České akcie v říjnu stouply, čímž umazaly většinu letošních ztrát

České akcie v říjnu výrazně posílily, čímž umazaly většinu letošních ztrát. Koncem června burza propadla na sedmileté minimum v reakci na výsledky britského referenda o odchodu Velké Británie z EU. Loňský rok končil index českých akcií PX na 956 bodech, v červnu se propadl k hranici 800 bodů, nyní je zpět okolo 920 bodů.

Přestože vývoj v první polovině roku byl na domácím trhu velmi špatný a index PX oslabil o téměř 15 %, především díky silné říjnové výkonnosti se podařilo propady z velké části umazat. "Při zohlednění vyplacených dividend se domácí akcie nacházejí ve statistice od začátku roku již v kladných číslech a překonávají výkonnost německých akcií či panevropského indexu STOXX Europe 600," řekl ČTK makléř z Fio banky David Brzek.

Na počátku roku akciové trhy prošly výraznými výprodeji, a to zejména v souvislosti s obavami o stav čínské ekonomiky, doplnil analytik z Komerční banky Miroslav Frayer. Poté, co se trhy vzchopily, přišla další rána v podobě výsledků referenda o vystoupení Velké Británie z EU. I tak se ale nyní zdá, že otázka brexitu trhy již tolik nezajímá, a mnoho akciových indexů se nachází na úrovních před referendem.

Za říjen vzrostl index PX pražské burzy o téměř 6,5 %, uvedl analytik ze společnosti Chytrý Honza František Bostl. Od začátku roku je ovšem index PX zhruba 0,5 % v minusu. Zde se však nepromítají dividendy vyplacené obchodovanými společnostmi. Hlavním hybatelem byl podle Bostla růst světových cen ropy. Za nárůstem cen českých akcií může stát i blížící se konec intervencí České národní banky. Zahraniční fondy jsou nyní motivovány přebíhat do české koruny za cílem jistého výnosu. Vedle státních dluhopisů tak vybírají i z akcií na pražské burze, poznamenal.

V letošním roce si americký index S&P 500 prozatím připisuje 4,7 %. Jeho evropský konkurent STOXX Europe 600 zatím ztrácí 6,5 %. V rámci Evropy se tak jednoznačně nejlépe daří britskému FTSE 100, který si od začátku roku polepšil o 11,5 %, což je dáno především oslabením libry. Naopak propadákem jsou italské akcie, které odepsaly bezmála 19 %, upozornil Frayer.

Růst evropských akciových trhů v posledních týdnech souvisí s přílivem velmi dobrých makrodat a také s poklesem hodnoty eura, což je vítaná vzpruha pro evropské exportéry, míní analytik ze společnosti CYRRUS Jiří Šimara. Osobně si myslí, že letošní rok zakončí akciové trhy v USA i v Evropě v zelených číslech, a to hlavně díky tomu, že centrální banky ani přes solidní ekonomický růst nepřestávají uplatňovat poměrně výrazně rozvolněnou monetární politiku. Pražský index PX by si do konce roku mohl polepšit o necelá 3 %, podotkl Frayer.

Zlepšená výkonnost v poledních týdnech může podle Brzka částečně souviset s přílivem peněz zahraničních investorů v kontextu spekulací na budoucí posílení koruny. Dluhopisy se zápornými výnosy již nenabízejí pro spekulanty takové možnosti, a do hledáčku se tak pravděpodobně dostávají i další korunová aktiva. Brzek očekává, že zlepšená výkonnost by se mohla do konce roku udržet a index PX by mohl skončit v blízkosti 950 bodů. Výsledek bude částečně záviset na tom, jak bude globální nálada ovlivněna výsledky amerických prezidentských voleb a rozhodováním americké centrální banky o dalším zvýšení sazeb.

Zdroj:
ČTK
Akcie ČR
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
12. 6. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Vladimír Vávra, WOOD & Company)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
12. 6. 2021 6:51
Ekonom: Bitcoin není měna, vnímám jej spíše jako komoditu nebo předmět spekulace
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
11. 6. 2021 12:21
Nacher: České banky jsou v dobré kondici a rostoucí ceny nemovitostí dávají smysl
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Komerční banka
Přestat sledovat
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank)
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
10. 6. 2021 17:01
Zapomenuté miliardy: Představení služby, která může i vám pomoci najít desítky i stovky tisíc korun
Akcie ČR
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Privatizace
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat