Americké akcie v pondělí dále posunovaly svá maxima a index S&P 500 se během dne přiblížil na dohled magické hranici 2 000 bodů

Americké akciové trhy do nového týdne vstoupily neutrálně, ihned poté však začaly růst a indexy Dow a S&P 500 vystoupily na nová historická maxima 1 955,55 a 16 970,17 bodu. Investory k nákupům povzbudily zejména nové velké akvizice společností Tyson Foods a Merck. V druhé polovině obchodování se sice růst všech tří nejsledovanějších indexů zastavil, dva z nich se dokonce krátce dostaly pod nulu, nakonec ale přece jen uzavřely v zelených číslech.

Dow posílil o 0,11 % na nové zavírací maximum 16 943,10 bodu, širší S&P 500 přidal 0,09 % a uzavřel na novém maximu 1 951,27 bodu a technologický Nasdaq vzrostl o 0,34 % na 4 336,24 bodu. Nejvíce se dařilo průmyslovému odvětví, technologickému sektoru a finančním titulům. V červených číslech naopak skončily sektory služeb, zdravotnictví a také odvětví necyklického spotřebního zboží.

"Na amerických trzích byl v pondělí stále patrný vliv dobrých zpráv z druhé poloviny minulého týdne, o které se zasloužila Evropská centrální banka," řekl stratég z makroekonomického oddělení společnosti Wells Fargo Advisors Gary Thayer. "Investorům se dostalo uklidnění, že mají hlavní světové centrální banky nadále odvahu používat svůj mandát k podpoře globálního ekonomického růstu."

Hlavní pondělní události na amerických trzích

Z indexu Dow v pondělí nejvíce zdražily cenné papíry zábavní společnosti Walt Disney (+1,03 %), technologické firmy United Technologies (+1,00 %) a konglomerátu General Electric (+0,96 %). Nedařilo se naopak cenným papírům výrobce počítačových čipů Intel (-0,92 %), řetězce restaurací s rychlým občerstvením McDonald's (-0,57 %) či softwarové společnosti Microsoft (-0,51 %).

Akcie největšího amerického producenta masa Tyson Foods (-6,53 %) zlevnily o více než šest procent poté, co na trh dorazila zpráva, že se společnost domluvila s podnikem Hillshire Brands (+5,33 %) na jeho převzetí za 7,7 miliardy dolarů. Firma Tyson Foods za jednu akcii Hillshire Brands zaplatí 63 dolarů, čímž přeplatila svého konkurenta Pilgrim's Pride (-6,70 %), který nabídl jen 55 dolarů za akcii. Včetně dluhu dosahuje celková hodnota akvizice 8,55 miliardy dolarů.

Solidní výkon předvedly akcie obchodního řetězce Family Dollar Stores (+13,37 %). Cenné papíry firmy výrazně zdražily poté, co aktivistický investor Carl Icahn v pátek po závěru obchodování v hlášení americkému regulátorovi SEC oznámil, že ve společnosti koupil 9,4% podíl. Dodal, že se bude snažit o zhodnocení akcií podniku.

Raketový růst přes dvě stě procent v úvodu týdne předvedly akcie výrobce léků na hepatitidu Idenix Pharmaceuticals (+229,05 %). Investoři se na cenné papíry společnosti sesypali poté, co na trh dorazila zpráva, že firmu za 3,8 miliardy dolarů koupí farmaceutický obr Merck (+0,16 %). Za jednu akcii Idenix Pharmaceuticals zaplatí Merck 24,50 USD, což je více než trojnásobek páteční závěrečné ceny. Idenix se sídlem v Cambridgi ve státě Massachusetts má podle Mercku slibné portfolio léků na hepatitidu C, firma nyní v klinické fázi testuje tři nové produkty. Převzetí Idenix je nejnovější transakcí v rámci letošní mohutné vlny fúzí a akvizic ve farmaceutickém sektoru. V reakci na oznámenou transakci naopak zlevnily akcie společnosti Gilead Sciences (-4,11 %), která se kromě jiného stejně jako Idenix Pharmaceuticals zabývá také léky proti hepatitidě.

Přes procento a půl vzrostla cena akcií technologické společnosti Apple (+1,60 %), které v pondělí prošly procesem štěpení v poměru 1 ku 7. Firma ke splitu svých akcií přistoupila s očekáváním, že tak naláká více investorů. Jedna akcie bude stát méně než dosud, což podle firmy umožní, aby si ji mohlo koupit více drobných investorů s menším objemem peněz. Stávající investoři, kteří akcie drželi k 2. červnu, budou mít nově místo jedné akcie cenných papírů sedm.

Bez kurzotvorných zpráv naopak ztrátu přes pět procent zaznamenaly akcie producenta kávy a výrobce kávovarů a přístrojů na výrobu sycených nealkoholických nápojů Keurig Green Mountain (-6,53 %). Pokles ceny akcií firmy byl do značné míry korekcí jejího předchozího růstu, který v poslední obchodní seanci minulého týdne dosáhl osmi procent. Od začátku roku akcie Keurig Green Mountain zdražily již o více než padesát procent.

Dolar v pondělí posílil k euru, ale mírně oslabil k jenu

Dolar v pondělí na devizových trzích po úvodní stagnaci následované mírným oslabením zabral a k jednotné evropské měně posílil z 1,367 EUR/USD až pod 1,359 EUR/USD. Na trzích je nadále patrný dopad rozdílného směřování americké a evropské centrální banky. Zatímco americká centrální banka postupně omezuje podpůrné nákupy dluhopisů a analytici čekají, že už příští rok začne zvyšovat krátkodobé úroky, Evropská centrální banka minulý čtvrtek rozhodla o dalším snížení úrokových sazeb, oznámila program na cílené dodání likvidity evropským bankám (TLTRO) a předznamenala přípravu programu na odkup strukturovaných dluhopisů krytých aktivy (ABS).

K japonskému jenu dolar během dne příliš volatilní nebyl, když se pohyboval v relativně úzkém pásmu 102,35 až 102,60 USD/JPY. Ráno americká měna zahajovala poblíž 102,60 USD/JPY a krátce po uzavření amerických burz mírně oslabovala na 102,53 USD/JPY.

Světové ceny ropy nový týden zahájily růstem, díky kterému se cena severomořské ropy Brent znovu dostala nad 109 dolarů na 109,04 USD za barel. Ropný trh podporují poslední statistické údaje z americké a čínské ekonomiky, které u dvou největších světových spotřebitelů ropy naznačily vcelku solidní ekonomický růst. Ceny nahoru tlačí i nejistota ohledně dalšího vývoje ukrajinské krize spojená s hrozbou přerušení ruského exportu ropy a plynu do Evropy a také pokračující výpadek dodávek ropy z Libye.

Ve středu se ve Vídni sejdou ministři Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Očekává se, že beze změny zachovají dosavadní těžební limit 30 milionů barelů denně, protože nynější cenová úroveň ropnému kartelu plně vyhovuje.

Cena severoamerické lehké ropy WTI vzrostla přes procento a půl na 104,40 USD za barel.

Zlato v pondělí zdražilo zhruba o tři dolary na 1 254,10 USD za trojskou unci.

Zdroj: ČTK, CNBC, MarketWatch

Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
16. 6. 2021 12:01
Fed může v tomto cyklu překvapit dřívějším zvyšováním sazeb. Evropu může čekat japonský scénář, říká…
Centrální banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
15. 6. 2021 17:01
Pavel Hadroušek (Fio banka): Má smysl držet v portfoliu hotovost, šance na levné nákupy může přijít…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
15. 6. 2021 17:21
Siuda (Conseq IM): Tato akcie z pražské burzy se nám jeví jako nejzajímavější
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Česká zbrojovka Group
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Komerční banka
Přestat sledovat
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank)
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Zbraně
Přestat sledovat
14. 6. 2021 12:01
Investorský magazín: Tržní výhledy na druhé pololetí 2021
Americké akcie
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Investiční a ekonomický výhled
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat