Evropské akcie ve čtvrtek kvůli automobilkám zamířily do červených čísel

Evropské akcie ve čtvrtek stáhly automobilky na nejnižší hladinu od ledna letošního roku poté, co německý tisk zveřejnil zprávu o tom, že i BMW porušila regule týkající se emisí.
Britský FTSE 100 odepsal 1,17 %, francouzský CAC 40 1,93 % a německý DAX 1,92 %. Regionální Stoxx Europe 600 ztratil 2,1 % kvůli automobilkám. V počátku obchodování index posiloval o 0,3 % díky zprávě o nečekaně lepší německé spotřebitelské důvěře. Následně však zpráva v německém tisku o tom, že BMW rovněž porušovala regule Evropské komise týkající se emisí, stáhla dolů celý sektor automobilek a kvůli tomu i index Stoxx Europe 600.
BMW odepsala přes pět procent a výrobce vnitřních součástí Faurecia ztratil přes 3 %. Akcie automobilky Volkswagen ožily o 0,5 % poté, co tento týden odevzdaly téměř třetinu své hodnoty.
"Myslím, že automobilky budou na trhy v následujících týdnech vyvíjet ještě větší tlak," říká Barthelemy Debray z Old Mutual Global Investors. "Neslyšeli jsme zatím nic od dodavatelů a výrobců, ale myslím, že jsou v krizovém režimu. toto je podle mě teprve začátek," dodává.
Hlavní čtvrteční události na evropských trzích
- Ukrajinská centrální banka snížila ve čtvrtek s platností od pátku svou klíčovou úrokovou sazbu na 22 % z dosavadních 27 %. Bylo to druhé snížení základní sazby za poslední měsíc. V březnu banka zvýšila sazbu o více než deset procentních bodů na 15leté maximum 30 %, aby potlačila prudce rostoucí inflaci a bojovala proti poklesu domácí měny.
- Česká národní banka (ČNB) na zářijovém zasedání rozhodla, že ponechá úrokové sazby beze změny. Současně bankovní rada potvrdila, že hodlá pokračovat v režimu devizových intervencí s cílem udržet kurz koruny poblíž hodnoty 27 EUR/CZK. Informoval o tom mluvčí centrální banky Marek Zeman.
- Podnikatelská nálada v Německu se v září zlepšila, když index podnikatelského klimatu vzrostl na 108,5 bodu ze srpnových 108,4 bodu (revidováno z 108,3 bodu). Čekal se pokles na 107,9 bodu. Hodnocení současné situace naopak kleslo na 114 bodů ze 114,8 bodu, čekal se pokles na 114,7 bodu. Index očekávání se zvýšil na 103,3 bodu ze 102,2 bodu, očekával se pokles na 101,4 bodu.
- Norská centrální banka ve čtvrtek nečekaně snížila základní úrokovou sazbu na nové rekordní minimum a uvedla, že vzhledem k současnému výhledu norské ekonomiky by v příštích 12 měsících mohla ve snižování úroků dále pokračovat. Základní sazba klesla o čtvrt procentního bodu na 0,75 %.
- Nálada německých spotřebitelů druhý měsíc za sebou klesá. Mohou za to obavy o vývoj globální ekonomiky a nejistota, jak se podaří zemi vyrovnat s rostoucím počtem uprchlíků. Ukázal to dnešní index důvěry, který sestavuje výzkumná společnost GfK.
- Zisk před zdaněním švédského prodejce oděvů Hennes & Mauritz ve třetím fiskálním čtvrtletí činil 6,94 miliardy SEK (20 miliard Kč), což bylo zhruba na stejné úrovni jako loni. Růst zbrzdil silný dolar. Uvedla to společnost, která je druhým největším prodejcem oděvů v Evropě, ve čtvrtečním prohlášení.
- Některé dieselové vozy BMW v běžném provozu výrazně překračují evropské emisní normy. S odvoláním na informace mezinárodní organizace pro ekologickou dopravu ICCT to napsal v nejnovějším čísle časopis AutoBild. Podle něj by tak mohl skandál s emisemi zasáhnout po Volkswagenu další německou automobilku. Volkswagen tento týden přiznal, že v některých jeho autech byl instalován software, který při testech uměle snižoval emise.
- Německá automobilka Volkswagen manipulovala s emisními měřeními u naftových vozů i v Evropě, nejen ve Spojených státech. Uvedl to ve čtvrtek německý ministr dopravy Alexander Dobrindt. Zatím se ale podle něj neví, kolik jich přesně bylo. Volkswagen už v pondělí po zjištění amerických úřadů, že vybavil téměř půl milionu vozů v USA zařízením pro oklamání emisních testů, přiznal, že tento software instaloval do celkem 11 milionů svých vozů.
Zdroj: Bloomberg