US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB+0,10 %
Erste-0,87 %

Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly, investoři čekají na výsledky nákupního šílenství Black Friday

Americké akcie zakončily páteční obchodní seanci kolem nuly. Ve čtvrtek zůstaly trhy celý den zavřené kvůli oslavám Dne díkůvzdání a v pátek se obchodovalo netradičně pouze do 19.00 SEČ. Investoři v závěru týdne sledovali hlavně nákupní apetit amerických spotřebitelů během slevové akce Black Friday. Ani v týdenním horizontu akcie nenašly jednoznačný směr.

Redakce IW
Redakce IW
27. 11. 2015 | 19:30
Americké akcie

Dow klesl o 0,08 % na 17 798,49 bodu, zatímco širší S&P 500 připsal 0,06 % na 2 090,11 bodu a Nasdaq Composite posílil o 0,22 % na 5 127,52 bodu. Index volatility VIX klesl o 0,46 % na 15,12 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil zhruba o jeden bazický bod na 2,22 %.

V plusu v pátek skončilo šest z deseti hlavních sektorů, jejich zisky ale nebyly výrazné. Necelé tři desetiny procenta připsal sektor zdravotní péče a asi o dvě desetiny procenta stouply technologické odvětví a sektory necyklického spotřebního zboží a finančních služeb. Výrazně naopak klesl energetický sektor a nedařilo se ani sektoru základních materiálů.

Černý pátek by do pokladen prodejců mohl i letos přinést slušné objemy peněz. Již během čtvrtečního Dne díkůvzdání, kdy některé řetězce s předstihem zahájily slevové akce, lidé v obchodech od půlnoci do pěti hodin odpoledne východního času nechali více než 1,1 miliardy dolarů, tedy o 22 % více než loni.

Zájem byl tradičně o televizory, mobilní telefony, herní konzole nebo hračky, tentokrát hlavně s motivy Hvězdných válek. Chytré telefony se ve čtvrtek postaraly s 283 miliony dolarů asi o 25 % celkových on-line tržeb, uvedla společnost Adobe, která prodeje v obchodech sleduje.

Pátek byl ale podle maloobchodní federace NRF na mnoha místech až nezvykle klidný. NRF odhaduje, že by do obchodů v USA mohlo během tohoto víkendu, kdy probíhají největší slevové akce, zamířit asi 135 milionů Američanů. Důležitá budou také čísla o nákupech na internetu. Nečekaně silné tržby ve svém internetovém obchodě zaznamenala například společnost Target (+0,37 %).

Cenné papíry maloobchodních prodejců jinak převážně zlevnily. Akcie Walt-Martu (-0,55 %) klesly zhruba o půl procenta, akcie J.C. Penney (-0,73 %), Kohl's (-0,89 %) a Macy's (-0,97 %) ztratily přibližně procento a cenné papíry Best Buy (-1,44 %) přišly o více než procento.

Podporu ve slevové akci Black Friday nenašly ani cenné papíry technologické společnosti Apple (-0,19 %), výrobce chytrých telefonů iPhone, tabletů iPad, počítačů Mac či chytrých hodinek Apple Watch.

Z indexu Dow v pátek nejvíce zdražily akcie investiční banky Goldman Sachs (+0,7 %), mobilního operátora Verizon Communications (+0,69 %), řetězce restaurací s rychlým občerstvením McDonald's (+0,63 %) a banky JPMorgan Chase (+0,46 %). Nedařilo se naopak cenným papírům zábavní společnosti Walt Disney (-2,98 %). Menší ztráty zaznamenaly také akcie energetické společnosti Chevron (-0,55 %) či technologické firmy United Technologies (-0,48 %).

Akcie Walt Disney (-2,98 %) srazilo oznámení, že společnost za jediný rok přišla o tři miliony předplatitelů sportovních kanálů své televize ESPN. Počet předplatitelů klesl na 92 milionů, úroveň z roku 2006. V roce 2014 měly sportovních kanály ESPN 95 milionů předplatitelů a v roce 2013 přibližně 99 milionů předplatitelů.

Za celý týden index Dow klesl o 0,14 %, S&P 500 přidal 0,04 % a Nasdaq Composite vzrostl o 0,44 %.

Dolar rostl k euru i jenu, podporoval ho výhled vyšších sazeb

Americký dolar v pátek posiloval a ke koši předních světových měn stoupl nejvýše za osm měsíců. Mohly za to spekulace, že by švýcarská centrální banka mohla následovat Evropskou centrální banku (ECB) a dále snížit depozitní sazbu.

