Evropské akcie v pondělí klesly, cenné papíry těžařů stahoval obnovený pokles cen na komoditních trzích

Evropské akcie zakončily první povánoční obchodní den v mínusu, akcie ropných firem dolů stahoval další pokles cen černého zlata. Londýnská burza zůstala kvůli státnímu svátku i v pondělí zavřená.
Francouzský index CAC 40 klesl o 0,97 % na 4 617,95 bodu, německý DAX ztratil 0,69 % na 10 653,91 bodu a regionální STOXX Europe 600 uzavřel se ztrátou 0,49 % na 364,49 bodu.
Akcie německého bankovního domu Deutsche Bank klesly o 0,6 % poté, co společnost uvedla, že schválila prodej svého 19,99% podílu v čínské Hua Xia Bank. Prodejní cena podílu by se podle vyjádření Deutsche Bank měla pohybovat mezi 23 a 25,7 miliardy jüanů v závislosti na směnných kurzech. V přepočtu by tak Deutsche Bank mohla z prodeje získat až 3,7 miliardy eur. Podíl od Deutsche Bank odkoupí Property and Casualty Company. Deutsche Bank uvedla, že pokud transakci schválí regulátoři, bude to mít pozitivní dopad na její kapitálovou vybavenost. Ukazatel kapitálové přiměřenosti Tier 1 by se německému finančnímu ústavu měl zvýšit o 30 až 40 bazických bodů.
Cenné papíry ocelářské firmy ArcelorMittal zlevnily o 5,21 %, a korigovaly tak zhruba 17% růst z minulého týdne.
Z ropných titulů se kvůli poklesu cen černého zlata nedařilo akciím firem Repsol, Royal Dutch Shell, Subsea 7 či Seadrill.
Světové ceny ropy v pondělí obnovily pokles a dostaly se na zhruba 37 dolarů za barel, což je v blízkosti nejnižší hodnoty za 11 let. Dolů je znovu tlačí nadměrná nabídka suroviny na trhu. Ta vedla k tomu, že od poloviny loňského roku spadly ceny ropy na světových trzích o více než polovinu.
Severomořská ropa Brent se kolem 16.10 SEČ pohybovala kolem 36,70 USD za barel a proti předchozí závěrečné ceně ztrácela 3,1 %. Minulý týden cena Brentu poprvé od poloviny roku 2004 sestoupila pod 36 dolarů za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu ztrácela asi 3,2 % na zhruba 36,90 USD za barel.
"Očekáváme, že obě ceny v příštím roce porostou," uvedl podle agentury Reuters analytik společnosti Commerzbank Eugen Weinberg. Krátkodobý pokles cen ale podle něj vzhledem k přetrvávající vysoké nabídce či pesimistické náladě nelze vyloučit.
Údaje Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) nasvědčují tomu, že převis nabídky této strategické suroviny představuje zhruba dva miliony barelů denně, což odpovídá více než dvěma procentům světové poptávky. Předpokládá se, že na počátku příštího roku bude nadměrná nabídka přetrvávat.
Hlavní pondělní události na evropských trzích
- Důvěra v českou ekonomiku se v prosinci zvýšila o 0,6 bodu na 11,7 bodu. Optimismus vzrostl více mezi spotřebiteli, u podnikatelů se důvěra zvýšila jen mírně. Velmi mírně stoupla důvěra také v meziročním srovnání. Informoval o tom v pondělí Český statistický úřad. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) je možné předpokládat, že na růstu důvěry lidí v ekonomiku má zásluhu také vláda.
- Většina členů bankovní rady České národní banky (ČNB) se na zasedání konaném 16. prosince shodla, že se termín ukončení režimu devizových intervencí pravděpodobně nachází okolo konce roku 2016, přičemž zůstávají v platnosti všechna předchozí konstatování bankovní rady, tedy že používání kurzu jako nástroje měnové politiky nebude ukončeno dříve než ve druhé polovině roku 2016. Vyplývá to ze záznamu z jednání bankovní rady, který ČNB v pondělí zveřejnila na svých internetových stránkách.
- Německá automobilka Audi z koncernu Volkswagen mírně upravila investiční plán pro příští rok a odložila stavbu nového větrného tunelu. Na nové provozy a výrobní zařízení se utratí něco přes tři miliardy eur, sdělila v pondělí firma. Podle zdrojů agentury Reuters původně Audi plánovala příští rok investovat 3,3 miliardy eur.
- Německé průmyslové podniky plánují v příštím roce zrychlit růst investic na šest procent z letošního 4% tempa. Uvedl to v pondělí mnichovský ekonomický institut Ifo na základě anket u jednotlivých firem. Německo trpí v posledních letech slabými soukromými i veřejnými investicemi.
- Ruskému plynárenskému gigantu Gazprom klesla od ledna do listopadu těžba plynu meziročně o šest procent na 377 miliard metrů krychlových. Oznámilo to v pondělí ruské ministerstvo hospodářství. Vedení Gazpromu v pondělí rovněž schválilo investiční program na příští rok.
- Rozšíření eurozóny se v příštích letech neočekává. V rozhovoru s deníkem Die Welt to řekl místopředseda Evropské komise pro euro Valdis Dombrovskis. Připustil také, že společná evropská měna částečně ztratila na atraktivitě.
- Německý bankovní dům Deutsche Bank schválil prodej svého 19,99% podílu v čínské Hua Xia Bank. Prodejní cena podílu by se podle vyjádření Deutsche Bank měla pohybovat mezi 23 a 25,7 miliardy jüanů v závislosti na směnných kurzech. V přepočtu by tak Deutsche Bank mohla z prodeje získat až 3,7 miliardy eur. Podíl od Deutsche Bank odkoupí Property and Casualty Company.
- Mersch (ECB): Centrální banka má stále dost munice na podporu evropské ekonomiky.
- Trh s ropou destabilizovala na prvním místě Saúdská Arábie. V pondělí to podle ruské zpravodajské agentury TASS prohlásil ruský ministr energetiky Alexandr Novak.
Zdroj: ČTK, CNBC
Aktuality
