US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Členské země EU kritizují plán vyšší spoluúčasti projektů z fondů

Země Evropské unie v pátek poprvé společně dopodrobna probíraly letošní návrhy Evropské komise (EK) týkající se budoucí podoby evropských fondů po roce 2020. Podle české ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové z debaty vyplynula jednoznačná kritika vůči záměru zvýšit míru spolufinancování, tedy spoluúčasti národních rozpočtů na financování projektů.

Redakce IW
Redakce IW
30. 11. 2018 | 17:48
Evropská unie

Už ve čtvrtek se na svém společném postoji k takzvané politice soudržnosti v příštím víceletém finančním rámci pro roky 2021 až 2027 shodli v Bratislavě vrcholní představitelé 14 zemí bloku. Česko v diskusi zastupoval premiér Andrej Babiš.

"Dnes jsme tu zopakovali naše požadavky, co bychom rádi v tom legislativním balíčku viděli," řekla v pátek v Bruselu ČTK a České televizi Dostálová. Z páteční debaty podle ní vyplynulo, že pohledy unijních zemí na budoucnost politiky soudržnosti se příliš neliší.

Komisařka Corina Cretsuová, která má tuto oblast na starosti, v pátek před novináři připomněla, že návrh komise předpokládá v této oblasti pro sedmileté období částku 373 miliard eur. Česko by mohlo dosáhnout až na 17,8 miliardy eur v letošních cenách.

Komise ale žádá, aby se příjemci na projektech financovaných z unijní kasy samy více finančně podíleli. Místo nynější 15% spoluúčasti by se měla míra zapojení vlastních peněz lišit podle hospodářského výkonu regionu. V Česku by tak podle návrhu komise měli příjemci z chudších oblastí počítat se spolufinancováním na úrovni 30 %, z těch bohatších na úrovni 45 % a v Praze by platili až 60 % společného projektu.

"Všechny země na to reagují velmi negativně. Nikdo nechce míru spolufinancování zvyšovat. Snažíme se komisi přimět k tomu, že není důvod takto to nastavovat, nebo ať míru kofinancování nechají na členských státech," vysvětlila postoj České republiky i dalších zemí ministryně Dostálová.

Připomněla také, že pro příjemce jako jsou třeba malé obce do 1 000 obyvatel by i spoluúčast kolem 30 % byla likvidační. V takovém případě by podle ní musel pomoci státní rozpočet, který by vyšší spoluúčast mohla zatížit místo nynějších asi 90 miliard korun na více než 200 miliard Kč.

Páteční ministerská debata se v Bruselu netýkala samotných navržených částek, ale právě především legislativy, která bude upravovat způsob jejich čerpání. Příslušná pravidla by komise chtěla mít dojednaná ještě do voleb do Evropského parlamentu příští rok v květnu.

Zdroj: ČTK

Evropská unie
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie