Americká ekonomika ve druhém čtvrtletí podle revidovaných dat expandovala 3,7% tempem

Americká ekonomika podle zpřesněných údajů zrychlila ve druhém čtvrtletí růst na 3,7 % anualizovaně. Rychlý odhad z konce července hovořil o růstu HDP o 2,3 %. V prvním čtvrtletí ekonomika USA v anualizovaném vyjádření přidala pouze 0,6 %. Americké hospodářství tak ve druhém čtvrtletí rostlo nejrychleji od minulého léta. K solidnímu výkonu ekonomiky přispěla slušná domácí poptávka.
Zpřesněná data jsou dokonce příznivější, než čekali analytici. Ti v anketě agentury Reuters v průměru odhadovali, že růst ve druhém čtvrtletí dosáhne "jen" 3,2 %. Jádrové výdaje na osobní spotřebu byly i podle revidovaných údajů ve srovnání s prvními třemi měsíci roku ve druhém kvartálu vyšší o 1,8 %.
Osobní spotřeba, která zastupuje zhruba 70 % HDP, ve druhém čtvrtletí vzrostla podle zpřesněných údajů o 3,1 %, když rychlý odhad počítal s 2,9% růstem. Američanům v utrácení pomáhaly dobrá situace na pracovním trhu, levnější benzin a relativně vyšší ceny bydlení, které zvyšují bohatství domácností. Nepříznivý vliv měl naopak sektor energetiky, který se potýká s následky hlubokých výdajových škrtů, k nimž těžební firmy přikročily po prudkém propadu cen ropy na světových trzích.
"První revize amerického HDP za druhé čtvrtletí přinesla ještě větší zlepšení, než se očekávalo. Jde především o potvrzení, že ekonomika je zdravá a slabý růst v prvním čtvrtletí byl pouze jednorázový výkyv hodně ovlivněný specifickými faktory. Silnější byly osobní spotřeba i investice, do rovnováhy se dostal zahraniční obchod," okomentoval zprávu analytik České spořitelny Ľuboš Mokráš. "Vyhlídky do druhého pololetí jsou tak pozitivní - silný trh práce podporuje osobní spotřebu, která je hnací silou americké ekonomiky. Spojené státy by tak spíše měly stabilizovat svět a vyrovnat negativní vývoj vyvolaný obavami ze zpomalování růstu čínské ekonomiky."
Do lepšího údaje o růstu HDP se promítla vyšší tvorba zásob, která k HDP přispěla 0,22 procentního bodu. Výrazněji oproti prvnímu odhadu stoupla také soukromá domácí poptávka. Tento ukazatel, který nezahrnuje zahraniční obchod, zásoby a vládní výdaje, se zvýšil o 3,3 %. Původně uváděný růst byl jen 2,5 %.
Zpřesněná zpráva o výkonu americké ekonomiky přišla po prudkém výprodeji na globálních akciových trzích. Čtvrteční údaje by pro investory i činitele americké centrální banky (Fed) mohly znamenat ujištění, že ekonomika je v dostatečně dobré kondici na to, aby ustála rostoucí napětí v globální ekonomice.
Šéf newyorské pobočky Fedu William Dudley ve středu uvedl, že zvýšení úrokových sazeb na nejbližším zasedání Fedu, které se bude konat v září, mu nyní připadá méně vhodné než před několika týdny.
Analytici se domnívají, že v aktuálním čtvrtletí růst zpomalí na přibližně 2,5 %. Hlavní ekonom ratingové agentury Moody's Analytics Mark Zandi odhaduje, že růst americké ekonomiky v tomto čtvrtletí zpomalí na zhruba 2,8 %. To se však opírá o předpoklad, že nedávné turbulence na světových finančních trzích ekonomiku dlouhodobě nepoškodí.
Americký dolar v reakci na zprávu k euru posílil až k 1,1225 EUR/USD z 1,1289 EUR/USD. Futures na americké akcie indikovaly kolem 15.00 SELČ růst indexů Dow, S&P 500 a Nasdaq od 1,3 % do 1,4 %. Výnos 10letých vládních dluhopisů USA ve stejnou chvíli rostl o dva bazické body k 2,2 %.
Zdroj: ČTK, Bloomberg