US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Americké akcie v pátek po slabém úvodu výrazně posílily, za celý týden přidaly procento

Americké akciové trhy po slabých údajích z tamního trhu práce nejprve výrazně klesaly. Díky silné rally a největšímu obratu indexů S&P 500 a Dow za uplynulé čtyři roky ale akcie uzavřely páteční obchodování i celý týden v plusu.

Redakce IW
Redakce IW
2. 10. 2015 | 22:00
Americké akcie

Index Dow posílil v pátek o 1,23 % na 16 472,37 bodu, S&P 500 získal 1,43 % na 1 951,35 bodu a Nasdaq Composite vzrostl o 1,74 % na 4 707,77 bodu. K oživení na trhu pomohl růst cen ropy v závěru seance, nejvíce se i proto dařilo sektorům energetiky a základních materiálů, jen půl procenta přidaly finanční tituly. Index volatility VIX klesl o 7,14 % na 20,94 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o zhruba pět bazických bodů na 1,99 %, když během dne spadl až na 1,92 %. Pod 2 % je poprvé od konce srpna.

Americká ekonomika v září vytvořila zhruba 142 tisíc pracovních míst, což je podstatně méně, než se čekalo. Výrazně nižší byl proti původnímu odhadu srpnový přírůstek, navíc klesly průměrné výdělky i počet odpracovaných hodin.

Centrální banka minulý měsíc zvýšení sazeb s odkazem na oslabování globální ekonomiky odložila a ekonomové začali očekávat tento krok v prosinci. Po zářijových údajích se ale očekávání finančních trhů přesunula až na březen příštího roku. Drobné zvýšení úroků by podle ekonomů bylo od Fedu vyjádřením důvěry v ekonomiku a mohlo by stabilizovat rozkolísané trhy.

"Páteční zpráva zesiluje nejistotu, což je pro trh nejdůležitější. Myslím, že trh bude stále rozkolísanější a bude testovat hranice podpory," řekl agentuře Reuters Peter Cardillo z newyorské finanční společnosti Rockwell Global Capital.

"Špatná čísla z trhu práce daly trhu pevnější základ," nesouhlasí Robert Pavlik z Boston Private Health. "Nyní totiž mají investoři v ruce argument pro to, že jsou ceny takové, jaké jsou. Před výsledkovou sezónou to může nakonec být pro akcie pozitivní faktor."

Za celý týden Dow přidal rovné procento, S&P 500 stejně tak a Nasdaq Composite posílil o půl procenta. Indexy se stále nacházejí v obchodním pásmu, které vymezily svými minimy z konce srpna.

Slabší dolar a dražší ropa

Americký dolar v pátek na devizových trzích citelně oslaboval, srazily jej nečekaně špatné údaje o zářijovém vývoji na trhu práce v USA. Zpráva vyvolala pochybnosti, zda se tamní ekonomice daří dostatečně dobře na to, aby americká centrální banka mohla do konce roku zvýšit úrokové sazby, jak se dosud na trzích všeobecně očekávalo.

Dolar vůči japonskému jenu během dne klesl až na třítýdenní minimum pod 119 JPY za dolar. Později mírně ožil. Takzvaný dolarový index, který sleduje vývoj dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, během dne klesl na nejnižší hodnotu za poslední více než týden.

Data ukázala, že výkon amerického trhu práce za poslední dva měsíce byl nejslabší za více než rok. Mohla by tudíž podnítit obavy, že zpomalení světové ekonomiky, za kterým stojí především hospodářský vývoj v Číně, by mohlo podlomit zdraví ekonomiky Spojených států. "Je to velmi špatná zpráva, která pravděpodobně způsobí, že Fed posune termín zvýšení úrokových sazeb až na rok 2016," uvedl analytik z BNP Paribas Vassili Serebriakov, jehož citovala agentura Reuters. Podobně američtí ekonomové z BNP Paribas odhadují, že Fed zvýší úroky spíše až příští rok v březnu. Dosud se na trzích očekávalo, že k prvnímu zvýšení úroků po více než devíti letech Fed sáhne ještě letos.

Trhy, které před zveřejněním americké statistiky viděly šanci na prosincové zvýšení sazeb na 44 %, nyní tuto pravděpodobnost vidí na 29 %. Ukazují to data burzy CME, na níž se obchoduje s futures kontrakty na úrokové sazby. Pravděpodobnost březnového zvýšení sazeb se naopak zvýšila na 51 %.

Světové ceny ropy smazaly ztráty, které utrpěly po nečekaně špatných údajích z amerického trhu práce, a zakončily den mírným vzestupem. K růstu jim ke konci obchodování dopomohly údaje o dalším poklesu počtu nasazených vrtných zařízení v USA. Ten se snížil už pátý týden za sebou a jejich počet klesl o 26, což je nejvýraznější úbytek od dubna.

Hlavní páteční události na amerických trzích

Hlavní události uplynulého týdne na amerických trzích

Americké akcieShrnutí obchodování v USA
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie