Americké akciové indexy se ve středu vyvíjely smíšeně. S&P 500 hlásí další rekord, Dow zůstal v záporu kvůli akciím Boeingu

Investoři ve Spojených státech ve středu vyslali S&P 500 opět do neprozkoumaných výšin, index se téměř dotkl hranice 1 890 bodů. Dařilo se například ropným firmám, protože klíčová energetická komodita mírně zdražila.

Dow nakonec klesl o 0,16 % na 17 086,63 bodu, širší S&P 500 vylepšil své závěrečné maximum na 1 987,01 bodu (+0,18 %) a Nasdaq vzrostl o 0,4 % na 4 473,70 bodu. Nejvíce se dařilo akciím z odvětví zdravotní péče a energetiky, v mínusu naopak zůstaly průmyslové firmy a společnosti z odvětví necyklického spotřebního zboží. Index volatility VIX klesl o více než 5 % na 11,55 bodu. Výnos 10letých amerických vládních dluhopisů nepatrně narostl na 2,47 %.

Opatrnost na trh vnesly zprávy o sestřelení dalších dvou ukrajinských vojenských letadel nedaleko oblasti, kde byl minulý týden údajně sestřelen malajsijský dopravní letoun.

"Dnes tu máme testování (úrovně odporu) u S&P 500," poznamenal během seance Art Hogan ze společnosti Wunderlich Securities. "Když se k tomu přidají bojová letadla sestřelená na Ukrajině, lidé zkoumají trh a zjevně nedokáží najít způsob, jak onu úroveň prolomit."

"Sledujeme zlepšující se tržby firem i jejich zisky, na což trh reaguje. Krátkodobě to tak podle mě může pokračovat," říká Brad McMillan, investiční ředitel Commonwealth Financial, podle kterého jsou vyšší valuace problémem spíše dlouhodobým. "Celkově je trh stále naladěn optimisticky, ale pochybnosti ohledně nastavení měnové politiky Fedu a nejistota vyplývající z válečných operací na Ukrajině nebo v Izraeli trvají," doplňuje Robert Pavlik, stratég z Banyan Partners.

Po úterním zveřejnění hospodářských výsledků posilovaly jak akcie Applu, tak Microsoftu. Po slušných číslech za druhý kvartál i zlepšení výhledu paradoxně oslabily akcie Boeingu a stáhly index Dow do záporu. Firma může mít problém v době geopolitických tenzí naplnit předpoklady. PepsiCo naopak na burze zdražila po oznámení lepších než očekávaných tržeb.

Po závěru řádného obchodování oznámily výsledky hospodaření například Facebook nebo Gilead Sciences. Facebook překonal odhady na úrovni zisku (očištěný zisk na akcii 42 centů vs. 32 centů) při tržbách 2,91 miliardy USD (odhad: 2,81 miliardy USD). Firma je po Googlu (50 %) druhým největším příjemcem peněz za reklamu v mobilních zařízeních, má podíl zhruba 22 %. Například Twitter má (zatím) jen asi 2% podíl na trhu. Asi půl hodiny po oznámení čísel Facebook na burze posiloval o 4 %.

Gilead Sciences překvapila pozitivně jak na úrovni zisku (očištěný zisk na akcii 2,36 USD vs. odhadovaných 1,79 USD), tak tržeb (6,53 miliardy USD vs. 5,86 miliardy USD).

Euro ve středu na devizových trzích opět oslabovalo a k dolaru kleslo na minimum za posledních osm měsíců. Jednotnou evropskou měnu ovlivnily vyhlídky rozdílného vývoje úrokových sazeb ve Spojených státech a v eurozóně a obavy, že by tvrdší sankce vůči Rusku mohly uškodit evropské ekonomice. Euro k dolaru během dne kleslo až na 1,3455 USD, což bylo nejníže od loňského listopadu. "Evropa je z hlediska obchodu přímo vystavena Rusku, Německo obzvlášť, takže sankce by potenciálně mohly mít negativní dopady na euro," sdělil podle agentury Reuters analytik Ian Stannard z Morgan Stanley.

Ceny ropy ve středu během dne rostly a severomořský Brent se přiblížil hranici 108 USD za barel. Důvodem je pokles zásob ropy v amerických skladech a možné ohrožení dodávek této strategické suroviny z některých oblastí těžby ve světě.

Americký Úřad pro energetické informace (EIA), který působí při ministerstvu energetiky, oznámil, že zásoby ropy v USA klesly minulý týden o čtyři miliony barelů. To je více, než se čekalo. Souhrnné zásoby benzinu a destilátů naopak stouply, poptávka po benzinu se o procento snížila.

Cena ropy Brent klesla od poloviny června o zhruba 7 %, mimo jiné proto, že slabá poptávka z evropských rafinerií omezila spotřebu. Určitou podporu ale cenám ropy poskytují obavy z narušení dodávek. Boje mezi znepřátelenými milicemi v Libyi, která je významným producentem ropy, ve středu zasáhly nádrže pohonných hmot sloužící k zásobování Tripolisu. To vyvolalo rozsáhlý požár nedaleko tamního mezinárodního letiště. Evropská unie po údajném sestřelení malajsijského dopravního letounu na Ukrajině pohrozila zpřísněním sankcí vůči Rusku, které je druhým největším vývozcem ropy na světě. "Ta pravděpodobnost je velmi nízká, ale kdyby se o takových sankcích rozhodlo, mohlo by to mít velmi vážný dopad na dostupnost ropy v krátkodobém i ve střednědobém horizontu," uvedl podle agentury Reuters analytik Eugen Weinberg z Commerzbank.

Mírně ztrácely futures kontrakty na zlato. Stejný vývoj byl i na spotovém trhu.

Hlavní středeční události na amerických trzích

  • Mezinárodní měnový fond opět snížil odhad letošního růstu ekonomiky Spojených států. Nově očekává, že HDP největší světové ekonomiky se za celý rok zvýší o 1,7 %, zatímco v červnové prognóze počítal s 2% růstem. Za novým snížením je slabý výkon v prvním čtvrtletí (-2,9 %), kdy ji dolů táhl slabý trh s bydlením, nižší vývoz a pomalejší tempo doplňování zásob ze strany podniků. Šlo o nejprudší pokles za posledních pět let. Pro příští rok MMF nechal dosavadní předpověď 3% růstu. Stejné tempo očekává i v roce 2016.
  • "Ceny zemědělských komodit sice nyní klesají - kukuřice, pšenice, sojové boby a tak dále -, ale z dlouhodobého hlediska se potýkáme se světovou populací, která se od 60. let více než zdvojnásobila. Na světě je 7 miliard lidí a toto číslo stále roste. Myslím, že zdroje využíváme naplno a potraviny budou brzy velmi důležité," prohlásil Faber.
  • Společnost Puma Biotechnology v úterý večer zveřejnila povzbudivé výsledky posledních testů svého nového léku na rakovinu prsu. Klinické testy prokázaly, že u žen, které měly rakovinu prsu léčenu v raném stadiu, lék zabránil jejímu návratu. V reakci na to akcie společnosti ve středeční seanci posilovaly až o 296 %.
  • FAA prodloužila o dalších 24 hodin zákaz letů z USA do Tel Avivu.
  • Největší americká automobilka General Motors svolává na americkém trhu skoro 718 000 osobních a nákladních aut. Důvody šesti nejnovějších svolávacích akcí jsou různé, žádný ale nesouvisí s přepínači u zapalování. Počet svolávacích akcí se tak letos podle agentury AP vyšplhal až na 60 a týká se téměř 30 milionů aut. Největší svolávací akce se týká možných problémů u předních sedadel ve zhruba 414 000 autech a malých sportovně-užitkových vozech. Automobilka uvedla, že celkově se problémy v rámci nejnovějších svolání spojují s dvěma nehodami a třemi zraněními. Automobilka se kvůli problémům s přepínači zapalování stala terčem ostré kritiky. Ukázalo se totiž, že se o potížích dozvěděla již v roce 2001, ale se svoláváním aut k opravě začala až letos v únoru.
  • V posledním týdnu přibylo hypoték, celkově o 2,4 %. největší podíl na tom mělo refinancování (+4 %).
  • Ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení dluhopisů Atlantic City ve státě New Jersey do pásma "junk", tedy čiré spekulace. Týká se to dluhu ve výši 245 milionů USD.
  • V rámci Obamacare si zatím sjednalo zdravotní pojištění 10,3 milionu dospělých Američanů.

Výsledková sezóna

Zdroj:
ČTK, CNBC
Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
23. 2. 2021 17:01
Kateřina Zychová (Verdi Capital): Hotovost držíme na minimu. Smysl dávají akcie, zvažujeme větší…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
22. 2. 2021 17:06
Šnobr: Případná akvizice Vodafonu ze strany ČEZ by nemusela mít dopad na dividendu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Fúze a akvizice
Přestat sledovat
Telekomunikace
Přestat sledovat
22. 2. 2021 12:01
Investorský magazín: Ropná rally jako důsledek spekulací, nebo proces opřený o fundamenty?
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 2. 2021 20:31
Filip Kejla (WOOD & Company): Sledujte výnosy dluhopisů a volatilitu, hlubší korekci ale v záplavě…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat