Americké akcie v úterý zlevnily, index Nasdaq Composite klesl nejníže od poloviny března

Všechny tři hlavní americké akciové indexy zahájily úterní obchodování zhruba 0,6% poklesem a nakonec odepsaly kolem procenta. Náladu investorů ovlivnily špatné ekonomické zprávy z Číny a Evropy, které posílily obavy ohledně růstu světové ekonomiky.

V Číně byl v noci na úterý zveřejněn index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru sestavovaný společností Markit Economics. Ukazatel klesl v dubnu na 49,4 bodu z 49,7 bodu v březnu, čekal se naopak růst na 49,9 bodu. Je-li index pod 50 body, dochází k poklesu aktivity. Čínský PMI ve výrobním sektoru se nachází v pásmu kontrakce bez přerušení již 14 měsíců.

Nečekaně na tříleté minimum klesla v dubnu také výroba v britském zpracovatelském průmyslu. Evropská komise mezitím oznámila, že EU i eurozóna letos porostou pomaleji, než se doposud čekalo. Hrubý domácí produkt EU vzroste podle nejnovějšího odhadu Bruselu o 1,8 % a HDP eurozóny o 1,6 %.

Dow klesl o 0,78 % na 17 750,91 bodu, širší S&P 500 oslabil o 0,87 % na 2 063,37 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 1,13 % na 4 763,22 bodu. Index volatility VIX se zvýšil o 6,27 % na 15,60 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o sedm bazických bodů na 1,798 %.

V mínusu v úterý skončilo všech deset hlavních sektorů, nejvíce klesly sektor základních materiálů, energetické odvětví a finanční sektor, relativně nejlepší výkon naopak podaly sektor necyklického spotřebního zboží a odvětví veřejných služeb.

Akcie farmaceutické společnosti Pfizer (+2,74 %) přidaly téměř tři procenta poté, co firma zveřejnila slušné hospodářské výsledky za letošní první čtvrtletí. Společnosti vzrostly v prvním kvartálu zisk i příjmy, hospodaření podpořilo převzetí firmy Hospira a zájem o nové léky na rakovinu. Příjmy se podniku zvýšily o 20 % na 13,01 miliardy dolarů a překonaly odhady analytiků dotázaných agenturou Thomson Reuters, kteří čekali 12,02 miliardy USD. Také zisk na akcii byl lepší než prognózy analytiků. Bez mimořádných položek činil 67 centů, zatímco analytici čekali jen 55 centů. Firma současně zlepšila výhled zisku a příjmů na celý letošní rok. Příjmy se mají nově pohybovat v rozmezí 51 až 53 miliard dolarů místo dřívějších 49 až 51 miliard dolarů a zisk na akcii má činit 2,38 až 2,48 dolaru. Doposud firma čekala zisk 2,2 až 2,3 dolaru na akcii.

V indexu Dow skončila většina emisí v červených číslech, nejvíce zlevnily akcie technologického podniku United Technologies (-2,15 %), investiční banky JPMorgan Chase (-1,93 %) a energetické firmy Chevron (-1,93 %). Nad nulou se udržely kromě akcií Pfizeru ještě cenné papíry technologické firmy Apple (+1,64 %), zdravotní pojišťovny UnitedHealth Group (+0,27 %), výrobce spotřebního zboží Procter & Gamble (+0,16 %) a řetězce restaurací s rychlým občerstvením McDonald's (+0,16 %).

Akcie Applu úterním vzestupem přerušily nejdelší sérii poklesů od roku 1998. V pondělí akcie klesly poosmé v řadě, když odepsaly 0,1 %. Nejdelší šňůra poklesů akcií Applu za posledních 18 let srazila tržní kapitalizaci firmy zhruba o 80 miliard USD.

Po konci úterního obchodování zveřejnila kvartální hospodářské výsledky mimo jiné mediální firma CBS (v řádném obchodování -1,43 %). Firma oznámila, že v prvních třech měsících letošního roku dosáhla zisku 473 milionů USD neboli 1,02 USD na akcii, loni firma vykázala za stejné období zisk na akcii 0,78 USD. Tržby se podniku zvýšily meziročně o 10 % na 3,85 miliardy USD. Analytici odhadovali, že firma vykáže zisk na akcii 0,94 USD při tržbách 3,83 miliardy USD. Akcie CBS v after-marketu v reakci na výsledky zdražovaly zhruba o 2 %.

Dolar posílil k euru, ale oslabil k jenu

Euro v úterý vůči americkému dolaru stouplo na nové osmiměsíční maximum a poprvé od loňského srpna překonalo hranici 1,16 EUR/USD, později ale o všechny zisky přišlo.

Japonský jen vůči dolaru v úterý stoupl až na nejvyšší hodnotu za 18 měsíců. Japonská měna pokračuje v růstu poté, co japonská centrální banka minulý týden překvapivě nechala svoje měnové stimuly téměř beze změny.

Japonští politici již vyjádřili obavy ohledně posilování domácí měny, která vůči dolaru letos zatím přidává více než 12 %. Její další růst zřejmě podnítí spekulace, že japonská centrální banka dříve či později zakročí.

Světové ceny ropy v úterý kvůli obnoveným obavám investorů z převisu nabídky nad poptávkou pokračovaly v poklesu. Dolů je tlačil rovněž propad na akciových trzích.

Irák oznámil, že dodávky z ropných polí na jihu země v dubnu stouply na 3,4 milionu barelů denně z březnových 3,3 milionu. Produkce ropy v Saúdské Arábii by se podle zdrojů agentury Reuters mohla v brzké době vyšplhat zpět na téměř rekordní úroveň 10,5 milionu barelů denně. Těžbu ropy po zrušení západních sankcí zvyšuje také Írán.

K poklesu cen ropy podle analytiků přispívá rovněž očekávání dalšího růstu zásob suroviny ve Spojených státech. Analytici dotázaní agenturou Reuters se domnívají, že zásoby v USA minulý týden stouply o 1,4 milionu barelů.

Zlato v úterý zlevnilo zhruba o čtyři dolary na 1 287,19 USD za trojskou unci a cena stříbra klesla o devět centů na 17,441 USD za trojskou unci.

Hlavní úterní události na amerických trzích

  • Stav americké ekonomiky zůstává příznivý a umožňuje americké centrální bance pokračovat v pozvolném zvyšování úrokových sazeb. Prohlásil to v úterý šéf sanfranciského Fedu John Williams. "Očekávám, že v příštích letech budeme sazby postupně zvyšovat. Situace na trhu práce se dále zlepšuje a inflace podle očekávání poroste," řekl Williams ve vysílání Bloomberg Radio. Slabý růst amerického HDP v letošním prvním čtvrtletí byl podle Williamse dán sezónními faktory a nevypovídá nic o skutečném stavu americké ekonomiky.
  • Společnost TCS Capital Management, druhý největší akcionář CME, koupila v pátek a pondělí asi 72 tisíc akcií firmy. Ceny obchodů byly 2,76 až 2,82 USD za akcii. TCS má nyní dohromady 17,3 milionu akcií CME, což je 12,7 % akciového kapitálu firmy.
  • ISM index aktivity pro oblast New Yorku v dubnu vzrostl na 57 bodů, nejvyšší hodnotu za letošní rok, z březnových 50,4 bodu.
  • Analytici se domnívají, že prodej osobních vozů v USA vzrostl v dubnu meziročně o pět procent. Míří tak k překonání loňského celoročního rekordu 17,5 milionu prodaných vozů, napsal deník The Wall Street Journal. Prodej vozů automobilky Honda v dubnu v USA stoupl o 14,4 % (odhad: +10 %), prodej vozů Nissan se zvýšil o 12,8 % (odhad: +11 %), prodej vozů Fiat Chrysler vzrostl o 5,6 % (odhad: +4,3 %), prodej vozů Ford stoupl o 3,6 % (odhad: +3,8 %), prodej vozů Toyota se zvýšil o 3,8 % (odhad: +3,6 %) a prodej vozů Mercedes-Benz vzrostl o 0,2 %. Prodej vozů BMW naopak klesl o 8,3 %, prodej vozů Hyundai se snížil o 8,5 %, prodej vozů GM zaznamenal pokles o 3,5 % (odhad: -1,7 %) a prodej vozů koncernu Volskwagen spadl o 9,65 %.

Výsledková sezóna

  • Americké farmaceutické společnosti Pfizer vzrostly v prvním čtvrtletí zisk i příjmy. Hospodaření podpořilo převzetí firmy Hospira a zájem o nové léky na rakovinu. Čistý zisk se zvýšil o 27 % na 3,02 miliardy USD, oznámila v úterý společnost.
  • Výsledky Valero Energy v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,60 USD (odhad: 0,66 USD), tržby 15,6 miliardy USD (odhad: 16,04 miliardy USD).
  • Výsledky Duke Energy v 1Q: Upravený zisk na akcii 1,13 USD (odhad: 1,14 USD), tržby 5,62 miliardy USD (odhad: 6,02 miliardy USD).
  • Výsledky CVS Health v 1Q: Upravený zisk na akcii 1,18 USD (odhad: 1,16 USD), tržby 43,2 miliardy USD (odhad: 43 miliard USD).
  • Výsledky Archer-Daniels-Midland v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,42 USD (odhad: 0,45 USD), tržby 14,4 miliardy USD (odhad: 16,85 miliardy USD).
  • Výsledky CBS v 1Q: Zisk na akcii 1,02 USD (odhad: 0,94 USD), tržby 3,85 miliardy USD (odhad: 3,83 miliardy USD). Akcie v úterním after-marketu 2 %.

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK

Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
21. 6. 2021 12:01
Investorský magazín: Jak dnes na investiční portfolio podle Jana Sýkory
Alokace investic
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
19. 6. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): Trhy po zasedání Fedu přenastavily očekávání, drama se ale zatím…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
18. 6. 2021 12:01
Kryptoměny? Celkem standardní součást portfolia, i když stále s obrovskou volatilitou, říká ekonom
Bitcoin
Přestat sledovat
Ethereum
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Korelace investic
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
17. 6. 2021 10:11
Bláha (FUNDSEC): Kde a proč hrozí výplach na českém realitním trhu?
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat