US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES-0,07 %
NASDAQ+0,81 %
S&P 500+0,37 %
ČEZ+0,00 %
KB+0,10 %
Erste-0,17 %

OPEC: Ceny ropy se ke 100 USD za barel vrátí nejdříve v roce 2040

Ceny ropy nezůstanou nízké navždy. K hodnotám kolem 100 dolarů za barel se ale jen tak nevrátí. Vyplývá to z nejnovější předpovědi Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Ropný kartel předpovídá, že v roce 2020 se bude v reálném vyjádření černé zlato prodávat asi za 70 USD za barel a teprve v roce 2040 za 95 USD za barel. Poptávka po ropě od členů OPEC bude podle kartelu za pět let mírně nižší než nyní, i když ne tak nízká, jak se dosud předpokládalo.

Redakce IW
Redakce IW
23. 12. 2015 | 12:35
Komodity

Ceny ropy jsou již od poloviny loňského roku pod silným tlakem v důsledku převisu nabídky nad poptávkou. Ropný kartel OPEC se navíc tento měsíc na svém zasedání ve Vídni nedokázal shodnout na nastavení oficiálního těžebního limitu a oznámil, že bude pokračovat v dosavadní silné těžbě ropy v objemu přesahujícím 31 milionů barelů denně.

Rozhodnutí o pokračování silné těžby lze interpretovat tak, že OPEC nehodlá svůj podíl na trhu darovat konkurenci a bude se nadále snažit těžaře z ostatních zemí bohatých na černé zlato vyhladovět. Hlavním stoupencem této strategie je Saúdská Arábie.

"K neshodě členů OPEC na oficiálním stropu těžby přispěl i spor mezi Saúdskou Arábií a Íránem, což se projevilo následně v tom, že v závěrečném prohlášení nějaká zmínka ohledně stropu těžby úplně chyběla. Nedá se tak očekávat výraznější růst cen ropy. Naopak spolu se zpomalováním růstu čínské ekonomiky a návratem Íránu na trhy by se mohla cena ropy ještě lehce snížit," řekl po konci zasedání kartelu, které se konalo 4. prosince, Jiří Polanský, ekonom České spořitelny.

Poptávka po ropě od zemí OPEC v roce 2020 bude kolem 30,7 milionu barelů denně proti dnešní úrovni 30,9 milionu barelů denně. OPEC nyní těží zhruba 31,7 milionu barelů denně a výrazně přispívá ke světovému přetlaku nabídky, který tlačí ceny dolů. Loňský výhled organizace předpokládal, že poptávka po ropě od OPEC klesne za pět let na 29 milionů barelů denně.

Ceny ropy se od poloviny loňského roku snížily o zhruba dvě třetiny na nynější 11letá minima, na produkci nekonvenční ropy z břidlic to ale zatím i přes propad investic výraznější dopad nemělo. V OPEC se tak stále více vedou spory o to, zda bylo rozhodnutí neomezit těžbu správné.

Kartel zpočátku význam zdrojů nekonvenční ropy, jejíž těžbu stimulovala léta vysokých cen, podcenil a uznal jej až v roce 2012. Nyní organizace připustila, že řada těchto projektů je životaschopná i při mnohem nižších cenách. "Velká část produktivních zón v některých oblastech je schopna pokrýt investice i při cenách pod úrovní tohoto roku, takže tento růst bude pravděpodobně pokračovat," citovala ze zprávy OPEC agentura Reuters.

Světová těžba ropy z břidlic a dalších nepropustných hornin by podle zprávy měla v roce 2020 dosáhnout 5,19 milionu barelů denně a na svůj vrchol 5,61 milionu barelů denně by se měla dostat o deset let později. Loni ropný kartel odhadoval pro rok 2020 tuto produkci na 4,5 milionu barelů denně. Avšak podle scénáře dalšího rozšiřování těžby těchto zdrojů do Mexika a Číny by tato produkce mohla do roku 2040 vzrůst až na téměř osm milionů barelů denně.

Zpráva nicméně předpovídá, že v dlouhodobém výhledu bude tržní podíl OPEC narůstat s tím, jak bude produkce konkurentů slábnout. Do roku 2040 se má poptávka po ropě od OPEC zvýšit na 40,7 milionu barelů denně a podíl kartelu na trhu stoupne na 37 % světové produkce z dnešních 33 %.

Celosvětová poptávka po ropě do roku 2020 dosáhne 97,4 milionu barelů denně, předpověděl kartel. Bude to o půl milionu barelů méně, než čekal loni. Letos se světová poptávka proti loňsku zvýší o 1,8 milionu barelů denně na 94,5 milionu barelů denně, předpověděla v posledním výhledu Mezinárodní agentura pro energii (IEA).

Růst poptávky bude ale v dalších letech pod tlakem na energetické úspory a snahy politiků o omezování spotřeby fosilních paliv slábnout. Pro rok 2040 kartel odhaduje poptávku na úrovni 109,8 milionu barelů denně, což je o 1,3 milionu barelů denně méně, než předpovídal loni.

Zdroj: ČTK, CNBC

KomodityOPECRopaRopa BrentRopa WTITěžbaTěžba z břidlic
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

1. 7.-Tomáš Beránek
Zbraně