Pokud by volby přinesly většinu stranám, které jsou proti úsporným opatřením, musí se Evropa obávat, že rozruch kolem Řecka začne nanovo. Pokud ale volby přinesou většinu stranám, které s Evropou chtějí spolupracovat, mohou být k řešení problémů Řecka konečně podniknuty konkrétní kroky. Evropa proto musí vsadit na zdravý rozum řeckých obyvatel a doufat, že vznikne proevropská vláda," dodal De Telegraaf.
Také další nizozemský list de Volkskrant předpokládá, že nové volby v Řecku by mohly přinést novou proevropskou vládu, která splní reformní sliby.
Zdroj: ČTK
Aktuality
