Americké akcie v pátek po slabém úvodu výrazně posílily, za celý týden přidaly procento

Americké akciové trhy po slabých údajích z tamního trhu práce nejprve výrazně klesaly. Díky silné rally a největšímu obratu indexů S&P 500 a Dow za uplynulé čtyři roky ale akcie uzavřely páteční obchodování i celý týden v plusu.
Index Dow posílil v pátek o 1,23 % na 16 472,37 bodu, S&P 500 získal 1,43 % na 1 951,35 bodu a Nasdaq Composite vzrostl o 1,74 % na 4 707,77 bodu. K oživení na trhu pomohl růst cen ropy v závěru seance, nejvíce se i proto dařilo sektorům energetiky a základních materiálů, jen půl procenta přidaly finanční tituly. Index volatility VIX klesl o 7,14 % na 20,94 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o zhruba pět bazických bodů na 1,99 %, když během dne spadl až na 1,92 %. Pod 2 % je poprvé od konce srpna.
Americká ekonomika v září vytvořila zhruba 142 tisíc pracovních míst, což je podstatně méně, než se čekalo. Výrazně nižší byl proti původnímu odhadu srpnový přírůstek, navíc klesly průměrné výdělky i počet odpracovaných hodin.
Centrální banka minulý měsíc zvýšení sazeb s odkazem na oslabování globální ekonomiky odložila a ekonomové začali očekávat tento krok v prosinci. Po zářijových údajích se ale očekávání finančních trhů přesunula až na březen příštího roku. Drobné zvýšení úroků by podle ekonomů bylo od Fedu vyjádřením důvěry v ekonomiku a mohlo by stabilizovat rozkolísané trhy.
"Páteční zpráva zesiluje nejistotu, což je pro trh nejdůležitější. Myslím, že trh bude stále rozkolísanější a bude testovat hranice podpory," řekl agentuře Reuters Peter Cardillo z newyorské finanční společnosti Rockwell Global Capital.
"Špatná čísla z trhu práce daly trhu pevnější základ," nesouhlasí Robert Pavlik z Boston Private Health. "Nyní totiž mají investoři v ruce argument pro to, že jsou ceny takové, jaké jsou. Před výsledkovou sezónou to může nakonec být pro akcie pozitivní faktor."
Za celý týden Dow přidal rovné procento, S&P 500 stejně tak a Nasdaq Composite posílil o půl procenta. Indexy se stále nacházejí v obchodním pásmu, které vymezily svými minimy z konce srpna.
Slabší dolar a dražší ropa
Americký dolar v pátek na devizových trzích citelně oslaboval, srazily jej nečekaně špatné údaje o zářijovém vývoji na trhu práce v USA. Zpráva vyvolala pochybnosti, zda se tamní ekonomice daří dostatečně dobře na to, aby americká centrální banka mohla do konce roku zvýšit úrokové sazby, jak se dosud na trzích všeobecně očekávalo.
Dolar vůči japonskému jenu během dne klesl až na třítýdenní minimum pod 119 JPY za dolar. Později mírně ožil. Takzvaný dolarový index, který sleduje vývoj dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, během dne klesl na nejnižší hodnotu za poslední více než týden.
Data ukázala, že výkon amerického trhu práce za poslední dva měsíce byl nejslabší za více než rok. Mohla by tudíž podnítit obavy, že zpomalení světové ekonomiky, za kterým stojí především hospodářský vývoj v Číně, by mohlo podlomit zdraví ekonomiky Spojených států. "Je to velmi špatná zpráva, která pravděpodobně způsobí, že Fed posune termín zvýšení úrokových sazeb až na rok 2016," uvedl analytik z BNP Paribas Vassili Serebriakov, jehož citovala agentura Reuters. Podobně američtí ekonomové z BNP Paribas odhadují, že Fed zvýší úroky spíše až příští rok v březnu. Dosud se na trzích očekávalo, že k prvnímu zvýšení úroků po více než devíti letech Fed sáhne ještě letos.
Trhy, které před zveřejněním americké statistiky viděly šanci na prosincové zvýšení sazeb na 44 %, nyní tuto pravděpodobnost vidí na 29 %. Ukazují to data burzy CME, na níž se obchoduje s futures kontrakty na úrokové sazby. Pravděpodobnost březnového zvýšení sazeb se naopak zvýšila na 51 %.
Světové ceny ropy smazaly ztráty, které utrpěly po nečekaně špatných údajích z amerického trhu práce, a zakončily den mírným vzestupem. K růstu jim ke konci obchodování dopomohly údaje o dalším poklesu počtu nasazených vrtných zařízení v USA. Ten se snížil už pátý týden za sebou a jejich počet klesl o 26, což je nejvýraznější úbytek od dubna.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Americká ekonomika v září vytvořila nečekaně pouze 142 tisíc pracovních míst, trh počítal s 201 tisíci. Srpnový údaj 173 tisíc byl navíc revidován výrazně níže na 136 tisíc. Soukromý sektor vytvořil 118 tisíc pracovních míst, čekalo se 197 tisíc po 140 tisících v srpnu. Tento údaj byl však rovněž revidován výrazně dolů, a to na 100 tisíc. Zpracovatelský sektor naopak 9 tisíc míst zrušil, očekávalo se, že po srpnovém zrušení 18 tisíc míst v září už propouštět nebude. Dále také klesá míra participace - v září se snížila na 62,4 % ze srpnových 62,6 %, nachází se tak nejníže od října 1977.
- Podnikové objednávky v srpnu meziměsíčně klesly o 1,7 % (odhad: -1,2 %, červenec: +0,2 %), bez dopravních prostředků klesly o 0,8 % (červenec: -0,7 %).
- ISM index aktivity pro oblast New Yorku se v září propadl na 44,5 bodu (srpen: 51,1 bodu).
- Americký řetězec supermarketů Albertsons plánuje získat prostřednictvím veřejné nabídky akcií 1,53 miliardy USD. Využít je hodlá na umoření dluhů po kontraktu se Safeway.
- WSJ: Sprint v příštím půl roce plánuje uspořit 2,5 miliardy dolarů, hodlá propouštět a zmrazí najímání zaměstnanců.
- Společnost Nordstrom ohlásila speciální dividendu 4,85 USD na akcii a nový program zpětného odkupu akcií v objemu 1 miliardy USD.
- Advanced Micro Devices plánuje zrušit zhruba 500 pracovních míst, tedy 5 % své pracovní síly. Náklady na restrukturalizaci by měly dosáhnout 42 milionů dolarů.
- CLSA zvyšuje doporučení na akcie Dunkin' Brands na "outperform" z "underperform".
- Podle neznámého informovaného zdroje jsou mezi účastníky předběžných jednání o koupi minoritního podílu v zemědělské divizi Glencore suverénní fond Singapuru, japonští brokeři, jako je například Mitsui, a minimálně jeden kanadský penzijní fond.
- Celosvětové investice do těžby ropy kvůli propadu cen letos asi o pětinu klesnou. Byl by to jejich nejhlubší pokles v historii ropného odvětví, předpověděl v pátek šéf Mezinárodní agentury pro energii (IEA) Fatih Birol. Ceny ropy za poslední rok a čtvrt klesly o více než 50 %, což prudce snížilo návratnost investic do hledání nových zdrojů suroviny a její těžby.
- Počet aktivních těžebních ropných zařízení v USA opět klesl, tento týden konkrétně o 26 na 614. To je nejméně od týdne do 6. srpna 2010.
- Americká on-line makléřská společnost Scottrade přiznala, že se na přelomu let 2013 a 2014 stala obětí útoku hackerů zaměřeného na osobní informace o přibližně 4,6 milionu klientů. Hackeři se prý zaměřili pouze na osobní údaje klientů, obchodní systém ani peníze klientů ohroženy nebyly.
Hlavní události uplynulého týdne na amerických trzích
- Stavební výdaje ve Spojených státech v srpnu vzrostly na nejvyšší úroveň od roku 2008. Podpořil je hlavně růst výdajů na rezidenční projekty, uvedlo ve čtvrtek tamní ministerstvo obchodu. Růst zpracovatelského sektoru však v září dále zpomalil.
- Správní rada americké technologické společnosti Hewlett-Packard ve čtvrtek schválila plán rozdělení podniku do dvou samostatných firem - HP, v níž zůstane výroba osobních počítačů a tiskáren, a Hewlett Packard Enterprise, která se zaměří na lukrativní obor technologických služeb a softwaru. Oddělení bude dokončeno 1. listopadu a den poté se s akciemi obou firem začne obchodovat na Newyorské burze pod vlastními názvy, sdělila společnost.
- Největší světový výrobce softwaru Microsoft se dohodl s internetovým gigantem Google na urovnání všech dosavadních patentových sporů. Uvedly to v noci na čtvrtek firmy, neposkytly však žádné podrobnosti o podmínkách dohody.
- ISM index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v září klesl na 50,2 bodu z 51,1 bodu v srpnu (odhad: 50,6 bodu).
- Index nákupních manažerů ve Spojených státech v září podle finálních dat vzrostl na 53,1 bodu ze srpnových 53 bodů, předběžná data počítala se stagnací na 53 bodech.
- Prodeje automobilky General Motors ve Spojených státech v září vzrostly o 12,5 % (odhad: +9,3 %), automobilky Ford o 23 % (odhad: +19 %). Celkem prodeje aut v USA v září stouply na 10leté maximum 18,17 milionu kusů anualizovaně (odhad: 17,6 milionu).
- Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 26. září vzrostl na 277 tisíc z 267 tisíc v předchozím týdnu, očekávalo se 272 tisíc. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 19. září klesl na 2,191 milionu z 2,244 milionu (revidováno z 2,242 milionu) v předchozím týdnu, čekalo se 2,230 milionu.
- V americkém soukromém sektoru vzniklo v září asi 200 000 pracovních míst, což bylo více, než čekali analytici. Oznámila to ve středu soukromá agentura ADP. Zpráva naznačuje, že americký trh práce zůstává v dobré kondici a že tamní centrální banka by mohla ještě do konce letošního roku zvýšit úrokové sazby.
- Světová obchodní organizace (WTO) zhoršila odhad růstu světového obchodu pro tento i příští rok. Globální obchodní výměna zboží se podle nové prognózy letos zvýší o 2,8 % a v příštím roce o 3,9 %. Ve své předchozí zprávě z dubna WTO předpovídala na letošní rok vzestup o 3,3 % a na příští rok o čtyři procenta.
- Falšování emisních testů může německou automobilku Volkswagen přijít hodně draho. Jen v USA jí hrozí pokuta až 18 miliard dolarů. Kromě toho na společnost bylo podáno několik hromadných žalob a firma také bude muset ze svého zaplatit úpravy motorů, které využívaly software určený k oklamání měření emisí. A nejde jen o finanční rozměr skandálu, list Financial Times praktiky Volkswagenu srovnává s falšováním účetnictví energetického obra Enron, který kvůli tomuto skandálu padl.
- Americký výrobce elektromobilů Tesla Motors v úterý oficiálně představil dlouho očekávaný sportovně-užitkový vůz Model X. Je to v pořadí třetí auto této průkopnické automobilky. Firma novinku představila se zhruba dvouletým zpožděním oproti původnímu plánu.
- Podle anonymních zdrojů CNBC by společnost Ferrari mohla zahájit dlouho očekávaný primární úpis akcií (IPO) již tento pátek. Podle stejných zdrojů by vstup na burzu mohl firmě vynést až miliardu dolarů. Podle červencové zprávy agentury Bloomberg by na debut automobilky na NYSE měla dohlížet banka UBS.
- Čínská společnost Unisplendour koupí za 3,78 miliardy USD podíl 15 % v americké technologické firmě Western Digital. Oznámila to ve středu americká společnost a uvedla, že investice jí má pomoci v růstu.
- Tempo globálního ekonomického růstu bude letos zřejmě slabší, než se doposud čekalo, protože světová ekonomika nyní čelí mnoha problémům včetně zpomalení růstu v rozvíjejících se zemích, uprchlické krize v Evropě a očekávaného růstu sazeb v USA. V příštím roce pak růst oživí jen mírně. Uvedla to ve středu šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová. Bližší údaje však neposkytla.
- Nejlidnatější texaský okres Harris ve středu zažaloval německou automobilku Volkswagen potenciálně až o miliardy dolarů za to, že obcházením emisních testů u vozů s naftovými motory porušovala zákony státu Texas o čistotě ovzduší. Okres, jehož metropolí je největší texaské město Houston, se tím přiřadil k rostoucímu počtu podobných žalob, které různé organizace a jednotlivci v USA vznášejí na Volkswagen po odhalení, že jeho vozy záměrně snižovaly emise při emisních měřeních.
- Americký Kongres ve středu ukončil dlouhé týdny politických rozepří a odsouhlasil zákon, který zabrání tomu, aby se země ocitla v platební neschopnosti, kdy by nebylo možné financovat aktivity státních úřadů. Zákon musí nyní ještě podepsat prezident Barack Obama. Kdyby nebyl schválen, vládní úřady by se ocitly bez financí již ve čtvrtek, kdy v zemi začíná nový fiskální rok.
- Index nákupních manažerů v oblasti Chicaga v září klesl na 48,7 bodu (odhad: 53 bodů, srpen: 54,4 bodu).
- Pfizer zvyšuje odhad EPS na letošní rok na 2,04-2,10 USD z 2,01-2,07 USD, odhad tržeb zvyšuje na 46,5-47,5 miliardy USD z 45-46 miliard USD.
- JPMorgan snižuje cílovou cenu akcií Time Warner na 91 ze 100 dolarů a akcií Viacom na 59 ze 62 dolarů.
- Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v září vzrostl na 103 bodů ze 101,3 bodu (odhad: 96 bodů).
- Ceny domů ve Spojených státech v červenci podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve dvaceti amerických městech, meziročně vzrostly o 4,96 %. Čekal se růst o 5,15 % po +4,9 % v červnu (revidováno z +5 %). Meziměsíčně naopak ceny ve dvaceti největších městech USA klesly o 0,2 % po 0,19% poklesu v červnu, očekával se 0,1% růst.
- Deutsche Bank zvyšuje doporučení na akcie Johnson & Johnson na "kupovat" z "držet".
- Telsey Advisory Group začíná pokrývat akcie Panera Bread s doporučením "outperform".
- UBS zvyšuje doporučení na akcie Raytheon na "kupovat" z "neutral".
- Credit Suisse zvyšuje doporučení na akcie McDonald's na "outperform" z "neutral".
- Americká tabáková společnost Reynolds American prodává práva na značku Natural American Spirit mimo americký trh japonskému podniku Japan Tobacco za zhruba pět miliard dolarů. Vyplývá to z úterního sdělení obou firem. Japonská společnost je tak blíže svému cíli stát se největším světovým výrobcem cigaret a předstihnout své konkurenty Philip Morris International a British American Tobacco.
- Goldman Sachs snižuje predikci růstu indexu S&P 500 do konce letošního roku na 2 000 bodů z předchozích 2 100 bodů, predikci EPS v indexu S&P 500 snižuje o 4 % na 109 dolarů.
- Německá mediální skupina Axel Springer se dohodla na převzetí amerického zpravodajského portálu Business Insider. Německá firma již v portálu vlastní devět procent akcií a v rámci dohody koupí dalších 88 % za 343 milionů dolarů. Transakci ještě musejí schválit regulační úřady.
- Sterne Agee začala pokrývat akcie GoPro, Garmin, Apple, Samsung Electronics a Western Digital s doporučením "kupovat".
- Carl Icahn navýšil svůj podíl ve společnosti Cheniere Energy na 11,43 % z 9,59 %.
- Výkonná rada americké internetové společnosti Yahoo! schválila vyčlenění 15% podílu v čínském internetovém prodejci Alibaba Group Holding do nezávislé společnosti Aabaco. Rozhodnutí nedokázala zvrátit ani nejistota, zda bude transakce osvobozena od daně. Do společnosti Aabaco, kterou budou ovládat současní akcionáři Yahoo!, má být převeden celý asi 15% podíl Yahoo! v Alibabě.
- Světové ceny ropy zůstanou ještě nějakou dobu nízko. Řekl to rakouskému listu Kurier šéf Mezinárodní agentury pro energii (IEA) Fatih Birol. Agentura později dementovala původní formulaci listu, podle které Birol údajně prohlásil, že se ceny ropy budou "dlouhou dobu" držet kolem dnešní úrovně zhruba 45 dolarů za barel. "(Birol) kategoricky popřel, že by řekl, 'cena 45 dolarů za barel zůstane dlouhou dobu'," sdělil agentuře Reuters mluvčí IEA Greg Frost. Tuto větu pak článek na webové stránce Kurieru vypustil.
- Firmy amerického miliardáře Warrena Buffetta snížily podíl v německé zajišťovně Munich Re pod deset procent. Buffett už dříve uvedl, že výhled pro zajišťovací průmysl se zhoršil. Zajišťovna uvedla, že Buffettovy firmy Berkshire Hathaway a National Indemnity Company teď vlastní v Munich Re podíl 9,7 %. Jejich podíl klesl z 12 %.
- Mikroblogovací sociální síť Twitter zvažuje povolení zpráv delších než 140 znaků. S odvoláním na své zdroje o tom informuje web Re/code, který se věnuje informačním technologiím. Zatím ale není jasné, jak budou zprávy vypadat.
- Americká kabelová společnost Comcast koupí majoritní podíl v provozovateli tematického parku Universal Studios Japan (USJ). Za podíl 51 % zaplatí 1,5 miliardy USD, uvedl Comcast. Pro Comcast je to největší zahraniční investice. Zbývajících 49 % v USJ budou vlastnit současní akcionáři, mezi které patří Goldman Sachs Group, asijské investiční firmy MBK Partners a PAG, americký fond Owl Creek Asset Management a současný generální ředitel USJ Glenn Gumpel.
- Mezinárodní měnový fond přistoupí ke snížení výhledu celosvětového ekonomického růstu kvůli celkové slabosti rozvíjejících se ekonomik. Píše to francouzský tisk s odvoláním na slova šéfky Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeové. Výhled by prý měl být snížen pro tento a příští rok.
- Švýcarský antimonopolní úřad WEKO zahájil vyšetřování možné tajné dohody na trhu s drahými kovy mezi několika velkými bankami. Šetření se týká podezření z dohody o stanovení rozpětí nákupu a prodeje, tedy rozdílu mezi nabízenou cenou při nákupu a poptávanou při prodeji, mezi bankami UBS, Julius Baer, Deutsche Bank, HSBC, Barclays, Morgan Stanley a Mitsui, napsala agentura Reuters.
- Americká centrální banka by mohla zpřísnit požadavky na kapitálovou vybavenost pojišťoven. V pondělním projevu to naznačil jeden z guvernérů Fedu Daniel Tarullo. Podle Tarulla současná regulace v některých oblastech nejde dost daleko a nereflektuje všechna aktuální rizika.
