Americké akcie v úterý znovu klesly, nedařilo se hlavně farmaceutickým podnikům

Americké akcie v úterý opět oslabily. Za jejich poklesem stály především farmaceutické společnosti, které dostalo pod tlak prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten na Twitteru napsal, že pracuje na novém systému, který by snížil ceny léků.

Dow nakonec klesl o 0,14 % na 20 924,76 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,29 % na 2 368,39 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 0,26 % na 5 833,93 bodu.

Index volatility VIX stoupl o 1,87 % na 11,45 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o jeden a půl bazického bodu na 2,514 %.

Americké akcie (7. března 2017), zdroj: Google

S&P 500 ztrácí na historické maximum z minulého týdne 1,4 %, takže podle analytiků zatím není důvod spřádat apokalyptické scénáře. V pondělí investory znejistělo obvinění amerického prezidenta Donalda Trumpa, že jej předchůdce v úřadu nechal odposlouchávat, a negativně působilo i politické napětí v Asii, když Severní Korea při testu vypálila několik balistických střel.

Technologický sektor zůstal v úterý na nule, ostatní odvětví klesla - nedařilo se zejména energetickému sektoru, odvětví zdravotní péče a sektoru základních materiálů. Dílčí index zdravotnických firem v rámci S&P 500 se propadl o 0,7 % a index farmaceutických firem NYSE Arca dokonce o 0,9 %. Příčinou byly tweety amerického prezidenta, že pracuje na snížení cen léků, i jeho podpora republikánského návrhu na zrušení zdravotnického systému Obamacare.

V indexu Dow nejvýrazněji zlevnily akcie energetické skupiny Chevron (-1,2 %), operátora Verizon Communications (-1,18 %) a farmaceutické firmy Pfizer (-1,05 %). Dařilo se naopak cenným papírům výrobce počítačových čipů Intel (+0,65 %), výrobce letecké techniky Boeing (+0,6 %) a konglomerátu United Technologies (+0,56 %).

Další slabou senaci za sebou mají akcie firmy Snap. V úterý titul klesl o 9,8 % na 21,44 USD, a prohloubil tak pondělní  ztrátu, která jej poslala pod cenu, při níž minulý týden s titulem proběhly první obchody na burze.

Minulou středu americké akcie podle S&P 500 zpevnily nejvýrazněji od začátku roku - index přidal 1,37 % - a benchmark Dow Jones Industrial Average se poprvé v historii dostal nad 21 000 bodů. Z úrovně 20 000 bodů se Dow dostal na 21 000 bodů během 24 obchodních seancí. Výrazný růst cen akcií přišel poté, co americký prezident Donald Trump v noci na středu vystoupil v Kongresu a podle mnohých přednesl "vskutku prezidentský projev".

Nyní se již investoři pomalu začínají soustředit na zasedání americké centrální banky, které je naplánované na polovinu měsíce. Ještě na začátku minulého týdne investoři zastávali názor, že Fed nastavení měnové politiky měnit nebude, během několika dnů ale otočili o sto osmdesát stupňů. Podle dat burzovní skupiny CME se nyní šance na růst sazeb v březnu pohybují kolem 84 %. Zda Fed sazby skutečně zvýší, by mohla naznačit páteční data z amerického trhu práce. Pokud údaje vyzní příznivě, pro Fed by to měl být důkaz, že ožívání americké ekonomiky pokračuje a je stabilní a udržitelné.

Dolar mírně posílil, ropa nepatrně zlevnila

Na devizovém trhu euro v závěru úterního obchodování v New Yorku ztrácelo vůči dolaru 0,1 % na 1,057 USD. "Růst dolaru omezila nejistota před páteční zprávou z trhu práce," uvedl analytik Omer Esiner z Commonwealth Foreign Exchange. Na sedmitýdenní minimum se k dolaru dostala britská libra, kterou táhnou dolů obavy ze zpomalování růstu ekonomiky v důsledku brexitu.

Ceny ropy v úterý nepatrně klesly, pohybovaly se ale v úzkém rozpětí, jelikož investoři čekají na údaje o zásobách suroviny a na komentáře přestavitelů ropného průmyslu k situaci na trhu. Rostoucí produkce ropy z břidlicových ložisek v USA v poslední době podkopává snahy Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a dalších producentů omezit dodávky na trh.

Kolem 20.00 SEČ barel severomořské ropy Brent zlevňoval 0,07 % na 55,91 USD za barel a cena ropy WTI klesala o 0,08 % na 53,16 USD za barel. Již od února se ceny ropy drží v třídolarovém rozpětí. Nečekaně důsledné dodržování dohody OPEC a dalších producentů o omezení dodávek je totiž kompenzováno zvyšováním těžby z břidlic v USA.

Představitelé ropných společností i producentských zemí, včetně Ruska a Saúdské Arábie, se tento týden sejdou na energetické konferenci CERAWeek v Houstonu. Pozorovatelé čekají na jakékoli známky toho, zda OPEC prodlouží dohodu o omezení těžby. Rusko a Irák nicméně prohlásily, že na diskusi na toto téma je zatím příliš brzy.

Hlavní úterní události na amerických trzích

Výsledková sezóna

  • Výsledky Dick’s Sporting Goods ve 4Q: Zisk na akcii 3,63 USD (odhad: 3,71 USD), tržby 2,5 miliardy USD (v souladu s odhady).
  • Výsledky H&R Block ve 4Q: Čistá ztráta na akcii 0,49 USD (odhad: -0,52 USD), tržby 452 milionů USD (odhad: 427 milionů USD). Akcie v úterním after-marketu +8,5 %.
  • Výsledky Urban Outfitters ve 4Q: Čistý zisk na akcii 0,55 USD (odhad: 0,56 USD), tržby 1,03 miliardy USD (v souladu s odhady). Akcie v úterním after-marketu +1,5 %.
Zdroj:
CNBC, MarketWatch, ČTK
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat