Americké akcie v úterý znovu klesly, nedařilo se hlavně farmaceutickým podnikům

Americké akcie v úterý opět oslabily. Za jejich poklesem stály především farmaceutické společnosti, které dostalo pod tlak prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten na Twitteru napsal, že pracuje na novém systému, který by snížil ceny léků.
Dow nakonec klesl o 0,14 % na 20 924,76 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,29 % na 2 368,39 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 0,26 % na 5 833,93 bodu.
Index volatility VIX stoupl o 1,87 % na 11,45 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o jeden a půl bazického bodu na 2,514 %.
Americké akcie (7. března 2017), zdroj: Google
S&P 500 ztrácí na historické maximum z minulého týdne 1,4 %, takže podle analytiků zatím není důvod spřádat apokalyptické scénáře. V pondělí investory znejistělo obvinění amerického prezidenta Donalda Trumpa, že jej předchůdce v úřadu nechal odposlouchávat, a negativně působilo i politické napětí v Asii, když Severní Korea při testu vypálila několik balistických střel.
Technologický sektor zůstal v úterý na nule, ostatní odvětví klesla - nedařilo se zejména energetickému sektoru, odvětví zdravotní péče a sektoru základních materiálů. Dílčí index zdravotnických firem v rámci S&P 500 se propadl o 0,7 % a index farmaceutických firem NYSE Arca dokonce o 0,9 %. Příčinou byly tweety amerického prezidenta, že pracuje na snížení cen léků, i jeho podpora republikánského návrhu na zrušení zdravotnického systému Obamacare.
V indexu Dow nejvýrazněji zlevnily akcie energetické skupiny Chevron (-1,2 %), operátora Verizon Communications (-1,18 %) a farmaceutické firmy Pfizer (-1,05 %). Dařilo se naopak cenným papírům výrobce počítačových čipů Intel (+0,65 %), výrobce letecké techniky Boeing (+0,6 %) a konglomerátu United Technologies (+0,56 %).
Další slabou senaci za sebou mají akcie firmy Snap. V úterý titul klesl o 9,8 % na 21,44 USD, a prohloubil tak pondělní ztrátu, která jej poslala pod cenu, při níž minulý týden s titulem proběhly první obchody na burze.
Minulou středu americké akcie podle S&P 500 zpevnily nejvýrazněji od začátku roku - index přidal 1,37 % - a benchmark Dow Jones Industrial Average se poprvé v historii dostal nad 21 000 bodů. Z úrovně 20 000 bodů se Dow dostal na 21 000 bodů během 24 obchodních seancí. Výrazný růst cen akcií přišel poté, co americký prezident Donald Trump v noci na středu vystoupil v Kongresu a podle mnohých přednesl "vskutku prezidentský projev".
Nyní se již investoři pomalu začínají soustředit na zasedání americké centrální banky, které je naplánované na polovinu měsíce. Ještě na začátku minulého týdne investoři zastávali názor, že Fed nastavení měnové politiky měnit nebude, během několika dnů ale otočili o sto osmdesát stupňů. Podle dat burzovní skupiny CME se nyní šance na růst sazeb v březnu pohybují kolem 84 %. Zda Fed sazby skutečně zvýší, by mohla naznačit páteční data z amerického trhu práce. Pokud údaje vyzní příznivě, pro Fed by to měl být důkaz, že ožívání americké ekonomiky pokračuje a je stabilní a udržitelné.
Dolar mírně posílil, ropa nepatrně zlevnila
Na devizovém trhu euro v závěru úterního obchodování v New Yorku ztrácelo vůči dolaru 0,1 % na 1,057 USD. "Růst dolaru omezila nejistota před páteční zprávou z trhu práce," uvedl analytik Omer Esiner z Commonwealth Foreign Exchange. Na sedmitýdenní minimum se k dolaru dostala britská libra, kterou táhnou dolů obavy ze zpomalování růstu ekonomiky v důsledku brexitu.
Ceny ropy v úterý nepatrně klesly, pohybovaly se ale v úzkém rozpětí, jelikož investoři čekají na údaje o zásobách suroviny a na komentáře přestavitelů ropného průmyslu k situaci na trhu. Rostoucí produkce ropy z břidlicových ložisek v USA v poslední době podkopává snahy Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a dalších producentů omezit dodávky na trh.
Kolem 20.00 SEČ barel severomořské ropy Brent zlevňoval 0,07 % na 55,91 USD za barel a cena ropy WTI klesala o 0,08 % na 53,16 USD za barel. Již od února se ceny ropy drží v třídolarovém rozpětí. Nečekaně důsledné dodržování dohody OPEC a dalších producentů o omezení dodávek je totiž kompenzováno zvyšováním těžby z břidlic v USA.
Představitelé ropných společností i producentských zemí, včetně Ruska a Saúdské Arábie, se tento týden sejdou na energetické konferenci CERAWeek v Houstonu. Pozorovatelé čekají na jakékoli známky toho, zda OPEC prodlouží dohodu o omezení těžby. Rusko a Irák nicméně prohlásily, že na diskusi na toto téma je zatím příliš brzy.
Hlavní úterní události na amerických trzích
- Bilance zahraničního obchodu Spojených států v lednu vykázala schodek ve výši 48,5 miliardy USD (odhad: -48,5 miliardy USD, prosinec: -44,3 miliardy USD), což je téměř pětileté maximum. V úterý to oznámilo americké ministerstvo obchodu. K růstu schodku přispěl příliv mobilních telefonů a dalšího zboží z Číny.
- Soud Evropské unie dal v úterý americké zasilatelské společnosti United Parcel Service (UPS) za pravdu v její stížnosti na rozhodnutí Evropské komise zablokovat UPS plán převzetí nizozemského konkurenta TNT. Největšímu světovému zasilateli balíků tak soud umožnil požadovat po komisi náhradu škody.
Čínský výrobce telekomunikačních zařízení ZTE zaplatí ve Spojených státech 892 milionů dolarů, aby urovnal obvinění z porušení amerických sankcí vůči Íránu. V úterý to oznámilo ministerstvo spravedlnosti USA. Dodalo, že čínská firma v rámci dohody o urovnání přizná vinu.
- Generální ředitel italsko-americké automobilové skupiny Fiat Chrysler Automobiles (FCA) Sergio Marchionne má stále zájem o spojení s největší americkou automobilkou General Motors (GM). Marchionne v úterý na ženevském autosalonu řekl, že takováto fúze by měla smysl i poté, co GM prodala svou evropskou divizi Opel francouzské automobilce PSA.
- Hospodářský nacionalismus a protichůdná politika centrálních bank stojí v cestě výraznějšímu oživení globální ekonomiky. Ve svém novém výhledu to v úterý uvedla Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Globální ekonomika by podle OECD letos měla zrychlit růst na 3,3 % z loňských 3 %. Na příští rok OECD odhaduje růst světové ekonomiky na 3,6 %. V obou případech je to stejně jako v listopadové prognóze OECD.
Výsledková sezóna
- Výsledky Dick’s Sporting Goods ve 4Q: Zisk na akcii 3,63 USD (odhad: 3,71 USD), tržby 2,5 miliardy USD (v souladu s odhady).
- Výsledky H&R Block ve 4Q: Čistá ztráta na akcii 0,49 USD (odhad: -0,52 USD), tržby 452 milionů USD (odhad: 427 milionů USD). Akcie v úterním after-marketu +8,5 %.
- Výsledky Urban Outfitters ve 4Q: Čistý zisk na akcii 0,55 USD (odhad: 0,56 USD), tržby 1,03 miliardy USD (v souladu s odhady). Akcie v úterním after-marketu +1,5 %.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality
