Americké akcie v úterý výrazně klesly, nedařilo se zdravotnickým firmám

Akcie ve Spojených státech v úterý stejně jako v pondělí oslabily. Za ztrátami byly hlavně pokles zdravotnických společností a růst výnosů amerických státních dluhopisů. Index Dow po otevření trhu zažil nejhlubší propad za téměř 16 let.
Dow nakonec uzavřel se ztrátou 1,37 % na 26 076,89 bodu, širší index S&P 500 odepsal 1,09 % na 2 822,43 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite oslabil o 0,86 % na 7 402,48 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 6,86 % na 14,79 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vzrostl o dva a půl bazického bodu na několikaleté maximum 2,72 %.
Pod nulou skončily všechny hlavní sektory s výjimkou odvětví veřejných služeb, nejvýrazněji klesly odvětví zdravotní péče a energetický sektor.
Zdravotnické společnosti ztrácely v reakci na zprávy, že firmy Amazon (+1,42 %), Berkshire Hathaway (-0,15 %) a JPMorgan Chase (-0,94 %) vytvoří zdravotnickou firmu, která má pomoci jejich zaměstnancům v USA nalézt kvalitní péči za rozumnou cenu.
Klesly také akcie výrobce motocyklů Harley-Davidson (-8,05 %), a to v reakci na zprávu o poklesu prodeje motocyklů v loňském roce. Akcie Applu (-0,59 %) oslabovaly kvůli zprávě, že firma sníží výrobu nového přístroje iPhone X.
Prezident Donald Trump se chystá přednést v Kongresu poselství o stavu unie, což bude jeho první bilanční projev ve funkci hlavy státu. Investoři se zaměří především na jeho zmínky o obchodní politice a výdajích na infrastrukturu.
Dolar oslabil, ceny ropy znovu klesly
Americký dolar v úterý na devizových trzích oslabil. Obchodníci čekají, jak dopadne zasedání Fedu a zpráva o situaci na trhu práce. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, klesl o 0,2 % na 89,21 bodu. Za celý měsíc tak předběžně vykazuje pokles o 3,2 %, což by byl nejprudší měsíční propad od března 2016. Euro vůči dolaru posílilo o 0,1 % na 1,2396 USD.
Ceny ropy v úterý navázaly na pondělní pokles. Dále je srážel pokračující růst těžby v USA, k čemuž se nově přidala i neochota kupovat rizikovější aktiva.
Ceny ropy se minulý týden dostaly na nejvyšší úroveň za více než tři roky, takže obchodníci teď mají důvod vybírat zisky. Nic na tom nemění ani to, že poptávka po surovině zůstává vysoká, ani fakt, že současný nižší kurz dolaru zájem o ropu zpravidla zvyšuje. Slabší dolar totiž zlevňuje ropu z pohledu držitelů jiných měn, což zpravidla podporuje poptávku.
"Korelace bývají zábavné, někdy fungují a někdy ne. Po většinu roku 2017 nebyl vztah mezi dolarem a cenou ropy zjevný," řekl analytik společnosti PVM Oil Associates Tamas Varga.
Spojené státy už těží zhruba stejné množství ropy jako Saúdská Arábie, což je největší producent suroviny v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Vyšší těžbu už má jen Rusko. Od poloviny roku 2016 Spojené státy zvýšily produkci ropy o zhruba 17 %.
Hlavní úterní události na amerických trzích
- Americká společnost Facebook bude na své sociální síti upřednostňovat lokální zprávy. Novinka se okamžitě spouští ve Spojených státech a v průběhu roku se rozšíří do více zemí, napsal na svém facebookovém účtu zakladatel a šéf firmy Mark Zuckerberg . Jde o součást snahy zapojovat lidi do života jejich komunity, uvedl v rozhovoru pro The Selma Times-Journal uveřejněnému v pondělí, z něhož citovala agentura AP.
- Ministerstvo financí Spojených států v pondělí místního času zveřejnilo seznam desítek ruských oligarchů a 114 politiků s úzkými vazbami na prezidenta Vladimira Putina. Americká administrativa proti nim ale nové sankce neuvalí. Seznam je zveřejněn v souladu se zákonem, který umožňuje postihnout Rusko za jeho údajné vměšování do amerických voleb v roce 2016, za porušování lidských práv a anexi ukrajinského poloostrova Krym.
- Americký internetový kolos Amazon vstupuje do sféry zdravotnických služeb. Spolu se společností Berkshire Hathaway miliardáře Warrena Buffetta a newyorskou bankou JPMorgan Chase vytvoří společnost, která pomůže jejich zaměstnancům ve Spojených státech nalézt kvalitní péči "za rozumnou cenu". Projekt je zatím v počátečním stádiu, uvedla agentura AP.
- Ceny domů ve Spojených státech v listopadu podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve dvaceti velkých amerických městech, meziročně vzrostly o 6,4 % po 6,3% růstu v říjnu. Analytici toto zvýšení tempa růstu očekávali. Meziměsíčně ceny domů ve dvaceti největších městech USA po očištění o sezónní vlivy v souladu s očekáváním vzrostly o 0,75 % (odhad: 0,6 %, říjen: 0,7 %).
- Automobilka Nikola Motor postaví ve Spojených státech za jednu miliardu dolarů výrobní centrum pro své vodíkové tahače. Firma se tak snaží expandovat na rodící se trh nákladních vozů s alternativním pohonem, uvedla agentura Reuters.
- Americká společnost Apple se rozhodla snížit v prvním čtvrtletí výrobu chytrých telefonů iPhone X na 20 milionů z původně plánovaných 40 milionů. Důvodem je slabá poptávka, uvedl s odvoláním na své zdroje list The Wall Street Journal. Americké ministerstvo spravedlnosti a komise pro cenné papíry také podle agentury Bloomberg vyšetřují záležitost se slabými bateriemi, kvůli kterým se Apple rozhodl snižovat výkon starších telefonů.
- Šéf demokratů v americkém Senátu Chuck Schumer v úterý kritizoval prezidenta Donalda Trumpa za nedostatečnou ráznost proti Rusku. Reagoval tak na skutečnost, že Trumpova administrativa v pondělí zveřejnila seznam vlivných občanů Ruska s úzkými vazbami na prezidenta Vladimira Putina, žádné sankce ale vůči nim nevyhlásila. Ke kritice se přidal i demokratický senátor Ben Cardin, který chce od Trumpovy vlády vysvětlení, proč na Moskvu neuvalila další odvetná opatření.
Výsledková sezóna
- Americká farmaceutická firma Pfizer meziročně nad očekávání zvýšila čistý čtvrtletní zisk na 12,27 miliardy dolarů ze 775 milionů USD. V posledním ročním kvartálu pomohla největšímu výrobci léků na světě především silná poptávka po vakcíně proti zápalu plic Prevnar a léku na rakovinu prsu Ibrance. Podnik v úterý rovněž oznámil, že mu zhruba 11 miliard dolarů vynesl nový americký daňový zákon.
- Největšímu světovému řetězci restaurací s rychlým občerstvením, americké společnosti McDonald's, klesl v posledním čtvrtletí loňského roku čistý zisk o 41 procent na 698,7 milionu dolarů. K poklesu výrazně přispěly mimořádné náklady spojené se změnou daňového zákona v USA. Bez mimořádných položek ale firma zvýšila srovnatelné tržby i zisk, v obou případech více, než čekali analytici.
- Výsledky Aetna v 4Q: Upravený zisk na akcii 1,25 USD (odhad: 1,2 USD), tržby 14,74 miliardy USD (odhad: 14,88 miliardy USD).
- Výsledky Harley-Davidson v 4Q: Upravený zisk na akcii 0,05 USD (odhad: 0,45 USD), tržby 1,05 miliardy USD (odhad: 1,01 miliardy USD).
- Výsledky AMD v 4Q: Upravený zisk na akcii 0,08 USD (odhad: 0,05 USD), tržby 1,48 miliardy USD (4Q2016: 1,11 miliardy USD).
- Výsledky Electronic Arts v 3QFY2018: Ztráta 0,60 USD na akcii (3QFY2017: 0,00 USD), čisté tržby 1,16 miliardy USD (4Q2016: 1,15 miliardy USD).
- Výsledky Align Technology v 4Q: Upravený zisk na akcii 1,19 USD (odhad: 0,96 USD), tržby 421,3 milionu USD (odhad: 396 milionů USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality
