Americké akciové trhy v úterý dlouho hledaly směr, nakonec po dvou dnech poklesu posílily

Americké akcie v první polovině úterního obchodování posilovaly. Trhy podpořily údaje o růstu spotřebitelské důvěry v USA a také zpráva o růstu cen amerických nemovitostí. Poté ale mezi investory převážil prodejní sentiment a akcie zamířily k nule. Spolu s informacemi o příznivém vývoji spotřebitelské důvěry totiž na trh dorazily také statistiky, podle kterých v únoru v USA prodeje nových domů spadly na pětiměsíční minimum. Nakonec se nicméně burzy vzpamatovaly a akcie začaly znovu zdražovat.

Dow posílil o 0,56 % na 16 367,88 bodu, širší S&P 500 přidal 0,44 % na 1 865,62 bodu a technologický Nasdaq vzrostl o 0,19 % na 4 234,27 bodu. Nejvíce se dařilo sektoru základních materiálů, titulům ze sektoru necyklického spotřebního zboží a zdravotnickému odvětví. Jako jediný klesl sektor cyklického spotřebního zboží.

"Investoři se dnes soustředili především na růst spotřebitelské důvěry, která jim do žil vlila novou krev," řekl tržní stratég ze společnosti EverBank Chris Gaffney. "Ekonomika se bez spotřebitelů neobejde, jejich dobrá nálada je tak pro trhy jednoznačně pozitivní," dodal.

Hlavní úterní události na americkém trhu

 • Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v březnu vzrostla na nejvyšší úroveň od ledna 2008, což dokazuje rostoucí důvěru amerických spotřebitelů v budoucí vývoj tamní ekonomiky. Index spotřebitelské důvěry vystoupil na 82,3 bodu při očekávání 78,5 bodu (únor revidován na 78,3 bodu z 78,1 bodu). Údaje za únor byly revidovány na 78,3 bodu z 78,1 bodu.
 • Růst cen domů ve Spojených státech se v lednu mírně zpomalil, což by mohlo naznačovat, že se trh s nemovitostmi ochlazuje. Index S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve 20 amerických městech, vzrostl o 13,2 % meziročně, což je o 0,1 procentního bodu méně, než trh predikoval. Meziměsíčně ceny vzrostly o 0,8 %.
 • Index cen domů FHFA v lednu vzrostl o 0,5 % meziměsíčně (odhad: +0,6 %, prosinec revidován na +0,7 % z +0,8 %).
 • Prodeje nových domů ve Spojených státech v únoru meziměsíčně klesly o 3,3 % na pětiměsíční minimum 440 tisíc jednotek anualizovaně. Podle průzkumu agentury Bloomberg se čekal pokles na 445 tisíc jednotek. Data za leden byla výrazně revidována na +3,2 % (455 tisíc jednotek anualizovaně) z +9,6 % (468 tisíc jednotek anualizovaně).
 • Index průmyslové aktivity richmondského Fedu v březnu klesl na -7 bodů (odhad: -1 bod, únor: -6 bodů).
 • Šéf filadelfské pobočky Fedu Charles Plosser v úterý v rozhovoru pro televizní stanici CNBC prohlásil, že členové Měnového výboru (FOMC) byli zmatení z toho, jak trh minulý týden zareagoval na tiskovou konferenci Janet Yellenové. "Nemyslím si, že Fed změnil své stanovisko," prohlásil Plosser. "Právě naopak jsme se snažili v prohlášení jasně sdělit, že svému výhledu věříme a naše očekávání se nezměnila," dodal.
 • Americký prezident Barack Obama během svého úterního vystoupení v rámci summitu o jaderné bezpečnosti v nizozemském Haagu řekl, že se Spojené státy obávají další ruské invaze na území Ukrajiny. Obama také uvedl, že pokud by Rusko dále omezovalo suverenitu evropských států, bylo by ve hře i uvalení hospodářských sankcí na zbrojní, energetický nebo finanční sektor.
 • HSBC snižuje doporučení na akcie AT&T na "neutral" z "overweight".
 • Společnost The Walt Disney Co. se dohodla na koupi Maker Studios, jedné z největších sítí na YouTube, za 500 milionů USD. Dohoda učiní z firmy Disney předního distributora videa po internetu a firma doufá, že se jí tak podaří lépe napojit na mladé diváky, kteří stále častěji sledují krátká videa na internetu. Cena není končená a při splnění určitých podmínek hospodářského výkonu by se mohla vyšplhat až na 950 milionů USD, uvedla firma Disney v prohlášení.
 • Velké americké banky těží na finančních trzích i po poslední hluboké finanční krizi z toho, že jsou "příliš velké na to, aby padly". Ukázala to v úterý studie ekonomů americké centrální banky (Fed). Doložila tím tvrzení kritiků velkých bank, podle nichž mohou tyto instituce v případě potíží počítat s podporou vlády, což jim umožňuje levněji získávat kapitál a více riskovat, uvedla agentura Reuters.
 • Výsledky Carnival v 1QFY2014: Ztráta na akcii 0,02 USD (po očištění 0,00 USD), tržby: 3,59 miliardy USD.

Z indexu Dow v úterý nejvíce zdražily akcie počítačového gigantu IBM (+3,62 %), technologické společnosti Cisco Systems (+3,57 %) a farmaceutické firmy Merck (+2,62 %). Zlevnily naopak akcie výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike (-1,62 %), banky Goldman Sachs (-1,49 %) a provozovatele platebních karet Visa (-1,06 %).

Akcie producenta koření a výrobce potravinových přísad a dochucovadel McCormick (+5,47 %) zdražily o více než pět procent poté, co společnost oznámila, že v prvním čtvrtletí svého fiskálního roku dosáhla zisku 0,62 USD na akcii (odhad: 0,58 USD na akcii).

Dařilo se také cenným papírům těžařské společnosti Newfield Exploration (+2,93 %). Investoři se na akcie firmy zaměřili poté, co banka Morgan Stanley uvedla, že by společnost v následujících 12 měsících mohla obdržet nabídku na převzetí. Do akvizičního hledáčku by se podle Morgan Stanley na americkém trhu mohlo v blízké době dostat hned 44 firem. Banka do svého seznamu dále zařadila například těžaře železné rudy a uhlí Cliffs Natural Resources (+0,31 %), maloobchodní řetězec J.C. Penney (+0,47 %), zdravotní pojišťovnu Aetna (-0,54 %) nebo telekomunikační firmu Frontier Communications (-0,37 %).

Akcie řetězce lékáren Walgreen (+3,28 %) posílily poté, co společnost oznámila, že v druhém čtvrtletí svého fiskálního roku dosáhla čistého zisku 754 milionů USD neboli 0,78 USD na akcii. Upravený zisk na akcii dosáhl 0,91 USD (odhad: 0,93 USD). Společnost zároveň uvedla, že v rámci optimalizace svého provozu v druhé polovině fiskálního roku uzavře 76 prodejních míst. Na konci ledna firma provozovala celkem 8 678 poboček a teď potvrdila, že za celý fiskální rok očekává navzdory oznámenému zrušení některých provozů růst počtu prodejních míst o 55 až 57.

V extrémně volatilním obchodování pokračovaly akcie výrobců palivových článků. Cenné papíry firmy Plug Power (+49,03 %) posílily téměř o polovinu a akcie společnosti FuelCell Energy (+19,75 %) zdražily takřka o dvacet procent.

Nedařilo se naopak cenným papírům provozovatele výletních plaveb Carnival (-4,95 %), které zlevnily poté, co firma oznámila, že v prvním čtvrtletí svého fiskálního roku hospodařila se ztrátou 15 milionů USD neboli 0,02 USD na akcii při tržbách 3,59 miliardy USD (odhad: 3,56 miliardy USD). Po očištění výsledků o jednorázové položky firma skončila na nule.

Oslabily i akcie tchajwanské společnosti Himax Technologies (-11,36 %), které se obchodují na technologické burze Nasdaq. Analytici z Bank of America Merrill Lynch snížili investiční doporučení na akcie Himax Technologies na "underperform" z "buy" a upozornili, že vysoká konkurence společnosti s největší pravděpodobností nedovolí zvyšovat marže. Cílovou cenu snížila Bank of America Merrill Lynch na 12,50 USD z 17,58 USD.

Dolar k euru po slovech činitelů ECB kolísal

Americký dolar v úterý na devizových trzích během dne posiloval k euru i dalším hlavním měnám. Podpořila jej vyjádření činitelů Evropské centrální banky (ECB), kteří naznačili možnost dalšího uvolňování měnové politiky. Člen Rady guvernérů ECB Jens Weidmann nevyloučil, že by banka mohla v rámci boje s deflací přistoupit k nákupu dluhopisů nebo jiných aktiv, a šéf ECB Mario Draghi řekl, že je banka pro zabránění pádu eurozóny do deflace připravena udělat vše, co bude v jejích silách. Americkou měnu podpořily i solidní údaje o spotřebitelské důvěře ve Spojených státech.

Dolar vůči jednotné evropské měně zahajoval poblíž hladiny 1,384 EUR/USD a v druhé polovině obchodování posílil až pod 1,376 EUR/USD. Poté ale euro navzdory slovům o možnosti dalšího uvolňování měnové politiky na starém kontinentu přešlo do protiútoku a posílilo k 1,3825 EUR/USD.

K japonskému jenu dolar stagnoval, když se během dne obchodoval v úzkém pásmu 102,10 USD/JPY až 102,45 USD/JPY. Krátce po uzavření amerických burz se dolar vůči jenu pohyboval poblíž 102,24 USD/JPY.

Světové ceny ropy se v úterý vyvíjely nejednoznačně, když severomořská ropa Brent zdražila, ale severoamerická lehká ropa WTI mírně zlevnila. K růstu Brentu přispěly spekulace o tom, že Čína podnikne kroky na podporu domácí ekonomiky, a také výpadky v dodávkách suroviny z Nigérie a Libye. Barel Brentu nakonec zdražil přibližně o 0,35 % na 107 USD.

Severoamerická lehká ropa WTI zlevnila, avšak pouze nepatrně. Její cena klesla o 6 centů na 99,36 USD za barel.

Zlato v úterý zdražilo o více než tři dolary na 1 312 USD za trojskou unci.

Zdroj: Bloomberg, ČTK, CNBC

Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
4. 8. 2021 9:00
Petr Zýma (XTB): Z technického hlediska se zajímavě na SHORT jeví Nasdaq 100, u S&P 500 zatím…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Technická analýza
Přestat sledovat
3. 8. 2021 11:53
Pírko (Bohemian Empire): "Perspektivní" růstové tituly mohou mít problém, až zdraží peníze. V…
Alokace investic
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Informační technologie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat
2. 8. 2021 10:00
Ronald Ižip (Trend): Akcie jsou hodně vysoko, těžko se ale hledají výnosné alternativy. Pro…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
27. 7. 2021 19:30
V červenci Fed k utahování nezavelí, novinky k měnové politice si schová do Jackson Hole, míní…
Americká ekonomika
Přestat sledovat
Centrální banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Kvantitativní uvolňování
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat