Pochybná věda: Nenechte se napálit jako Obama

Podle nové studie vědeckého týmu... Jakmile někde zahlédnete tuto větu, zpozorněte. Podobně nezřídka začínají články, které mají k pravdě hodně daleko. Své o tom ví i nejmocnější muž planety.
Studie publikovaná před zhruba deseti lety v britském vědeckém časopise Lancet například uváděla, že lze pozorovat spojitosti mezi povinnými vakcinacemi a autismem. Lidé, k nimž se informace ze studie donesly, začali v některých případech odmítat očkování, což vedlo k rozšíření závažných onemocnění, která již byla považována za vymýcená.
Později se přitom ukázalo, že studie byla jen podvrh založený na sledování pouhých dvanácti subjektů, a její autor navíc účelně manipuloval s informacemi, aby potvrdil své hypotézy. Lancet si později sypal popel na hlavu, lidem to už ale zdraví nevrátilo.
Nikdo není neomylný
Podobně se nedávno v USA rozhořela diskuze ohledně sexuálního obtěžování na vysokých školách. Obamova administrativa přišla s tvrzením, že obtěžování se sexuálním podtextem zažila jedna z pěti studentek vysoké školy ve Spojených státech.
Není pochyb, že sexuální obtěžování je odsouzeníhodné a je potřeba je tvrdě trestat. Že by na tom ale USA byly podobně jako třeba Indie?
Podle jiné statistiky amerického ministerstva spravedlnosti bylo mezi lety 1995 a 2013 ve Spojených státech sexuálnímu obtěžování vystaveno "jen" přibližně šest žen z tisíce. Jak se později ukázalo, alarmující čísla z prostředí vysokých škol vycházela z pochybné studie založené na neaktuálních datech, vágních formulacích a velmi nejasné metodologii zpracování.
Studie profesora z University of Massachusetts-Boston Davida Lisaka, z níž Obamova administrativa čerpala, s akademickým prostředím souvisela pouze velmi okrajově. Navíc se primárně zaměřovala na sexuální zneužívání dětí a pouze pět otázek se týkalo sexuálního násilí mezi dospělými. Ze zhruba dvou tisíc mužů ve věku 18 až 71 let jich Lisak za potenciální sexuální násilníky označil 120. O šestasedmdesáti pak hovořil jako o potenciálních recidivistech.
Možná nejzajímavější však na této studii je, že ačkoli se měla zakládat na datech z anonymního průzkumu, Lisak na dotaz Lindy LeFauveové z Davidson College uvedl, že s každým potenciálním násilníkem hovořil osobně. "Když jsem se s Lisakem telefonicky spojila a na tento rozpor ho upozornila, jednoduše mi položil telefon," říká LeFauveová.
Podobnými případy se to kolem nás jen hemží. Lidé milují senzace, a tak jsou ochotni uvěřit prakticky všemu. Někdy si jen neověří data, z nichž vycházejí, jindy nad nejasnostmi a nejednoznačnými formulacemi vědomě přivírají oči.
Poradit lze jediné. Až příště narazíte na šokující tvrzení, jehož autor se bude odvolávat na všemožné studie a závěry vědeckých bádání, buďte ostražití. A než informaci začnete šířit, přímo u zdroje si ověřte, zda to celé není jen jedna velká kachna.
Zdroj: The Fiscal Times
Aktuality
