Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v Číně v září předběžně klesl na historické minimum 47 bodů

Pokles aktivity v čínském zpracovatelském průmyslu v září překvapivě zrychlil a jeho tempo bylo nejprudší za šest a půl roku. Vyplývá to z průzkumu společností Caixin a Markit mezi nákupními manažery. Údaje podle agentury Reuters vyvolávají obavy z prudšího zpomalení růstu druhé největší ekonomiky světa, které by mohlo vést k dalšímu chaosu na finančních trzích.
Index nákupních manažerů (PMI) ve zpracovatelském sektoru v Číně v září předběžně klesl na historické minimum 47 bodů ze 47,3 bodu v srpnu. Dostal se tak na nejnižší úroveň od března 2009 a už sedm měsíců za sebou se nachází pod klíčovou padesátibodovou hranicí, která je předělem mezi růstem a poklesem aktivity. Zpomalování růstu čínské ekonomiky tedy podle odhadů manažerů firem bude pokračovat i v dalších měsících.
Předběžná data jsou většinou založena na 85-90 % odpovědí respondentů v průzkumu. Finální údaje od agentury Markit vyjdou 1. října.
Analytici očekávali mírný nárůst indexu na 47,5 bodu. "Překvapivě nízká hodnota indexu naznačuje přetrvávající slabost domácí i zahraniční poptávky. Je téměř jisté, že růst čínské ekonomiky ve druhé polovině roku zpomalí pod sedm procent," uvedli ekonomové z makléřské společnosti Minsheng Securities. Předpověděli rovněž, že čínská vláda přijde s dalšími opatřeními na podporu hospodářského růstu.
Čínská ekonomika podle posledních údajů tamního statistického úřadu ve druhém čtvrtletí meziročně vzrostla o 7 %, tedy stejným tempem jako v prvním čtvrtletí a v souladu s celoročním cílem čínské vlády. Někteří ekonomové se ale domnívají, že hospodářský růst byl ve druhém čtvrtletí ve skutečnosti pomalejší, než úřad tvrdí.
Zdroj: ČTK
Aktuality