Kolem 17.30 SEČ euro vůči dolaru oslabovalo o 0,1 % na 1,0594 USD, k jenu však mírně rostlo o 0,05 % na 130,16 JPY. Dolar vůči jenu posiloval o 0,2 % na 122,86 JPY. Ke koši šesti předních světových měn dolar vystoupal až na 100,2 bodu, a přiblížil se tak ke svému ročnímu maximu 100,39 bodu.

Euro je pod tlakem celý týden v očekávání, že ECB dále uvolní svoji měnovou politiku, aby podpořila ekonomiku eurozóny.

Na rozdíl od eurozóny a Švýcarska se mají Spojené státy vydat opačným směrem. Většina analytiků očekává, že centrální banka USA (Fed) příští měsíc zvýší úrokové sazby. Uskutečnit by se tak mělo dva týdny poté, co by ECB měla přijít s dalším uvolněním měnové politiky.

Obchodníci spekulují, že švýcarská centrální banka podnikne příští týden více akcí, aby zabránila růstu franku k euru. Podle některých možná banka již v pátek intervenovala na trhu, napsala agentura Reuters.

Světové ceny ropy pokračovaly v propadu. Dolů je kromě nadměrné nabídky této suroviny na trhu srážel i silnější americký dolar. Cena severomořské ropy Brent kolem 16.20 SEČ vykazovala pokles o 30 centů na 45,16 USD za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu odepisovala 95 centů na 42,09 USD za barel. Objem obchodování s americkou ropou je kvůli svátkům v USA nízký.

"Máme tu silný dolar a výprodej u všech komodit," uvedl analytik banky Commerzbank Carsten Fritsch.

Za týden v pátek se bude konat pravidelné zasedání Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Většina pozorovatelů předpokládá, že navzdory finanční zátěži, kterou s sebou takové rozhodnutí ponese, kartel nebude chtít omezit svou produkci ropy. Překvapení ale prý nelze vyloučit. Někteří menší členové kartelu jsou nynější situací znepokojeni a obávají se, že by ceny mohly klesnout až k 20 dolarům za barel.

Ropa na počátku tohoto týdne zdražovala po zprávě o sestřelení ruského bojového letounu nad Tureckem. Trhy se obávaly, že by to mohlo narušit dodávky na trh. Později se však tyto obavy podle některých analytiků přeměnily ve strach, že by incident mohl vést k ekonomickým sankcím a zasáhnout poptávku po ropě.

Zlato se v pátek kolem 19.30 SEČ obchodovalo zhruba za 1 057 USD za trojskou unci a stříbro se pohybovalo kolem 14,11 USD za trojskou unci.

Hlavní páteční události na amerických trzích

  • Američtí prodejci zahájili víkend plný slev Černým pátkem. Ve čtvrtek lidé v obchodech od půlnoci do pěti hodin odpoledne východního času (23.00 SEČ) nechali více než 1,1 miliardy dolarů.
  • Společnosti Walt Disney meziročně poklesl počet předplatitelů sportovních kanálů televize ESPN o 3 % na 92 milionů.
  • Ruský prezident Vladimir Putin chce zlepšit vztahy mezi Ruskem a Západem, které kvůli sporu kolem Ukrajiny klesly na nejnižší úroveň od konce studené války. A nejspíš toho dosáhne. Soudí tak odpůrce Kremlu a někdejší ruský oligarcha Michail Chodorkovskij, který bezmála deset let strávil v ruském vězení a nyní žije v exilu. Zájem na sblížení má podle něj i Západ.
  • Nizozemsko se odvolá proti rozhodnutí Evropské komise o jeho daňové dohodě s americkým kavárenským řetězcem Starbucks. Oznámilo to v pátek nizozemské ministerstvo financí. Evropská komise považuje dohodu za nelegální a chce, aby Starbucks doplatil Nizozemsku na daních až 30 milionů eur. Starbucks se již proti rozhodnutí odvolal.

Hlavní události uplynulého týdne na amerických trzích

  • Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v říjnu vzrostly o 3 % po 1,2% poklesu v září, očekával se 1,5% růst. Po očištění o dopravu se objednávky zvýšily o 0,5 %, očekával se růst o 0,4 % po revidovaném růstu o 0,3 % v září.
  • Výdaje spotřebitelů v říjnu stouply o 0,1 %, tedy stejným tempem jako v září. Příjmy spotřebitelů pak vzrostly o 0,4 % po zářijovém zvýšení o 0,2 %. Mzdy a platy stouply o 0,6 %, což byl nejvyšší růst za pět měsíců.
  • Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 21. listopadu klesl na 260 tisíc z 272 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 271 tisíc). Počet pokračujících žádostí v týdnu do 13. listopadu vzrostl na 2,207 milionu z 2,175 milionu v předchozím týdnu, čekalo se 2,161 milionu.
  • FHFA: Ceny domů ve Spojených státech v září vzrostly meziměsíčně o 0,8 % (odhad: +0,4 %).
  • Prodeje nových domů ve Spojených státech v říjnu vzrostly o 10,7 % na celoročně přepočítané tempo 495 tisíc jednotek. Zářijový pokles o 11,5 % byl revidován ještě níže na -12,9 %, tedy 447 tisíc jednotek, v říjnu se očekával slabší růst o 6,8 % na 500 tisíc jednotek. Mediánová cena domu se snížila na 281 500 dolarů ze zářijových 296 900 dolarů.
  • Index spotřebitelské důvěry podle finálních dat Michiganské univerzity v listopadu vzrostl na 91,3 bodu (flash: 93,1 bodu, říjen: 90 bodů).
  • Aktivita v sektoru služeb v USA v listopadu podle předběžných dat vzrostla. Index nákupních manažerů podle předběžných dat stoupl na 56,5 bodu z říjnových 54,8 bodu, čekal se růst na 55,1 bodu. Kompozitní index se zvýšil na 56,1 bodu z předchozích 55 bodů.
  • S&P zhoršuje výhled pro internetovou společnost Yahoo! na "negativní", rating ponechává na stupni BB+.
  • Počet aktivních ropných vrtných zařízení tento týden klesl v USA o 9 na 555, což je nejnižší hodnota od června 2010. Počet aktivních vrtů na těžbu plynu se snížil o 4 a kombinovaný počet aktivních ložisek plynu a ropy se ustálil na čísle 744, uvedla společnost Baker Hughes.
  • Americká ekonomika ve třetím čtvrtletí expandovala podle zpřesněných dat tempem 2,1 %. Rychlý odhad hovořil o růstu 1,5% tempem po růstu o 3,9 % ve druhém čtvrtletí. Zlepšení údajů směrem nahoru se čekalo. Jádrové výdaje na osobní spotřebu po 1,9% růstu ve druhém kvartálu snížily tempo růstu na 1,3 %, jak předvídal i první rychlý odhad. Růst osobní spotřeby zpomalil více, než se čekalo. Předběžná data počítala se zpomalením na 3,2 % po 3,6% růstu ve druhém čtvrtletí, revize však růst snížila na 3 %.
  • Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech se v listopadu opět zhoršila, její index sestoupil na 90,4 bodu z 97,6 bodu v září, očekával se přitom růst na 99,5 bodu.
  • Ceny domů ve Spojených státech v září podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve dvaceti amerických městech, meziročně vzrostly o 5,45 %. Čekal se růst o 5,15 % po +5,13 % v srpnu (revidováno z +5,09 %). Meziměsíčně ceny ve dvaceti největších městech USA vyskočily o 0,61 % po 0,11% růstu v srpnu, očekával se 0,3% růst.
  • Vyšetřování manipulace s testy emisí u větších naftových aut ze skupiny Volkswagen zasahuje ve Spojených státech asi 13 000 vozů Porsche Cayenne. Řekl to v úterý mluvčí firmy. Dosud se předpokládalo, že takových aut jsou asi jen 3 000. Porsche používá naftové motory od automobilky Audi, která je také součástí koncernu Volkswagen.
  • Americká pojišťovna AIG by se měla rozdělit do tří společností. Navrhuje to aktivistický investor Carl Icahn, který v říjnu oznámil, že v pojišťovně koupil velký podíl, a v otevřeném dopise výkonnému řediteli AIG Peteru Hancockovi napsal, že pojišťovna zaostává za konkurencí, jelikož je kvůli své velikosti svazována velkým množstvím regulací. V případě rozdělení AIG by podle Icahna menší společnosti byly regulovány benevolentněji.
  • Americký výrobce počítačových čipů Microsemi se dohodl na koupi konkurenční firmy PMC-Sierra v transakci o hodnotě 2,5 miliardy dolarů. Zvítězil tak v souboji nabídek nad firmou Skyworks Solutions. Úterní oznámení MIcrosemi je nejnovějším dokladem letošní rekordní vlny akvizic v sektoru čipů.
  • Americké banky a spořitelny v letošním třetím čtvrtletí zvýšily souhrnný zisk meziročně o pět procent na 40,4 miliardy dolarů. Uvedla to v úterý Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC). Dodala, že počet bank, které se potýkají s problémy, klesl proti předchozím třem měsícům o 25 na 203. To představuje nejnižší úroveň za téměř sedm let.
  • Hodnota fúzí a akvizic po celém světě již letos dosáhla rekordu. Podle údajů agentury Thomson Reuters díky nejnověji oznámenému spojení farmaceutických firem Pfizer a Allergan stoupla hodnota fúzí a akvizic od počátku letošního roku na 4,2 bilionu USD, překonala tak rekord z roku 2007, který činil 4,1 bilionu USD.
  • Společnost Pfizer, výrobce viagry a léku Lipitor, oficiálně oznámila uzavření dohody o spojení s irským Allerganem, výrobcem botoxu. Pfizer nabídne za každou akcii Allerganu 11,3 vlastní akcie, hodnota transakce se tak bude pohybovat kolem 160 miliard dolarů. Akcionáři Pfizeru dostanou za každou svou akcii jednu akcii sloučené společnosti. Dohoda stanovuje hodnotu akcií Allerganu na 363,63 USD, v pátek akcie uzavřela na ceně 312,46 USD.
  • Prodeje starších domů v USA v říjnu meziměsíčně klesly více, než se čekalo. Trh počítal s poklesem o 2,7 % na celoročně přepočítané tempo 5,4 milionu jednotek po zářijových 5,55 milionu jednotek, prodeje však klesly o 3,4 % na 5,36 milionu jednotek.
  • Americký zpracovatelský sektor v listopadu podle předběžných dat expandoval pomaleji než v říjnu. Index nákupních manažerů klesl na 52,6 bodu z předchozích 54,1 bodu, očekával se přitom jen marginální pokles na 54 bodů.
  • Nomura zvyšuje doporučení na akcie PepsiCo na "neutral" z "reduce".
  • Podle analýzy Barron's by se měla společnost Procter & Gamble rozdělit, aby dosahovala lepších výsledků. Podle Barron's by firma po rozdělení mohla dosahovat hodnoty 90 dolarů za akcii, v pátek uzavřela na ceně 75,82 dolaru za akcii.
  • Index aktivity chicagského Fedu v říjnu vzrostl na -0,04 bodu z -0,29 bodu (odhad: +0,08 bodu, září revidováno z -0,37 bodu).
  • Credit Suisse odebrala akcie General Electric ze seznamu nejatraktivnějších titulů k nákupu, zároveň však zvýšila jejich cílovou cenu na 34 dolarů z 31 dolarů.
  • Zaměstnanci distribučního centra amerického internetového prodejce Amazon v německém městě Koblenc vstoupili do stávky. Oznámil to v pondělí Marko Bärschneider z odborového svazu Verdi. Pracovníci střediska přerušili práci o půlnoci, protest má trvat až do čtvrtka, uvedla agentura DPA.

Výsledková sezóna v uplynulém týdnu

  • Čtvrtletní zisk renomovaného amerického klenotnictví Tiffany se více než zdvojnásobil a dosáhl 91 milionů dolarů, zaostal však za očekáváním analytiků. Firma, která se potýká s negativními dopady silného dolaru, také mírně zhoršila odhad celoročního zisku.
  • Výsledky Hewlett Packard Enterprise ve 4QFY2015: Upravený zisk na akcii 0,93 USD (odhad firmy: 0,92-0,98 USD), tržby 25,7 miliardy USD (meziročně -9 %). Za FY2016 firma čeká upravený zisk 0,75-0,85 USD na akcii (odhad trhu: 0,74 USD). Akcie v úterním after-marketu +2,5 %.
  • Výsledky HP ve 4QFY2015: Upravený zisk na akcii 0,93 USD (odhad: 0,44 USD), tržby 12,66 miliardy USD (odhad: 12,84 miliardy USD).
  • Výsledky Guess? ve 3Q: Zisk na akcii 0,15 USD (odhad: 0,11 USD), tržby 521 milionů USD (v souladu s odhady). Akcie v úterním after-marketu +3,5 %.

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK

Americké akcieShrnutí obchodování v USA
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár