FX: Přijde po klidu bouře? Pokud ano, vsaďte na měny mladých ekonomik

Stabilita na měnových trzích dosahuje úrovní, které byly naposled viděny před vypuknutím krize v roce 2007. Jde o ticho před bouří? Kterých měn by se to mělo potenciální riziko nejvíce týkat?
Hlavní světové měny (kromě japonského jenu) se v posledních měsících obchodovaly bez výraznější volatility. Ta se dostala až na nejnižší úrovně od poloviny roku 2007. Primárním vysvětlením tohoto klidu, vezmeme-li v úvahu velikost státních dluhů, je prostý fakt, že banky nedopustí, aby se systémové riziko projevilo. Jejich zásahy přicházejí i při tom nejmenším náznaku krize.
Ale historie již několikrát ukázala, že je doba extrémně nízké volatility časem maximálního nebezpečí. Je to situace, kdy je trh nejméně schopný vycítit číhající nebezpečí, a tudíž kdy případná nová hrozba může mít obrovské následky. S tak evidentním klidem na trzích je klíčovou otázkou identifikace potenciálních rizik, která letos číhají na světové měny a která by mohla narušit současné paradigma.
Hlavní rizika pro měnový trh
Prvním rizikem je známý závod ve znehodnocování národních měn ze strany centrálních bank jednotlivých zemí, které se snaží "vytisknout" si cestu ze současných ekonomických a fiskálních problémů.
**Druhé riziko je větší – riziko "procitnutí". V tomto případě by nebezpečí mohlo spočívat v procitnutí trhu a uvědomění si toho, že současný klid stojí na vratkých základech, že nekončící manipulace ze strany centrálních bank ekonomiku v dlouhém období spíše destabilizuje. Monetární expanze a následné předstírání stability vede pouze ke křehké a na další manipulaci závislé ekonomice. Pokud si toto trh uvědomí, mohlo by to vést k náhlému a divokému uzavření nerovnováhy mezi špatným ekonomickým výhledem a rostoucími cenami aktiv.
Na měnovém trhu by se to mohlo významně projevit na měnách, které velice volatilně reagují na riziko, zejména na takzvaných "emerging měnách", ale také na měnách států závislých na exportu surovin a americkém dolaru, tedy například na australském nebo novozélandském dolaru.
Zdroj: Saxo Bank