10 věcí, které dnes ráno musíte vědět (6. února 2013)

Deset věcí, které dnes ráno rozhodně nesmíte přehlédnout.
1. Dnešní makrodata
Český statistický úřad zveřejní výsledky průmyslu, stavebnictví a zahraničního obchodu za prosinec 2012. Česká národní banka zveřejní bilanci ČNB k 31. lednu 2013 a Německo vývoj průmyslových zakázek za prosinec, kde se předpokládá pokles o 0,2 %.
2. Výsledky amerických firem
Firmy Time Warner, Marathon Oil, Ralph Lauren, New Corp a Visa zveřejní své čtvrtletní výsledky.
3. Jednání bankovní rady České národní banky
Od 9 hodin dopoledne bude bankovní rada jednat o nastavení úrokových sazeb a zveřejní novou makroekonomickou prognózu. V posledních měsících se spekuluje o možnosti intervencí na měnovém trhu, koruna je ale stále vůči euru velice slabá, navíc právě export, který by slabší koruna měla podpořit, patří k tomu nejlepšímu, co česká ekonomika aktuálně nabízí.
4. Agentura Standard & Poor's čelí obžalobě
Ratingová agentura Standard & Poor's čelí spolu se svou mateřskou společností McGraw-Hill obžalobě kvůli chybnému hodnocení rizik u hypotéčních cenných papírů v období před finanční krizí. Právě hypoteční cenné papíry stály v zárodku krize, která otřásla finančními trhy a způsobila krach americké investiční banky Lehman Brothers v září 2008. Americké ministerstvo spravedlnosti, které obžalobu předložilo v pondělí u soudu v Los Angeles, tvrdí, že agentura vědomě zlehčovala rizika u některých z těchto cenných papírů, za což jí nyní hrozí vysoká pokuta. Připomeňte si den, kdy se na trhu objevily náznaky kolapsu amerického trhu s hypotékami a na ně navázanými cennými papíry.
5. Čeká EU společná politika směnných kurzů?
Francouzský prezident François Hollande v úterý na půdě Evropského parlamentu prohlásil, že státy eurozóny tolerují výrazné výkyvy eura, čímž škodí evropské ekonomice. Navrhl proto, aby uvažovaly o společné politice směnných kurzů a dohodly se na tom, jaký kurz by byl ve střednědobém výhledu nejvhodnější. Tento názor projevil v době, kdy v jeho socialistické vládě narůstají obavy ze silného eura a jeho dopadu na evropský export a ekonomiku. Euro se v pátek vyšplhalo na nejvyšší hodnotu vůči dolaru od listopadu 2011 a po pondělním poklesu, který způsobily obavy z vývoje ve Španělsku a Itálii, včera opět posílilo o 0,2 % na 1,3556 USD.
6. Energetický a průmyslový holding (EPH) se bude ucházet o Net4Gas
EPH letos koupil od společností GDF Suez a E.On 49 % Slovenského plynárenského priemyslu (SPP), který mimo jiné ovládá i slovenskou soustavu plynovodů. Teď se holding v konsorciu s australským fondem Macquarie uchází také o Net4Gas, který nabízí k prodeji skupina RWE. Předseda představenstva EPH Daniel Křetínský v minulosti uvedl, že propojení plynovodů v obou zemích by zvýšilo jejich hodnotu.
7. Pražská burza pokračovala v poklesu
Na rozdíl od západoevropských akciových trhů pokračovala včera pražská burza v poklesu a hlavní index PX spadl poprvé od poloviny prosince pod psychologickou hranici 1 000 bodů - zakončil o 0,87 % níže na 998,74 bodu. Dolů ho táhly především akcie Erste Bank a pojišťovny VIG. Cenné papíry pojišťovny odepsaly 2,71 % na 972,10 Kč, Erste zlevnila o 2 % na 597,80 Kč. Komerční banka stagnovala na 3 780 Kč. Pokles mírnily menší zisky dalších velkých emisí ČEZ, který si polepšil o 0,49 % na 615 Kč, a Telefóniky, která posílila o 0,92 % na 329 Kč. "Na pražské burze vidím prostor pro růst u bankovních titulů," říká Stanislava Gürtlerová z Wood & Company.
8. Ceny ropy se vracejí k růstu
Ceny ropy po pondělním poklesu včera navázaly na předchozí růst. Trh podpořilo rozptýlení obav z politických rizik v Evropě. Ropa Brent posílila na 116,84 USD za barel, čímž smazala ztráty, v nichž včera ráno klesla až na 115,01 USD. Od počátku roku získává Brent 5 % a v pátek přesáhl čtyřměsíční maximum 117,07 USD. Cena americké lehké ropy WTI se zvýšila na 96,87 USD. A jaké jsou nejlepší a nejhorší komodity pro letošní rok?
9. Americké akciové trhy opět posilují
I americké trhy po pondělním poklesu obnovily růst. Index Dow Jones stoupl o 0,71 % na zhruba 13 979 bodů. S&P 500, který v pondělí utrpěl nejhlubší ztrátu od listopadu, posílil o 1,04 % na 1 511 bodů. Index technologického trhu Nasdaq se zvýšil o 1,29 % na procento na 3 171 bodů. Výnosy amerických 10letých dluhopisů se vrátily na 2 %. Růst amerických výnosů se rozhodně týká i českých investorů, kteří by neměli váhat se zajištěním.
10. Rozpočtový deficit americké federální vlády klesne
Podle předpovědí Rozpočtového úřadu Kongresu (CBO) rozpočtový deficit americké vlády klesne v tomto fiskálním roce pod hranici jednoho bilionu USD, ovšem za předpokladu, že se v březnu zavedou automatické výdajové škrty. Kvůli nim ekonomika poroste jen o 1,4 % oproti loňskému růstu o 2,2 %. Ale zároveň tyto úspory sníží deficit na 845 miliard USD z 1,1 bilionu USD v minulém roce. CBO dále předpovídá, že deficit do roku 2015 klesne až na 430 miliard USD, což by znamenalo, že by poprvé od vlády George Bushe mladšího klesl pod 3 % HDP oproti letošním odhadovaným 5,3 %.
BONUS
Opisování stálo ministryni školství doktorský titul
Německá ministryně školství Annette Schavanová přišla o svůj doktorský titul. Odebrala jí ho Rada filozofické fakulty univerzity v Düsseldorfu za podezřelé citace v dizertační práci předložené v roce 1980. Údajně v ní uváděla nesprávné prameny, špatně citovala a záměrně uváděla myšlenky, které nepocházely od ní. Schavanová sice připustila "chyby ze spěchu", ale opisování a úmyslné podvádění odmítla a její právní zástupci oznámili, že rozhodnutí Rady napadnou u soudu. I přes tento krok však německá média volají po odvolání Schavanové z funkce ministryně školství. Zdá se, že před ztrátou postu ji nezachrání ani dosavadní podpora Angely Merkelové a čerstvá ne-doktorka Schavanová v německé vládě bude muset skončit.
Aktuality
