Evropské akcie v úterý oslabily, investoři ztrácejí naději na další uvolnění politiky ze strany ECB

Evropské akcie v úterý klesly v reakci na zprávu ECB, podle níž se zlepšují podmínky poskytování úvěrů v eurozóně. Zpráva v investorech zchladila naděje na další stimulativní opatření ze strany centrální banky.
První hodinu obchodování se akcie držely kolem dvouměsíčních maxim, na nichž v pondělí uzavřely. Následně však zamířily do červených čísel, když zveřejněný průzkum ECB naznačil, že se již šesté čtvrtletí za sebou zlepšují podmínky poskytování úvěrů společnostem.
"Trh je zklamaný, protože kdykoli vidíme zlepšení, můžeme se rozloučit s myšlenkou na další uvolnění monetární politiky," říká John Plassard z Mirabaud Securities. "Dobré zprávy jsou špatné zprávy. Draghi ve čtvrtek nejspíš opět zopakuje, že banka je připravená použít všechny své nástroje, a ECB jen přetlumočí předchozí zprávu," dodává.
Britský FTSE 100 odepsal 0,11 %, francouzský CAC 40 ztratil 0,64 % a německý DAX 0,16 %. Regionální STOXX Europe 600 odepsal 0,3 %, dolů ho stahovaly především banky.
Hlavní úterní události na evropských trzích
- Největším německým aerolinkám Lufthansa hrozí od listopadu nové stávky. Hrozí jimi odborový svaz UFO, který zastupuje palubní personál a podle něhož zkrachovaly několikaměsíční rozhovory s vedením firmy o výši mezd a o příspěvek zaměstnavatele k důchodu. Lufthansa chce s odbory ještě jednat a věří, že se jí podaří hrozbu stávek odvrátit.
- Francouzská bankovní skupina Crédit Agricole zaplatí úřadům ve Spojených státech pokutu 787 milionů dolarů kvůli údajnému porušování amerických sankcí vůči Íránu a dalším zemím. Banka tak ukončí vyšetřování, podle něhož v rozporu s těmito sankcemi nelegálně přesouvala peníze přes americký finanční systém. S odkazem na své zdroje o tom v úterý informovala agentura Reuters. Banka se k tomu zatím nevyjádřila, stejně tak americké úřady.
- Čtyři hlavní řecké banky budou na svou rekapitalizaci potřebovat méně než 20 miliard eur. S odvoláním na bankéře obeznámené se situací to v úterý uvedla agentura Reuters. Záchranný program pro Řecko předpokládá, že na rekapitalizaci bank je potřeba 25 miliard eur.
- Francouzská banka Société Générale hodlá zrušit asi 2 000 pracovních míst v divizi drobného bankovnictví ve Francii a uzavřít tam 400 poboček. Oznámil to v úterý odborový svaz CFDT. Firma, která je v České republice většinovým vlastníkem Komerční banky, má ve Francii zhruba 2 000 poboček. Už v září se objevila zpráva, že banka uvažuje o uzavření pětiny z nich.
- Německá Deutsche Bank prý omylem převedla na účet jednoho amerického hedgeového fondu částku šest miliard USD. Podle britského listu Financial Times (FT) jde o chybu zaměstnance, který špatně zpracoval obchodní pokyn. Bance se hned další den podařilo částku od klienta získat zpět, i tak je to ale nepříjemný incident pro banku, která se teď snaží získat zpět důvěru klientů a která je nyní pod pečlivým dohledem regulačních úřadů.
- Indická ocelárenská skupina Tata Steel plánuje zrušit zhruba 1 200 pracovních míst v Británii, tedy zhruba sedm procent své pracovní síly v zemi. Společnost to v úterý zdůvodnila přílivem levnějších výrobků ze zahraničí, především z Číny, ale také silnou librou a vysokými náklady na elektřinu. Oznámení podle agentury AP vrhá stín na probíhající státní návštěvu čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Británii. Britský premiér David Cameron v pondělí prohlásil, že při návštěvě hlavy čínského státu hodlá na problém subvencované oceli poukázat.
- Potencionální investice do německých hnědouhelných dolů švédské firmy Vattenfall je pro české zájemce EPH a ČEZ riskantní s nejasným výsledkem. Na úterní tiskové konferenci to uvedli zástupci mezinárodní ekologické organizace Greenpeace. Odvolávají se přitom na aktuální studii berlínské Technické univerzity. Oficiální nabídku na koupi dolů dnes zaslala i Greenpeace, na rozdíl od energetických společností je však chce zavřít.
- Irský úřad pro ochranu údajů má vyšetřovat předávání osobních údajů sociální sítí Facebook do Spojených států. Nařídila mu to v úterý irská justice. Stalo se tak dva týdny po přelomovém verdiktu evropského soudu v Lucemburku, který zrušil dohodu umožňující volné předávání dat mezi EU a Spojenými státy.
Zdroj: Bloomberg