Americké akcie v závěru týdne posílily díky zmírnění geopolitického napětí i zprávám z trhu práce

Americké akcie v závěru týdne posílily a index S&P 500 smazal ztráty z celého týdne díky uklidnění geopolitického napětí i špatným makrodatům ze Spojených států.

Index Dow v pátek zpevnil o 0,40 %, S&P 500 připsal 0,50 % a technologický Nasdaq 0,45 %. Nejvíce se v indexu Dow dařilo akciím Nike, Home Depot a Merck, ztrácely naopak Boeing, Coca-Cola a United Technologies.

Investory potěšilo uzavření příměří mezi ukrajinskou vládou a proruskými separatisty, kteří se dohodli na klidu zbraní počínaje pátkem 17.00 SELČ. Vyvíjí se také situace v Iráku. Spojené státy podle britského deníku The Guardian začínají budovat koalici, jejímž úkolem bude zabránit dalším územním ziskům teroristické organizace Islámský stát a ochránit menšinové skupiny obyvatel, které jsou džihádisty terorizovány.

Trhy navíc pozitivně přijaly i vesměs negativní zprávy z trhu práce, protože by mohly zbrzdit plány Fedu na zpřísňování měnové politiky. Americká ekonomika v srpnu vytvořila jen 142 tisíc nových pracovních míst, nejméně v letošním roce.

"Tato data jsou mnohem více holubičí," říká Alan Gayle z RidgeWorth Investments. "Podporují argument, že Fed podrží úrokové sazby níže po delší dobu, a opatrný postoj Yellenové k utahování měnové politiky."

Fed by měl být trpělivý se zvyšováním úrokových sazeb, protože slabost trhu práce je velice významná, míní Eric Rosengren, šéf bostonského Fedu. "S tím, jak se ekonomika blíží bodu, který bude možné vnímat jako plnou zaměstnanost, měla by centrální banka přestat s náznaky toho, kdy začne zvyšovat sazby," uvedl v pátek. "Nejde mi o menší transparentnost, pouze tvrdím, že upínání se k určitému datu znamená vždy nepřesnost."

Ve čtvrtek investory příjemně překvapila Evropská centrální banka, která nečekaně více uvolnila svou politiku, snížila sazby a ohlásila zahájení programu odkupu dluhopisů. Tiskovou konferenci Maria Draghiho jsme sledovali živě.

NRG Energy, PG&E a Xcel Energy zpevňovaly o více než 1,7 % a vedly síťová odvětví v indexu S&P 500 nahoru. Akcie Walgreen posilovaly o necelá 3 % a rozšiřovaly zisky z předchozího dne v reakci na zprávu, že celkové tržby za fiskální čtvrtletí končící 31. srpna vzrostly o 6,2 % na 19,06 miliardy dolarů, čímž překonaly odhady analytiků počítající s 19,01 miliardy dolarů.

Módní řetězec Gap naopak ztrácel přes 4 %. Tržby obchodů otevřených nejméně rok klesly v srpnu o 2 %, analytici očekávali 1,7% růst. Dollar General ztrácela 2,5 % poté, co Family Dollar odmítla zvýšenou akviziční nabídku s tím, že by bylo obtížnější získat souhlas regulačních úřadů než v případě nižší nabídky od Dollar Tree, jejíž cenné papíry zpevnily o procento.

Za celý týden (kromě pondělí, kdy burzy zůstaly zavřené kvůli státnímu svátku) Dow posílil o 0,21 %, S&P 500 rovněž připsal 0,2 % a Nasdaq zakončil jen lehce nad nulou se ziskem 0,07 %.

Ceny ropy po zprávě o vývoji nezaměstnanosti v USA klesly

Ceny ropy na závěr týdne klesají. Ke ztrátám přispěla zpráva o vývoji nezaměstnanosti ve Spojených státech, která naznačila, že hospodářský růst v zemi, která je největším spotřebitelem ropy na světě, možná není tak velký, jak analytici předpokládali.

Severomořská ropa Brent kolem 21.30 SELČ ztrácela přes jeden dolar na zhruba 100,78 dolaru za barel a od počátku týdne je levnější o zhruba 2,2 %. Americká lehká ropa WTI klesala o 1,08 dolaru na 93,37 USD za barel. Za celý týden zatím ztrácí 2,4 %.

Ekonomika Spojených států v srpnu podle údajů tamního ministerstva práce vytvořila zhruba 142 000 nových pracovních míst, což bylo nejméně za posledních osm měsíců. Analytici v anketě agentury Reuters přitom čekali, že vznikne zhruba 225 000 nových míst.

Obchodníci i analytici také nadále sledují geopolitický vývoj, který by mohl mít dopady na těžbu ropy nebo na poptávku po ní. Ukrajinská vláda a proruští povstalci v pátek v Minsku uzavřeli dohodu o příměří na východní Ukrajině. Dohoda je prvním krokem k uklidnění vztahů mezi Moskvou a Západem.

Cenu ropy tlačí dolů také růst těžby v USA a možné zvýšení vývozu z Libye a z Íránu. Těžba v Libyi tento týden vystoupila na 725 000 barelů denně, což je zhruba šestinásobek objemu před dvěma měsíci.

Hlavní páteční události na amerických trzích

Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích

 • Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru ve Spojených státech v srpnu vzrostl na nejvyšší úroveň od dubna 2010. Dosáhl 57,9 bodu, předběžná data počítala s ještě o něco lepším výsledkem (58 bodů) po červencových 55,8 bodu.
 • Aktivita v americkém zpracovatelském průmyslu v srpnu dále výrazně vzrostla a dosáhla maxima za takřka tři a půl roku. V pásmu vzestupu se její ukazatel nachází už 15. měsíc za sebou. Uvedla to v úterý organizace ISM, která zkoumá ekonomickou aktivitu pomocí anket u nákupních manažerů amerických firem.
 • Americké výdaje ve stavebnictví v červenci prudce oživily z červnového poklesu a vzrostly o 1,9 %, nejrychleji za více než dva roky. V meziročním srovnání byly výdaje vyšší o 8,2 % a jejich celoročně přepočtená hodnota se dostala na maximum od konce roku 2008.
 • Společnost Dollar General zvýšila svou akviziční nabídku za Family Dollar na 80 dolarů za akcii v hotovosti z původní nabídky 78,50 dolaru za akcii, kterou Family Dollar 21. srpna odmítla. Family Dollar první nabídku Dollar General v objemu devět miliard dolarů z poloviny srpna odmítla a podpořila místo toho nižší návrh od společnosti Dollar Tree. Ta koncem července nabídla převzetí za 8,5 miliardy dolarů a podle Family Dollar má její nabídka větší šanci na schválení u regulačních úřadů.
 • Největší ruská ropná společnost Rosněfť a její americký partner ExxonMobil zahájily průzkumné práce v Moři Laptěvů severně od Sibiře. Oznámila to v úterý agentura AFP. Rosněfť se spolu s několika dalšími ruskými podniky stala na konci července terčem sankcí, které Západ uvalil na Rusko kvůli ukrajinské krizi.
 • Stifel Nicolaus zvyšuje doporučení na akcie společnosti Tesla Motors na "kupovat" z "držet", cílová cena 400 dolarů.
 • Firma Halliburton se dohodla na urovnání většiny žalob souvisejících s její úlohou při nehodě ropné plošiny provozované britskou firmou BP v Mexickém zálivu v roce 2010, která způsobila rozsáhlý únik ropy do moře. Celkem by měla zaplatit 1,1 miliardy USD, uvedla v úterý agentura Reuters.
 • Hackeři mohli ukrást data z neupřesněného množství kreditních karet zákazníků Home Depot.
 • Uniklé fotografie a videa celebrit z iCloudu od Applu jsou podle firmy výsledkem prolomení uživatelských jmen a hesel, ne systémové chyby. Celá událost zaměstnává nejen bulvární média, protože právě cloudové služby jsou podle odborníků budoucností firemní i soukromé správy dat. Nedůvěra v ně může celý byznys významně poškodit.
 • Ruské činy na Ukrajině podle prezidenta Baracka Obamy škodí Rusku a Moskva musí mít stejný zájem na prosperující Ukrajině jako Západ. "Lepší Ukrajina znamená lepší Rusko," řekl. Dodal, že cesta k takovému řešení je stále otevřená. Během projevu v estonském Tallinnu Obama potvrdil, že USA podpoří a ochrání spojence v rámci NATO a že do Pobaltí zamíří američtí vojáci. Na pátek je naplánována schůzka NATO.
 • Ekonomika Spojených států expandovala v červenci a srpnu ve všech regionech. Silný růst vykazuje automobilový průmysl a bankovní podmínky se zlepšují. Plyne to z pravidelné situační zprávy o vývoji ekonomiky zvané Béžová kniha, kterou ve středu vydala americká centrální banka. Podle zprávy založené na dílčích hlášeních od Federálních rezervních bank z jednotlivých dvanácti měnových distriktů všech 12 regionů rostlo. V šesti byl růst "mírný", ve zbývajících oblastech expanze nepatrně zpomalila.
 • ISM index aktivity pro oblast New Yorku v srpnu klesl na 57,1 bodu (červenec: 68,1 bodu).
 • Podnikové objednávky ve Spojených státech v červenci vzrostly o 10,5 % (odhad: +10,9 %, červen: +1,1 %).
 • Prodeje aut v USA v srpnu překvapily významným nárůstem. Meziročně byly prodeje všech aut o 5,5 % vyšší a vzrostly na anualizovanou hodnotu 17,53 milionu z 15,94 milionu před rokem. Čekalo se jen 16,5 milionu. Lepší byly i prodeje osobních aut.
 • Podle průzkumu Pensions & Investments a Towers Watson se jmění tří set největších světových penzijních fondů na světě v loňském roce rozrostlo na 14,9 bilionu dolarů. Tento meziroční nárůst o 6,2 % nicméně představuje mírné zpomalení oproti 9,8% růstu v roce 2012. Největší podíl drží severoamerické fondy (41,4 %), druhé v pořadí je Japonsko (13 %), následují Nizozemsko (7 %), Norsko a Kanada (obě přes 6 %).
 • Soukromý sektor ve Spojených státech v srpnu vytvořil podle zprávy agentury ADP 204 tisíc nových pracovních míst. Čekalo se 223 tisíc po červencových 212 tisících (revidováno z 218 tisíc). Investoři nyní budou netrpělivě očekávat páteční souhrnná data za celou ekonomiku.
 • Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA v týdnu do 30. srpna vzrostl o 4 tisíce na 302 tisíc. Čekal se mírnější růst na 300 tisíc z předchozích 298 tisíc. Počet pokračujících žádostí vzrostl v týdnu do 23. srpna na 2,464 milionu z 2,528 milionu (revidováno z 2,527 milionu). Čtyřtýdenní průměr nových žádostí vzrostl o 3 tisíce na 302,75 tisíce.
 • Schodek zahraničního obchodu Spojených států v červenci pokračoval v poklesu a snížil se na nejnižší úroveň za šest měsíců. Vývoz se vyšplhal na nový rekord, rostl i dovoz. Vyplývá to ze čtvrtečních údajů amerického ministerstva obchodu.
 • Růst aktivity v americkém sektoru služeb v srpnu zpomalil. Index nákupních manažerů v sektoru služeb klesl na 59,5 bodu z červencové úrovně 60,8 bodu. Vyplývá to ze čtvrteční zprávy společnosti Markit Economics. Čekal se pokles indexu na 58,5 bodu. Kompozitní index nákupních manažerů klesl na 59,7 bodu z 60,6 bodu v červenci.
 • Tempo růstu v americkém nevýrobním sektoru v srpnu vzrostlo na nejvyšší úroveň za posledních devět let. Vyplývá to ze čtvrtečních údajů institutu ISM. Index nákupních manažerů v nevýrobním sektoru vzrostl na 59,6 bodu z 58,7 bodu v červenci. Dostal se tak na nejvyšší hodnotu od srpna 2005. Čekal se přitom pokles indexu na 57,3 bodu. Nevýrobní sektor v USA zajišťuje více než dvě třetiny celkové ekonomické aktivity. Dílčí index zaměstnanosti se vyhoupl na 57,1 bodu, a dostal se tak nejvýše od února 2006.
 • Výsledky Joy Global v 3QFY2014: Upravený zisk na akcii 0,80 USD (loni: 1,70 USD), čisté tržby 876 milionů USD (meziročně -34 %).
 • Výsledky Ciena v 3QFY2014: Upravený zisk na akcii 0,32 USD (odhad: 0,28 USD), tržby 603,6 milionu USD (odhad: 601 milionů USD).
 • Výsledky VeriFone v 3QFY2014: Upravený zisk na akcii 0,40 USD (odhad: 0,42 USD), tržby 476 milionů USD (odhad: 459 milionů USD).

Zdroj: Bloomberg, ČTK, MarketWatch

Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat