Americké akcie ve čtvrtek po slabém úvodu ztrácely až procento a půl, zlepšená nálada poklesy omezila na méně než půl procenta

Americké akcie v první polovině obchodování výrazně oslabovaly a hlavní indexy ztrácely kolem 1,5 %. Srážel je zejména propad akcií společnosti Caterpillar, která oznámila plán rušení pracovních míst a zhoršila výhled hospodaření, což zesílilo na trhu obavy z útlumu globální ekonomiky. Náladu mírně zlepšil růst cen ropy. Wall Street celý den čekala na večerní vystoupení šéfky centrální banky Janet Yellenové.
Index Dow ztratil 0,48 % na 16 201,86 bodu, S&P 500 odepsal 0,33 % na 1 932,28 bodu a Nasdaq Composite klesl o 0,38 % na 4 734,48 bodu. V plusu zakončily seanci sektory energetiky, základních materiálů a veřejných služeb, nejvíce klesly ceny zdravotnických a průmyslových titulů. Index volatility VIX vzrostl o 6,06 % na 23,47 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o dva bazické body na 2,13 %.
"Pokud se má trh dostat na férovou úroveň, čekají nás ještě poklesy," míní Jack Ablin z BMO Private Bank. "Problémy skončí, až americké firmy vykáží nárůst tržeb. Aktuální data ale tento scénář nepodporují. Korekce vyplývají právě z nesouladu reality a očekávání, který nyní panuje. Medvědí trh ale nečekám, pouze určitý nový start celého trhu."
Největší světový výrobce těžebních a stavebních strojů Caterpillar (-6,28 %) sdělil, že by do roku 2018 mohl zrušit až 10 000 pracovních míst, což odpovídá asi 9 % jeho celkové pracovní síly. Firma zároveň zhoršila výhled tržeb na letošní rok. Akcie firmy klesly na minimum za pět let a měly největší vliv na pokles indexů Dow a S&P 500. "Tato zpráva trhu moc nepomohla. Je to příznak slabé globální ekonomiky," řekl agentuře Reuters Joseph Quinlan z newyorské investiční společnosti U.S. Trust.
Citigroup snížila cílovou cenu akcií Twitteru (-0,71 %, během dne ale i více než -5 %) a označila titul jako "vysoce rizikový". Tržby firmy v roce 2016 by měly dosáhnout jen 2,868 miliardy USD, dosud Citi očekávala 3,010 miliardy USD. Krátkodobý výpadek zaznamenal ve čtvrtek web i mobilní aplikace Facebooku (+0,47 %), jeho akcie ale nakonec posílily.
Janet Yellenová svůj projev přednese po uzavření trhů od 23.00 SELČ na University of Massachusetts. Investoři budou čekat, zda šéfka Fedu naznačí, kdy by mohla centrální banka začít se zvyšováním úrokových sazeb. Před týdnem měnový výbor Fedu svou rekordně nízkou základní sazbu nezvýšil a odůvodnil to oslabováním růstu v rozvíjejících se ekonomikách a nestabilitou na finančních trzích.
Aktualizace (23.15): Yellenová zopakovala, že by americká ekonomika mohla být připravena na zvýšení sazeb ještě v letošním roce a blíží se plné zaměstnanosti. Předsedkyně Fedu své vystoupení nedokončila kvůli zdravotní indispozici, podle vyjádření, která vzápětí zaplnila média, by ale měla být v pořádku.
Slabší dolar, dražší ropa
Dolar pokračoval v poklesu vůči euru. Jednotná evropská měna tak stále těží ze středečního prohlášení šéfa Evropské centrální banky Maria Draghiho, podle něhož je zatím příliš brzy na další stimulační opatření v eurozóně.
Dolar oslaboval rovněž k japonskému jenu a švýcarskému franku, zisky měl naopak vůči norské koruně. Té uškodilo překvapivé snížení základní úrokové sazby, kterou norská centrální banka posunula na nové rekordní minimum.
Draghi ve středu prohlásil, že ECB bude potřebovat více času, aby posoudila, zda rozšíří svůj program nákupů dluhopisů. Upozornil nicméně, že nejbližší výhled růstu ekonomiky a inflace se zhoršil kvůli slábnoucímu růstu rozvíjejících se ekonomik, silnějšímu euru a pokračujícímu poklesu cen komodit.
Norská centrální banka dnes snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 0,75 %, aby podpořila ekonomiku, která se potýká s negativními dopady nízkých cen ropy. Banka rovněž uvedla, že vzhledem k současným hospodářským vyhlídkám by v příštích dvanácti měsících mohla ve snižování úroků pokračovat. Dolar se vůči norské koruně vyšplhal až na 8,4842 USD/NOK, nejvýše od poloviny roku 2002. Později o část zisků přišel a prodával se za 8,4390 NOK. Oproti středě ale i tak vykazoval téměř dvouprocentní nárůst.
Světové ceny ropy během dne mírně vzrostly, obchodování ale bylo rozkolísané. K růstu cen přispěla zpráva o poklesu zásob suroviny v důležitém americkém překladišti Cushing, výraznějšímu zdražení ropy naproti tomu bránil pokles na akciových trzích ve Spojených státech.
"Jakmile trh zaregistroval údaje společnosti Genscape o poklesu zásob, nastalo technické oživení cen ropy," řekl agentuře Reuters obchodník Peter Donovan ze společnosti Liquidity Energy. Ceny ale podle něj zároveň tlačil dolů pokles amerického akciového indexu S&P 500.
Hlavní čtvrteční události na amerických trzích
- Prodeje nových domů ve Spojených státech v srpnu vzrostly meziměsíčně o 5,7 % na celoročně přepočítané tempo 552 tisíc jednotek. Očekával se jen 1,6% růst na 515 tisíc. Předchozí 5,4% růst na 507 tisíc byl revidován výrazně výše na 12% růst na 522 tisíc.
- Index aktivity chicagského Fedu v srpnu klesl na -0,41 bodu z +0,51 bodu (odhad: +0,24 bodu).
- Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 19. září vzrostl na 267 tisíc z 264 tisíc v předchozím týdnu, očekávalo se 271 tisíc. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 12. září klesl na 2,242 milionu z 2,243 milionu (revidováno z 2,237 milionu) v předchozím týdnu, čekalo se 2,240 milionu.
- Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v srpnu klesly o 2 %, trh se obával 2,3% propadu po -1,9 % v předchozím měsíci. Po očištění o dopravní prostředky objednávky stagnovaly, očekával se 0,1% růst po 0,4% růstu v červenci. Objednávky kapitálového zboží, očištěné o vojenskou a leteckou techniku, klesly v souladu s očekáváním o 0,2 % po červencovém růstu o 2,1 %.
- Lockhart (atlantský Fed): Trhy podceňují sílu americké ekonomiky a přeceňují dopady slabosti Číny.
- SunTrust Robinson Humphrey zvyšuje doporučení na akcie Marriott na "kupovat" z "neutral", cílovou cenu zvyšuje na 92 z 80 dolarů.
- JPMorgan snižuje doporučení na akcie DigitalGlobe na "neutral" z "overweight", cílovou cenu upravuje na 27 z 30 dolarů.
- Jefferies zvyšuje cílovou cenu na akcie Tesla Motors na 365 z 360 dolarů.
- Citigroup zvyšuje doporučení na akcie Ralph Lauren na "kupovat" z "neutral".
Výsledková sezóna
- Výsledky Nike v 1Q: Zisk na akcii 1,34 USD (odhad: 1,19 USD), tržby 8,4 miliardy USD (odhad: 8,22 miliardy USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu +5,4 %.
- Výsledky Accenture: Zisk na akcii 1,15 USD (odhad: 1,12 USD), tržby také nad odhady. Akcie ve čtvrtek -0,09 %.
- Bed Bath & Beyond ve 2Q: Zisk na akcii v souladu s odhady (1,21 USD), ale horší tržby, než se čekalo (3 miliardy USD vs. 3.03 miliardy USD) poslaly akcie v after-marketu ve čtrtek o více než 2 % do mínusu, a to navzdory oznámenému odkupu vlastních akcií za 2,5 miliardy USD.
Zdroj: ČTK, Bloomberg, CNBC, USA Today