- Hliníkárenský obr Alcoa se rozdělí na dvě samostatné společnosti. Rozdělení by mělo být dokončeno v druhé polovině příštího roku, jedna firma by poté měla podnikat v segmentu těžby a klasického zpracování bauxitu a hliníku, druhá by měla být "firmou s přidanou hodnotou" zaměřující se na inovace a pokročilá materiálová řešení pro automobilový a letecký průmysl. V pondělí to oznámila firma.
- Výrobce snídaňových cereálií Kellogg koupí za 50 milionů dolarů v hotovosti egyptského konkurenta Mass Food Group. Kellogg uvedla, že nečekává zásadní vliv akvizice na své hospodářské výsledky. Roční tržby Mass Food Group se pohybují kolem 18 milionů dolarů a firma své výrobky vyváží do třiceti evropských, východoasijských a afrických zemí.
- Americká energetická společnost Williams Cos. souhlasí se svým převzetím ze strany konkurenčního podniku Energy Transfer Equity. Dohoda oceňuje Williams Cos. na zhruba 32,61 miliardy USD. Spojením firem vznikne jeden z největších energetických podniků na světě. Včetně dluhu činí hodnota celé transakce 37,7 miliardy USD.
- Řetězec prodávající zdravé potraviny Whole Foods zruší 1 500 pracovních míst, tedy asi 1,6 % své pracovní síly, a to během příštích dvou měsíců.
- Osobní příjmy ve Spojených státech v srpnu meziměsíčně vzrostly o 0,3 %, čekal se stejně jako v červenci růst o 0,4 %. Osobní výdaje meziměsíčně vzrostly o 0,4 %, když se čekalo stejně jako v červenci zvýšení o 0,3 %. Jádrové výdaje na osobní spotřebu v srpnu meziročně vzrostly o 1,3 %, americká centrální banka, která tento ukazatel označuje za preferovaný inflační indikátor, by ráda viděla 2% růst. Meziměsíčně jádrové výdaje na osobní spotřebu pokračovaly v růstu červencovým 0,1% tempem.
- Americká technologická společnost Apple oznámila, že během prvních tří dnů prodala rekordní počet telefonů iPhone nové řady. Firma uvedla, že prodala více než 13 milionů telefonů iPhone 6S a iPhone 6S Plus. Firma současně uvedla, že nové telefony začne 9. října prodávat v dalších 40 zemích včetně Itálie, Mexika, Ruska, Španělska či České republiky. Do konce roku mají být telefony dostupné ve více než 130 zemích.
- Počet pokračujících prodejů domů ve Spojených státech v srpnu meziročně vzrostl o 6,1 %, meziměsíčně se ale o 1,4 % snížil. Čekal se meziměsíční růst o 0,5 %. V červenci prodeje meziročně vzrostly o 7,2 % a proti červnu se zvýšily o 0,5 %.
- Index aktivity dallaského Fedu v září stoupl na -9,5 bodu (srpen: -15,8 bodu).
- Americká centrální banka pravděpodobně zvýší úrokové sazby ještě v letošním roce. V pondělí to prohlásil šéf newyorské pobočky Fedu William Dudley. V rozhovoru pro list Wall Street Journal Dudley řekl, že americká ekonomika roste i přes slabší růst globálního hospodářství zdravým tempem. Inflace podle Dudleyho poroste v blízké budoucnosti.
- Sterne Agee zvýšila doporučení na akcie J.C. Penney na "buy" z "neutral" s cílovou cenou 13 USD.
- Jefferies zvyšuje doporučení na akcie Citigroup na "kupovat" z "držet", cílovou cenu ale snižuje na 60 z 65 USD.
- RBC Capital snižuje cíl pro S&P 500 na konci letošního roku na 2 100 z 2 325 bodů.