Americké akcie si v úterý připsaly mírné zisky. Investory potěšily dobré výsledky Best Buy

Americké akcie v úterý posilovaly díky lepším než očekávaným výsledkům maloobchodních prodejců. Všechny tři nejvýznamnější akciové indexy zahájily úterní seanci kolem nuly a v první polovině dne poměrně sebevědomě rostly. Poté ale jejich růst zpomalil a akcie začaly část zisků odevzdávat.
Dow po závěrečném poklesu nakonec oslabil o 0,05 % na 15 002,99 bodu, širší S&P 500 uzavřel se ziskem 0,38 % na 1 652,35 bodu a technologický Nasdaq posílil o 0,68 % na 3 613,59 bodu. Nejvíce se dařilo sektoru služeb a titulům ze sektoru cyklického spotřebního zboží. Nejslabší výkonnost předvedly telekomunikační tituly a sektor necyklického spotřebního zboží.
"Akcie sice zpevňují, avšak kvůli obavám investorů z blížícího se ukončování uvolněné měnové politiky Fedu je trh charakteristický zvýšenou volatilitou. Nepřekvapilo by mě tedy, kdybychom dnes skončili beze změn nebo dokonce i s mírnou ztrátou," řekl během úterní seance šéf obchodování s deriváty ve společnosti Schwab Randy Frederick.
Hlavní úterní události na americkém trhu:
- Index národní aktivity chicagského Fedu v červenci stoupl na -0,15 bodu (červen revidován na -0,23 bodu z -0,13 bodu).
- Největší prodejce spotřební elektroniky na světě Best Buy investory překvapil nečekaně dobrými finančními výsledky.
Akcie Best Buy posílily o 13,18 % poté, co firma zveřejnila nečekaně dobrá čísla. Dařilo se i cenným papírům J.C. Penney (+5,90 %), přestože společnost za minulý kvartál vykázala překvapivě vysokou ztrátu. Výsledky mírně nad očekáváním trhu zveřejnila i společnost Home Depot (-1,22 %).
Americký federální soud v úterý schválil dohodu, podle níž banka Citigroup zaplatí vlastníkům jejích dluhopisů 730 milionů USD. Banka se tím zbaví obvinění, že ve své bilanci investorům zatajila informace o vysoce rizikových hypotečních cenných papírech. "Citi je ráda, že může tuto záležitost nechat za sebou," řekl mluvčí banky Mark Costiglio. Akcie banky v řádném obchodování posílily o 1,21 %.
Právní zástupce americké společnosti Eastman Kodak požádal federální soud o schválení plánu, který předpokládá odchod firmy z režimu bankrotové ochrany před věřiteli. V něm byl tento známý výrobce fotografických potřeb od počátku letošního roku a nyní se z něj chtěl v radikálně zeštíhlené podobě vymanit. "Dnešní Kodak je společností diametrálně odlišnou od té, která vstoupila do bankrotového režimu," řekl soudu právník Kodaku Andrew Dietderich. Soud plán schválil, přičemž Kodak může z bankrotového režimu odejít už 3. září, jak plánoval, tedy asi osm měsíců od vstupu do něj.
Výnosy vládních dluhopisů klesly. Dolar oslabil vůči euru i jenu
Výnosy amerických vládních dluhopisů mírně klesly, stále se však nacházejí v rostoucím trendu. Výnos 5letých dluhopisů klesl na 1,55 %, 10letých na 2,82 % a 30letých na 3,86 %.
Dolar v úterý dále oslaboval a vůči euru se dostal nejníže za posledních šest měsíců. Eurodolar zahájil na hladině 1,334 a v průběhu dne vzrostl až nad 1,344. Kolem desáté hodiny se kurz EUR/USD pohyboval kolem 1,342. Americká měna je pod silným tlakem kvůli nejistotě ohledně dalších kroků Fedu, jelikož investoři hojně spekulují o blížícím se začátku utahování měnové politiky. Dolar mírně oslabil i vůči japonskému jenu, když po zahájení na hladině 97,57 JPY stanovil intradenní minimum až u 96,91 JPY.
Ceny ropy v úterý pokračovaly v poklesu a severomořský Brent během dne sestoupil až na 109 USD za barel. Cena americké lehké ropy WTI se po uzavření Wall Street pohybovala kolem 105 USD za barel, tedy přibližně o jeden dolar níž oproti ceně z úvodu dne.
Cena zlata mírně vzrostla, když se z úvodních 1 360 USD za trojskou unci posunula až nad 1 375 USD za trojskou unci. Cena žlutého kovu se tak stále pohybuje kolem svých dvouměsíčních maxim.
Zdroj: ČTK, Bloomberg