Rada Evropy: Vatikán je v boji proti praní špinavých peněz pomalý

Rada Evropy vyzvala Vatikán, aby urychlil vyšetřování podezření z praní špinavých peněz ve svém finančnictví. Tamní úřady totiž doposud nevznesly žádná obvinění. Otázkou se zabývá výbor Rady Evropy (RE) pro boj proti praní špinavých peněz Moneyval ve své zprávě, o jejímž zveřejnění v úterý média informovala RE v tiskovém prohlášení.
Tato instituce vyjádřila politování, že ve Vatikánu naopak "počet podezřelých aktivit prudce vzrostl" od poslední zprávy Moneyvalu z roku 2013, v níž byl Svatý stolec pochválen za pokrok.
Papež František po svém nástupu do čela římskokatolické církve v roce 2013 jmenoval do čela nově založeného sekretariátu pro ekonomické otázky - jakéhosi ministerstva hospodářství - australského kardinála George Pella. Učinil tak poté, co se začala množit podezření týkající se vatikánských financí, zejména vatikánské banky (IOR), která spravuje převážně peníze určené pro církevní instituce a charitativní práce a má na starosti i penzijní systém. Banka čelila kritice, že nedodržuje standardy boje proti praní špinavých peněz a pomáhá klientům vyhnout se placení daní.
Podle Moneyvalu jsou známky toho, že se v IOR zavádí pořádek: zrušeno bylo na 4 800 podezřelých účtů a náprava byla provedena v otázce kontroly a evidence účtů, které se zachovaly, a to zejména v tom, kdo s nimi jmenovitě nakládá.
Pell před rokem uvedl, že církevní stát má uloženy stovky milionů eur na účtech, které nebyly zaneseny do účetní bilance. Podle kardinála se tehdy nepřišlo na žádné větší nesrovnalosti, jednotlivá oddělení Vatikánu prý ale dosud měla v podstatě volnou ruku při nakládání s přidělenými prostředky. "Pokud někdo chtěl přesně zjistit, co se (s financemi) děje, bylo to prakticky nemožné," přiznal tehdy Pell.
Moneyval očekává zprávu z Vatikánu o všech opatřeních zavádějících pořádek do jeho financí do prosince 2017.
Zdroj: ČTK