US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Asijské akcie zahájily týden smíšeně. Čína se ocitla na tříletém maximu díky sjednocení burz

Burzy v Asii podávaly v úvodu týden smíšené výkony. Čína předčila celý region poté, co regulátoři schválili spojení čínské a hongkongské burzy.

Redakce IW
Redakce IW
10. 11. 2014 | 9:48
Světové akcie

V Pekingu probíhá summit Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC), na němž vystupují přední světoví politici. V rámci summitu také poprvé od prosince 2011 proběhla schůzka japonského premiéra s čínským prezidentem.

Před zasedáním summitu v neděli vystoupil čínský prezident Si Ťin-pching v projevu k podnikovým ředitelům, v němž uvedl, že rizika, kterým v současnosti čelí čínská ekonomika, nejsou až tak hrozivá a vláda je přesvědčena, že se s nimi dokáže vypořádat.

Investoři v Číně také sledovali zprávy o sjednocení čínské a hongkongské burzy, kterou v pondělí schválili regulátoři, a na společné platformě tak Šanghaj a Hongkong budou obchodovat od 17. listopadu. Investoři z pevninské Číny budou naopak moci kupovat akcie na burze v Hongkongu.

Trhy také ovlivňovala čínská markoadata zveřejněná přes víkend. Inflace v minulém měsíci zůstala poblíž pětiletého minima, což zmírnilo obavy z toho, že by se čínská ekonomika mohla propadnout do deflace. Spotřebitelské ceny meziročně vzrostly o 1,6 %, v souladu s odhady a stejně jako v září. Meziměsíčně ceny stagnovaly oproti 0,5% přírůstku v září, očekával se růst o 0,1 %. Na druhou stranu velkoobchodní ceny zůstávají pod tlakem deflační spirály, index cen výrobců klesl meziročně o 2,2 %, což bylo mnohem horší, než se čekalo (odhad: -2,0 %, září -1,8 %). Meziměsíčně se index snížil o 0,4 %.

V říjnu také v Číně vzrostl export více, než se čekalo. Zvýšil se o 11,6 % meziročně, což bylo sice nad odhady trhu, ale oproti 15,3% skoku v září to přesto ukazuje na zpomalení. Import se meziročně zvýšil o 4,6 % po 7% růstu v září.

Čínský Shanghai Composite na všechny zprávy reagoval posílením o 2,3 % na nejvyšší hladinu od listopadu 2011. Nejvíce posiloval finanční sektor - Minsheng Bank připsala přes 4 % a Shanghai Pudong Bank přes 3,5 %. Dařilo se i akciím v Hongkongu. Index Hang Seng zpevnil o 0,8 %.

Naproti tomu japonský Nikkei ztratil 0,59 % a zakončil na týdenním minimu kvůli posilujícímu jenu, který zpevnil na 114 USD/JPY ze sedmiletého minima 115,6 USD/JPY. Investoři také zvažovali zprávy o tom, že by premiér Abe mohl svolat předčasné volby, pokud by mělo dojít k odložení druhého zvýšení daní.

Australský S&P/ASX 200 odepsal 0,45 % poté, co v průběhu seance vyskočil na dvouměsíční maximum. Westpac ztrácely 4 %, protože se obchodovala bez nároku na dividendu a to odstartovalo ztráty v celém sektoru - Australia New Zeland Banking a Macquarie odepisovaly obě kolem procenta.

Akcie těžařů uranu pozitivně reagovaly na jeho rostoucí cenu, která vyskočila přes víkend o 5 % v reakci na zprávy, že Japonsko znovu otevře dvě jaderné elektrárny. Paladin připsala přes 12 % a Deep Yellow zpevnila o 20 %.

Jihokorejský Kospi posílil o necelé procento a uzavřel na týdenním maximu poté, co země ohlásila, že "fakticky dosáhla" dohody o volném obchodu s Čínou, která prudce zmenší překážky bránící rozvoji obchodu a investic mezi oběma obchodními giganty. Indický Nifty mezitím v průběhu dne posílil na nové historické maximum 8 383 bodů, zisky však odevzdal a zakončil v červených číslech.

Zdroj: CNBC

Japonské akcieSvětová ekonomikaSvětové akcie
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie