Evropské akcie vykročily do nového týdne růstem

Evropské akcie zahájily nový týden v plusu, akcie Electroluxu se naopak prudce propadly poté, co selhala akviziční jednání s americkou General Electric.
Britský FTSE 100 odepsal 0,24 %, francouzský CAC 40 naopak připsal 0,88 % a německý DAX 1,25 %. Regionální STOXX Europe 600 přidal 0,51 % na 372,48 bodu.
Evropské akcie v pondělí podpořila páteční zpráva o počtu nových pracovních míst v americké ekonomice, která v pondělí pomáhala i burzám v Asii. Investoři jsou nadále obezřetní a čekají na prosincové zasedání Fedu, ale jak v pondělí prohlásil guvernér Fedu Dennis Lockhart, finanční trhy jsou na počátek zvyšování úrokových sazeb již připravené.
Akcie společnosti Electrolux se propadly o 15 % poté, co americká General Electric oznámila, že odstupuje od plánů prodat jí svou divizi výroby domácích spotřebičů.
Investoři také sledují vývoj cen ropy. Po páteční schůzce, na níž se státy OPEC dohodly, že produkci nesníží, jak se čekalo, ceny ropy opět mírně klesly.
Hlavní pondělní události na evropských trzích
- Průmyslová výroba v Německu stoupla v říjnu oproti předešlému měsíci o 0,2 %, nedosáhla však na očekávání analytiků. Celkovou produkci brzdila především nižší výroba energií. Pondělní údaje německého ministerstva hospodářství ale podle agentury Reuters naznačují, že průmysl v největší evropské ekonomice po nerovném výkonu v letních měsících na začátku posledního letošního kvartálu mírně oživuje.
- Průmyslová výroba v ČR v říjnu meziročně vzrostla reálně o 3,8 %, po očištění o vliv počtu pracovních dnů vzrostla o 6,4 %. Ve srovnání s předchozím měsícem byla po vyloučení sezónních vlivů vyšší o 1,5 %. Hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 6,5 %. Stavební produkce v říjnu naopak klesla meziročně reálně o 1,3 %. Stavební úřady vydaly meziročně o 3,8 % více stavebních povolení a orientační hodnota těchto povolení vzrostla o 29,2 %.
- Americký konglomerát General Electric odstoupil od plánů na prodej výroby domácích spotřebičů švédské firmě Electrolux. Dohoda o obchodu za 3,3 miliardy dolarů byla oznámena loni v září. GE ji ale ukončil, uvedl Electrolux v pondělním sdělení. Akcie Electroluxu se po sdělení propadly o téměř 15 %.
- Důvěra investorů a analytiků v ekonomiku eurozóny se v prosinci dále zlepšila a dostala se na nejvyšší úroveň za čtyři měsíce. Vyplývá to z průzkumu společnost Sentix. Ke zlepšení přispěla uvolněná měnová politika Evropské centrální banky (ECB). Index důvěry investorů a analytiků v prosinci stoupl na 15,7 bodu z listopadových 15,1 bodu. Rostl tak druhý měsíc v řadě, výsledná hodnota ale zůstala pod odhady analytiků v průzkumu agentury Reuters. Ti očekávali nárůst na 17 bodů.
- Ruské sankce by v příštím roce mohly snížit tempo růstu turecké ekonomiky o 0,3 až 0,7 procentního bodu, zatímco jejich dopad na ruské hospodářství zřejmě bude pouze omezený. Předpověděla to v pondělí Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD). Listopadová prognóza EBRD předpokládala, že hrubý domácí produkt Turecka napřesrok stoupne o 2,8 %. Sankce by tak podle pondělní zprávy mohly tempo růstu snížit až o čtvrtinu na 2,1 %.
- Bilance zahraničního obchodu České republiky skončila v říjnu přebytkem 13,3 miliardy korun. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku to bylo o 1,2 miliardy více. Předběžné údaje v pondělí zveřejnil Český statistický úřad. Při započítání nového pronájmu stíhaček JAS-39 Gripen ve výši 9,9 miliardy Kč saldo klesne na 3,5 miliardy korun.
- Mezinárodní ratingová agentura Moody's zlepšila rating státnímu Českému Aeroholdingu na stupeň A2 s pozitivním výhledem z dosavadního A3. V tiskové zprávě o tom informoval tuzemský letecký holding. Důvodem pro zlepšení hodnocení je podle společnosti vyšší očekávaný růst počtu pasažérů na pražském letišti a refinancování úvěru, který Aeroholding získal na výstavbu Terminálu 2 od Evropské investiční banky.
- Podíl automobilky Škoda Auto na celkové výrobě koncernu VW se během 25 let, kdy je jeho součástí, zdvojnásobil. Zatímco v roce 1991 se mladoboleslavská automobilka na produkci skupiny podílela 5,5 %, v současnosti je to více než deset procent. Vyplývá to z údajů společnosti. Ve středu uplyne čtvrt století ode dne, kdy česká vláda rozhodla, že Škodu prodá právě VW.
- Řecký parlament schválil rozpočet na příští rok se schodkem 2,1 %. Podle požadavků věřitelů obsahuje relativně výrazné škrty v některých výdajích a také počítá s některými vyššími daněmi.
- Evropský výrobce letadel Airbus má nakročeno k vítězství nad svým americkým soupeřem Boeingem v letošním závodě o největší počet objednávek na nová letadla. Boeing ale vítězí v počtu dodaných strojů, informovala v pondělí agentura Reuters.
- Francouzská společnost CMA CGM, která je podle kapacity třetí největší kontejnerový přepravce na světě, se dohodla na koupi konkurenční singapurské společnosti Neptune Orient Lines (NOL) za 2,4 miliardy dolarů. Francouzský rejdař tím chce získat silnější postavení na linkách v Tichomoří. Podle listu Financial Times to je v tomto odvětví největší obchod za posledních sedm let.
- Šéf přední britské investiční společnosti Schroders označil obavy ze zhroucení britské ekonomiky po případném odchodu ostrovního království z Evropské unie za přehnané. Obě strany by se v takovém případě dohodly na oboustranně prospěšném řešení, řekl Michael Dobson v rozhovoru s italským spisovatelem a publicistou Alainem Elkannem. Debata o takzvaném "Brexitu" je podle Dobsona příliš zatížena emocemi a prospěla by jí racionalita.
- Ruská divize americké automobilky Ford Motor předpokládá, že útlum na ruském automobilovém trhu bude ještě minimálně rok pokračovat. Zvažuje proto rozšíření vývozu aut do zahraničí. Agentuře Reuters to řekl šéf divize Mark Ovenden.
- Ministři financí 11 zemí eurozóny by se měli ještě v pondělí dohodnout na zavedení jednotné daně z finančních transakcí. Před večerními rozhovory ministrů takzvané euroskupiny v Bruselu to řekl evropský komisař pro hospodářské a měnové záležitosti Pierre Moscovici. Jednání o nové dani se táhnou už čtyři roky.
- Nizozemský výrobce čipů NXP Semiconductors v pondělí dokončil převzetí svého amerického konkurenta Freescale Semiconductor, za něhož zaplatil téměř 12 miliard dolarů. Informovala o tom agentura Reuters. Transakcí vzniká světová jednička v automobilové elektronice.
Zdroj: Bloomberg
Aktuality
