US MARKETOtevírá za: 15 h 59 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Vlivná německá poslankyně se staví proti dávkám občanům EU v Německu

Vlivná německá poslankyně a předsedkyně klubu bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) v německém parlamentu Gerda Hasselfeldtová chce zabránit tomu, aby občané Evropské unie mohli v Německu pobírat sociální dávky. Uvedla to ve středu v rozhovoru poskytnutém agentuře DPA. Současný systém podle ní podporuje imigraci chudých z východoevropských zemí.

"Na základě aktuálního rozhodnutí Spolkového sociálního soudu mají cizinci ze zemí Evropské unie pobývající (v Německu) více než šest měsíců nárok na sociální dávky," uvedla Hasselfeldtová s tím, že to považuje za nesprávné. Je to podle ní nové velké lákadlo pro migraci chudých lidí z východoevropských států.

Pokud jsou sociální dávky v Německu vyšší než příjem ve vlasti, je emigrace podle Hasselfeldtové příliš lákavá. "Znamená to nejen další velké zatížení pro náš sociální systém, ale škodí to i zemím původu, neboť to opět posílí vystěhovalectví," uvedla poslankyně. Ministerstvo práce a sociálních věcí musí podle ní co nejdříve jednat, aby zabránilo nové imigrační vlně.

Spolkový sociální soud (BSG) zveřejnil své rozhodnutí ve věci sociálních dávek pro přistěhovalce ze zemí EU hledající v Německu práci 3. prosince. Po půlročním pobytu jim stát musí vyplácet určité sociální dávky v zákonné výši. Dávky v případě dlouhodobé nezaměstnanosti jim ale podle soudu nepřísluší.

Soud rozhodoval na základě případu ženy původem z Bosny, která má švédské občanství, ale s rodinou žije v Německu. Úřady jí odmítaly vyplácet dávky v nezaměstnanosti i sociální příspěvky na dítě. Soudní dvůr EU, kam se případ dostal, tuto praxi posvětil, BSG ale rozhodl jinak, a proto budou muset případ znovu projednat i soudy nižší instance.

Gerda Hasselfeldtová je dlouholetou členkou předsednictva bavorské CSU a v současnosti předsedá jejím poslancům v Německém spolkovém sněmu. Poslankyní je nepřetržitě od roku 1987. Ve vládách Helmuta Kohla zastávala dvakrát také ministerské funkce. V současnosti je považována za blízkou spojenkyni kancléřky Angely Merkelové, předsedkyně sesterské Křesťanskodemokratické unie (CDU).

Zdroj: ČTK

Evropská unieChudobaNěmecko
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika