US MARKETOtevírá za: 10 h 43 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+0,51 %
TSLA+4,07 %
AAPL-0,28 %

Demonstranti v Moldavsku požadují odstoupení prezidenta a volby

Desítky tisíc oponentů vlády se v neděli sešly v hlavním městě Moldavska, žádaly rezignaci prezidenta Nicolae Timoftiho a vyhlášení předčasných parlamentních voleb. Informují o tom zahraniční agentury. Jde podle nich o největší demonstraci od vyhlášení samostatnosti Moldavska v 90. letech.

Demonstranti kritizují také rozsáhlou korupci a nedávno odhalené podvody, při kterých se z moldavského bankovního systému ztratila jedna miliarda dolarů. To představuje zhruba osminu hrubého domácího produktu země. Podvod způsobil prudký pokles kurzu měny, zvýšil inflaci a zhoršil životní úroveň zhruba 3,5 milionu obyvatel.

Bankovní skandál také poškodil obraz proevropské vládnoucí strany mezi řadovými Moldavany, často velmi chudými s měsíčním příjmem na rodinu kolem 300 dolarů. Mnoho demonstrantů nicméně v neděli neslo evropské vlajky, což naznačuje, že nadále podporují politiku začlenění do Evropské unie.

Protestující se v projevech zaměřili hlavně na velmi bohaté oligarchy, kteří mají pod kontrolou důležitá odvětví ekonomiky, a pohrozili nepřetržitými demonstracemi v centru města, pokud nebudou splněny jejich požadavky.

Podle organizátorů, občanské iniciativy "důstojnost a spravedlnost", se před sídlem vlády shromáždilo kolem 100 000 lidí. Podle policie byl počet účastníků demonstrace mnohem nižší, a to 35 000 až 40 000. I tak je to ale mnohem větší demonstrace, než byly masivní protikomunistické protesty v dubnu 2009, poznamenala agentura Reuters.

Bankovní skandál také zatřásl důvěrou západních spojenců a mezinárodních věřitelů, kteří drží moldavskou ekonomiku nad vodou. Evropská unie zastavila Moldavsku podporu, dokud se záležitost nevyjasní.

Protesty mohou být vážným problémem pro nového premiéra, kterým je od července Valeriu Strelets. Ten slíbil, že zemi vyvede z hluboké krize a že vypátrá a vrátí do země ztracené peníze. Jeho jmenování pomohlo obnovit jednání s mezinárodními věřiteli, včetně Mezinárodního měnového fondu. Strelets se v neděli objevil mezi demonstranty a slíbil, že prostuduje jejich požadavky.

Zdroj: ČTK

KorupcePolitikaStřední a východní Evropa
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika