Evropské akcie se ve středu obchodovaly smíšeně, investoři s obavami sledovali protiteroristické tažení

Evropské akcie se ve středu na směru neshodly. Na trzích bylo nadále cítit napětí plynoucí z protiteroristického tažení v západní Evropě. Teroristické útoky z konce minulého týdne by sice dění na trzích starého kontinentu dlouhodobě ovlivňovat neměly, krátkodobě ale investory podporují v opatrnosti.
Britský FTSE 100 připsal 0,16 %, zatímco francouzský CAC 40 klesl o 0,62 %, německý DAX oslabil o 0,1 % a regionální STOXX Europe 600 uzavřel se ztrátou 0,14 % na 379,33 bodu.
Ve Francii ve středu pokračoval zátah na teroristy napojené na Islámský stát. Výsledkem osmihodinové akce je sedm zadržených. Jedna žena na sobě odpálila výbušniny a jeden muž byl zastřelen francouzskými ozbrojenými složkami. Zraněno bylo pět policistů. Hledaný údajný organizátor pařížského masakru Abdelhamid Abaaoud zadržen nebyl. Policie nadále pátrá také po Salahu Abdeslamovi, který je podezřelý z podílu na pátečních útocích.
Nadále ztrácely akcie aerolinek. Cenné papíry leteckých dopravců podkopal kromě očekávání možného poklesu zájmu o leteckou dopravu také incident, kvůli kterému musela předčasně přistát dvě letadla Air France. Jednalo se o dva letouny na linkách z USA do Paříže. Letadla byla údajně nucena přistát kvůli anonymním telefonátům.
Akcie Air-France KLM ve středu odepsaly 0,49 %, cenné papíry easyJet klesly o 0,94 % a akcie International Consolidated Airlines Group spadly o 3,13 %. Dále zlevnily také akcie hotelového řetězce Accor, který by mohl zasáhnout pokles zájmu o turistické cesty do Francie.
Téměř pět procent naopak přidaly akcie oceláře ArcelorMittal, který oznámil, že zruší asi 450 pracovních míst.
Nejdůležitější středeční události na evropských trzích
- Rusko na začátku příštího roku prodá své poslední velké ropné pole na západě Sibiře. Oznámil to náměstek ruského ministerstva přírodních zdrojů Denis Chramov. Jde o pole Erginskoje, jeho prodej by podle agentury Reuters mohl vynést až miliardu dolarů.
- Slovenský parlament ve středu začal jednat o návrhu státního rozpočtu na příští rok, který předpokládá snížení schodku veřejných financí pod dvě procenta výkonu ekonomiky z letos původně očekávaných 2,49 % hrubého domácího produktu (HDP). Nezávislá rozpočtová rada Slovenska upozornila na rizika, která by mohla vyústit ve vyšší veřejný schodek, než jaký je naplánován.
- Stavební výroba se v eurozóně v září v meziročním srovnání zvýšila o 1,8 %. V srpnu naopak o 6 % klesla. V meziměsíčním srovnání v říjnu o 0,4 % klesla po 0,2% snížení v srpnu.
- Baltic Dry index sledující aktivitu v námořní přepravě směřuje k rekordním minimům. Nepotvrdilo se tak očekávání, že by se ukazatel mohl odrazit a začít růst v reakci na stabilizaci čínské ekonomiky.
- Nová daň z hazardu v Řecku odradí od sázení, a očekávané daňové příjmy tak nevynese. Uvedla to ve středu dominantní řecká sázková společnost OPAP, kterou spoluvlastní český podnikatel Jiří Šmejc. Mluvčí OPAP podle agentury Reuters dodal, že podnik by mohl zavedení nové daně napadnout u soudu.
- Británie do deseti let uzavře všechny zbylé uhelné elektrárny, které se na výrobě elektrické energie v zemi podílejí zhruba třetinou. Uhlí ale nenahradí obnovitelnými zdroji, nýbrž zemním plynem a jádrem. Oznámila to ve středu britská vláda. Británie je první velká světová ekonomika, která stanovila datum uzavření uhelných elektráren s cílem omezit emise skleníkových plynů.
- Ruská vláda se rozhodla uvalit od 1. ledna embargo na dovoz potravin z Ukrajiny. Reaguje tak na zapojení Kyjeva do sankcí vůči Moskvě. Uvedl to ve středu podle agentury TASS ruský ministr hospodářského rozvoje Alexej Uljukajev.
- Německý odborový svaz Verdi plánuje i během letošních Vánoc stávky v distribučních centrech amerického internetového prodejce Amazon v Německu. Agentuře DPA to ve středu řekl odborový předák Jörg Lauenroth-Mago. Odboráři nicméně odmítají upřesnit, kdy a kde se protesty budou konat. Chtějí prý využít momentu překvapení ke zvýšení dopadů stávek.
- Ekonomické dopady série pátečních teroristických útoků v Paříži jsou jen přechodné. Prohlásil to ve středu ve vysílání finanční televize CNBC šéf richmondské pobočky Fedu Jeffrey Lacker.
- Francouzské výdaje na posílení bezpečnosti po pátečních teroristických útocích v Paříži by neměly být považovány za běžné rozpočtové náklady podléhající pravidlům Paktu stability a růstu. Uvedl to ve středu předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Francouzský premiér Manuel Valls již v úterý upozornil, že Francie nebude kvůli zvýšeným bezpečnostních výdajům schopna dodržet rozpočtové požadavky Evropské unie.
Zdroj: CNBC