Evropské akcie zahájily nový rok výprodejem kvůli panice na asijských trzích, DAX se propadl o více než 4 %

Evropské akcie v pondělí po výprodejové vlně na asijských trzích zamířily prudce dolů. Investory zneklidňuje napětí mezi Íránem a Saúdskou Arábií.
Britský FTSE 100 odepsal 2,39 %, francouzský CAC 40 2,47 %, a německý DAX se propadl dokonce o 4,3 %. Regionální STOXX Europe 600 odepsal 2,5 % na 356,66 bodu.
Saúdská Arábie omezila diplomatické i obchodní styky s Íránem po víkendovém útoku na svou ambasádu v Teheránu. Investory navíc zneklidnila i divoká seance na asijských trzích - v Číně bylo využito mechanismu na zastavení obchodování - když se trh v Šanghaji propadl o 7 %, bylo obchodování na zbytek dne zastaveno.
Výprodejovou vlnu v Číně způsobilo mimo jiné zveřejnění indexu nákupních manažerů, podle něhož se zpracovatelský sektor Číny stále nachází v pásmu kontrakce, což vyvolává obavy z vývoje čínské ekonomiky.
Na burzu v Miláně v pondělí vstoupila společnost Ferrari, jejíž akcie navzdory krvavé lázni na evropských trzích dokázaly posílit o 0,5 %. Naproti tomu cenné papíry mateřské společnosti Fiat-Chrysler se propadly o bezmála 5 %.
Hlavní pondělní události na evropských trzích
- Průmyslová aktivita v eurozóně v prosinci stoupla na nejvyšší úroveň za 20 měsíců. Růst však zůstával nevýrazný, přestože firmy čtvrtý měsíc za sebou snižovaly ceny a slabší euro zlevňovalo jejich zboží mimo měnovou unii. Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru eurozóny v prosinci podle finálních dat agentury Markit vzrostl na 53,2 bodu z listopadových 52,8 bodu, předběžná data počítala s růstem na 53,1 bodu.
- Aktivita v italském zpracovatelském sektoru v prosinci výrazně vzrostla, index nákupních manažerů zde vyskočil na 55,6 bodu z předchozích 54,9 bodu, očekávala se stagnace na listopadové hladině.
- Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru ve Španělsku v prosinci mírně klesl na 53 bodů z 53,1 bodu (odhad: 53,6 bodu).
- Český zpracovatelský sektor v prosinci expandoval výrazně rychleji, než se čekalo. Index nákupních manažerů vyskočil na 55,6 bodu z předchozích 54,2 bodu, čekal se růst jen na 54,5 bodu.
- Francouzský zpracovatelský sektor si v prosinci podle finálních dat agentury Markit vedl lépe. Index nákupních manažerů vzrostl na 51,4 bodu z listopadových 50,6 bodu, předběžná data však počítala s růstem na 51,6 bodu.
- Aktivita v německém zpracovatelském sektoru podle finálních agentury Markit dat v prosinci zrychlila více, než se čekalo. Index nákupních manažerů vzrostl na 53,2 bodu z listopadových 52,9 bodu, předběžná data počítala s růstem na 53 bodů.
- Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru Spojeného království v prosinci klesl na 51,9 bodu z předchozích 52,7 bodu (odhad: 52,8 bodu).
- Řecko se v prosinci konečně vzpamatovalo z prudkého propadu, který zažil zpracovatelský sektor v červenci, kdy se index nákupních manažerů propadl na 30,2 bodu. Od té doby každý měsíc vykazoval růst, přestože setrvával v pásmu kontrakce, do níž se poprvé dostal v září 2014. V prosinci konečně přeskočil padesátibodovou hranici dělící kontrakci od expanze a vyšplhal se na 50,2 bodu z listopadových 48,1 bodu.
- Investice do těžby ropy a zemního plynu budou v letošním roce kvůli nízkým cenám pravděpodobně pokračovat v poklesu. Poradenská společnost Rystad Energy předpokládá, že ropné a plynárenské podniky letos sníží investice o 12 % na šestileté minimum 522 miliard dolarů.
- Zaměstnanost v Německu se loni vyšplhala na nejvyšší úroveň od znovusjednocení země v roce 1990, a to díky příznivým hospodářským podmínkám a přílivu zahraničních pracovníků. Spolkový statistický úřad v pondělí oznámil, že počet výdělečně činných osob s bydlištěm v Německu loni stoupl o 0,8 % na téměř 43 milionů. Zvýšil se tak již dvanáctý rok za sebou.
- Produkce ropy a zemního plynu v Británii loni poprvé za 15 let stoupla, podpořilo ji hlavně zahájení těžby v nových nalezištích. Vyplývá to z předběžných údajů společnosti Oil and Gas UK, která reprezentuje těžaře působící v Severním moři. Zpráva přichází v době, kdy nízké ceny ropy na světovém trhu tlačí ropné a plynárenské podniky k omezování investic do těžby.
- Spotřebitelské ceny v Německu podle předběžných dat v prosinci klesly. Meziměsíčně se ceny snížily o 0,1 % po předchozím růstu o 0,1 %, očekával se růst o 0,2 %. Meziročně pak inflace zpomalila na 0,3% tempo z předchozích 0,4 %, očekávalo se přitom zrychlení na 0,6 %. Podle údajů harmonizovaných s metodikou výpočtu EU ceny mezmiměsíčně stagnovaly při očekávání 0,2% růstu po 0,1% zvýšení v listopadu. Meziročně pak vzrostly o 0,2 % po předchozích 0,3 %, očekávalo se 0,4 %.
- Finský výrobce telekomunikačních zařízení Nokia ovládl francouzského soupeře Alcatel-Lucent. Firmy se na spojení dohodly loni v dubnu, Nokia za Alcatel-Lucent nabídla zaplatit 15,6 miliardy eur v akciích. Obě společnosti se spojí 14. ledna, oznámila v pondělí také finská společnost.
- Italský výrobce luxusních sportovních automobilů Ferrari v pondělí vstoupil na milánskou burzu. Završil tak své vyčlenění ze skupiny Fiat Chrysler Automobiles (FCA). S akciemi Ferrari se již loni v říjnu začalo obchodovat na burze v New Yorku.
Zdroj: Bloomberg
Aktuality
