Analytici: NWR vykáže za 3. čtvrtletí lepší výsledky než loni

Těžební společnost New World Resources (NWR), majitel černouhelné firmy OKD, vykáže za letošní třetí čtvrtletí meziročně lepší hospodářské výsledky. Shodli se na tom analytici, které oslovila ČTK. Situace firmy se podle nich začne pravděpodobně zhoršovat v příštím roce. Výsledky za třetí čtvrtletí a prvních devět měsíců roku oznámí společnost ve čtvrtek.
Již v polovině října NWR oznámila, že ve třetím čtvrtletí letos vytěžila 2,1 milionu tun uhlí, meziročně o 14,7 % více. "To by mělo znamenat celkové čtvrtletní tržby ve výši kolem 160 milionů eur," řekl ČTK analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka. Loni od července do konce září utržila společnost necelých 158 milionů eur. Čistá ztráta činila 71,2 milionu eur. Podle analytiků vykáže NWR za toto období ztrátu i letos, a to kolem deseti milionů eur.
Analytici podotýkají, že výrazněji se situace podniku s velkou pravděpodobností začne zhoršovat příští rok. Důvodem bude hlavně nedostatek hotovosti, kterou bude NWR disponovat. "Pro udržení těžby na očekávaných úrovních bude zřejmě potřeba v příštím roce investovat více než 30 až 40 milionů eur," dodal Hatlapatka.
S tím souhlasí i analytik J&T Banky Bohumil Trampota. "Současné tržní prostředí je pro NWR velmi nejisté," řekl ČTK. Výzvou pro společnost podle něj bude i splnění letošního celoročního cíle prodeje uhlí, který si společnost stanovila na osm milionů tun a zatím ho splnila ze 67 %. "Naopak předpokládáme, že společnost potvrdí celoroční cíl těžby, který byl stanoven na 7,5 až 8 milionů tun," dodal.
Ztrátám kvůli poklesu cen uhlí čelí NWR dlouhodobě. Situací v dceřiné společnosti OKD se proto zabývá i česká vláda. Ta na začátku října pověřila ministra průmyslu Jana Mládka, ministryni práce a sociálních věcí Michaelu Marksovou (oba ČSSD) a ministra financí Andreje Babiše (ANO), aby s OKD vyjednali novou dohodu o budoucnosti Dolu Paskov.
V roce 2013 OKD oznámila, že prodělečný Důl Paskov zavře. Vláda se loni v červnu s majitelem dohodla, že těžba ve ztrátovém dole poběží do konce roku 2017 a kabinet zaplatí 600 milionů korun na sociální programy horníků. Dohoda ale byla podmíněna tím, že ceny uhlí podle mezinárodních srovnávacích standardů nesmí od 1. července 2014 do 31. prosince 2017 po tři po sobě následující čtvrtletí klesnout pod 110 dolarů za tunu.
Pod tuto hranici však ceny klesly už ve druhém a třetím čtvrtletí letošního roku a čeká se, že pod ní setrvají také ve čtvrtém kvartálu. Podle ministerstva je proto třeba zahájit jednání k případnému uzavření nové dohody.
Zdroj: ČTK
Aktuality
