US MARKETZavírá za: 2 h 37 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

Akciové překvapení může letos přijít z východu

Loni v prosinci v Japonsku vyhrála volby liberálně demokratická strana (LDP) pod vedením předsedy Šinza Abeho. Získala absolutní většinu v dolní komoře parlamentu. Nový premiér tak obdržel jasný mandát provádět změny. Hlavní body, na které se Abe hodlá zaměřit, jsou silný japonský jen a přetrvávající deflace.

Miloš Filip
Miloš Filip
5. 2. 2013 | 9:00
Japonsko

Abe stále potřebuje podporu horní komory

Abe má absolutní většinu v dolní komoře parlamentu. To sice znamená, že může přehlasovat rozhodnutí horní sněmovny, ale existuje jedna významná oblast, kde potřebuje s horní komorou spolupracovat, a sice nominace členů bankovní rady centrální banky, což je v současnosti velice aktuální. V březnu a dubnu tohoto roku totiž bude potřeba nahradit dva členy rady. Na tom se prokáže, zda je Abe schopný se s nastalou situací vyrovnat.

Jeho strana potřebuje takové kandidáty, kteří budou schopni prosazovat agresivní monetární politiku, kterou propagovala LDP ve svém volebním programu.

Spolupráce s centrální bankou Japonska

LDP se snaží přesvědčit centrální banku, aby přijala inflační cíl ve výši 2 % a pokračovala s neomezeným uvolňováním monetární politiky, než bude dosaženo vytyčeného cíle. Navíc by měla vytvořit soukromě-veřejný (public-private) zahraniční dluhopisový fond, který by národní bance umožnil nakupovat zahraniční dluhopisy.

Po volbách podpořila banka monetární uvolňování navýšením programu nákupu aktiv. Naznačila také, že by mohla přijmout i vyšší inflační cíl, který požaduje Šinzó Abe. Ale pozor, agresivní nakupování dluhopisů centrální bankou bez fiskální disciplíny by mohlo vést až ke ztrátě tržní důvěry a zvýšit dlouhodobé úrokové míry.

Ekonomiku podpoří fiskální politika

Kromě uvolněné monetární politiky Abe slíbil učinit určité kroky v rámci fiskální politiky, konkrétně investovat do infrastruktury, snížit korporátní daně a přizpůsobit spotřební daně stavu ekonomiky. Financování těchto kroků je ale prozatím nejasné. Pokud však budou opatření uplatněna, povedou k oslabení japonské měny.

To by významným způsobem podpořilo exportně orientovanou japonskou ekonomiku. Pozitivní výhled máme také na průmyslové a materiály zpracující společnosti, které budou profitovat zejména z navýšených investic do infrastruktury.

Rizika zahraniční politiky

Jedním z hlavních problémů je stále přetrvávající spor o řetězec neobydlených ostrovů ve Východočínském moři. Japonsko tyto ostrovy nazývá Senosku, Čína Ťiao-jü. Diplomatický boj o tyto malé kousky země bude i nadále komplikovat obchodní styky s Čínou, čímž zároveň učiní Japonsko závislejším na růstu USA a Evropy. Nejistý globální růst je podle nás pro japonský akciový trh největší hrozbou.

Japonské akcie podporují jiné faktory

Ocenění japonských akcií je nízké nejen z historického pohledu, ale i v porovnání s ostatními rozvinutými trhy. Dividendové výnosy dosahují úrovně okolo 2,4 %, což je nejvíce od 70. let. Zatím jsme vůči Japonsku neutrální, nicméně budeme sledovat další kroky premiéra Abeho, zejména to, jak se vypořádá s předvolebními sliby a výzvami, které se mu postaví do cesty. Věříme, že Japonsko v roce 2013 stojí za podrobnější sledování, má potenciál pozitivně překvapit.

Šokující předpovědi na rok 2013

Šokující předpovědi na rok 2013

FX: Co se bude v roce 2013 dít na měnovém trhu

FX: Co se bude v roce 2013 dít na měnovém trhu

JaponskoJaponský jenNikkei 225Světové akcie
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa