Evropské akcie ve čtvrtek poprvé v tomto týdnu oslabovaly

Evropské akcie ve čtvrtek ztrácely a přerušily tak předchozí třídenní růst kvůli obavám z toho, jestli by globální ekonomika ustála zvýšení sazeb americkým Fedem.
Britský FTSE 100 odepsal 1,18 %, francouzský CAC 40 1,46 % a německý DAX 0,90 %. Regionální Stoxx Europe 600 odevzdal 1,3 %. Index prohloubil ztrátu poté, co týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti v USA ukázaly na pokračující solidní stav trhu práce, což podpořilo spekulace o tom, že americký Fed na zasedání příští týden přistoupí k prvnímu zvýšení úrokových sazeb ze současných rekordních minim.
"Většina paniky z toho, že by Čína zkolabovala a celý svět se zhroutil, už pominula," říká Ben Kumar ze Seven Investment Management. "Teď nás čeká jiná otázka: Je globální ekonomika natolik silná, aby ustále zvýšení sazeb Fedem?" dodává.
Hlavní čtvrteční události na evropských trzích
- Míra nezaměstnanosti v Řecku v červnu stoupla na 25,2 % z tříletého minima 25 % v předchozím měsíci. Oznámil to ve čtvrtek tamní statistický úřad. Ve srovnání s průměrem celé Evropské unie tak nezaměstnanost zůstává více než dvojnásobná.
- Výbor pro měnovou politiku britské centrální banky na svém zářijovém hlasoval pro zachování základní úrokové sazby na úrovni 0,5 % v poměru 8:1. Guvernér Ian McCafferty opět hlasoval pro zvýšení o 25 bazických bodů. Zachování objemu v programu odkupů aktiv pak výbor odhlasoval jednomyslně.
- Evropská centrální banka kromě 123 velkých bankovních společností v eurozóně, které spadají pod její dohled, sleduje stav také zhruba 100 menších bank v regionu, které považuje za nejrizikovější. Agentuře Reuters to řekl informovaný bankovní zdroj.
- Průmyslová výroba ve Španělsku v červenci vzrostla meziročně o 5,2 %, což je nejsilnější tempo od května 2000. Očekával se růst o 4,3 % po červnových 4,5 %. Meziměsíčně se produkce zvýšila o 0,6 % po červnových 0,4 %.
- Projekt Evropy je ohrožen kvůli "rostoucímu ekonomickému egoismu". Prohlásil to ve čtvrtek německý vicekancléř Sigmar Gabriel. "Evropa není v ohrožení kvůli Řecku, ale kvůli rostoucímu národnímu egoismu svých členských států," prohlásil Gabriel v Bundestagu. "Pokud to nepřekonáme, nedokážeme už lidi přesvědčit o evropské ideji," dodal.
- Okolo deseti miliard eur (270 miliard korun) letos Německo podle aktuálních odhadů vydá na péči o běžence. V této sumě jsou podle magazínu Fokus zahrnuty náklady na bydlení, lékařskou péči, kapesné či administrativu. Ještě v červenci se předpokládalo, že účet bude 5,6 miliard eur, tehdy se však v Německu pro letošní rok očekávalo 450 000 žadatelů o azyl, nové propočty z konce srpna udávají příchod až 800 000 uprchlíků. Loni podle spolkového statistického úřadu stálo 203 000 nových žadatelů o azyl německý rozpočet 2,4 miliardy eur.
- Německá automobilka BMW v srpnu meziročně zvýšila prodej o 7,2 % na 156 437 vozů. Silný růst poptávky v Evropě totiž převážil nad poklesem na čínském trhu. Firma, která je největším výrobcem luxusních automobilů na světě, tak zažila nejlepší srpen ve své historii. Nárůst srpnového prodeje ale vykázaly rovněž konkurenční značky Audi a Porsche, které jsou součástí koncernu Volkswagen.
Zdroj: Bloomberg