Co musíte ráno vědět (10. října)

Jak se ve čtvrtek dařilo světovým akciovým trhům, proč si fanoušci Applu počkají na nový iPad a kde všude si můžete udělat selfie? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek zažily výplach, index Dow se zřítil o 335 bodů

Americké akcie v úvodu čtvrteční obchodní seance oslabovaly o necelé dvě desetiny procenta. To byl ale jen začátek. Investoři trh prakticky okamžitě zaplavili prodejními příkazy, což všechny tři nejsledovanější indexy poslalo hluboko do červených čísel. Mezi obchodníky se šířila panika kvůli obavám ohledně vývoje světové ekonomiky, propad trhů ještě umocnil další pokles cen ropy. Dow oslabil o 1,97 % na 16 659,25 bodu, širší S&P 500 odepsal 2,07 % na 1 928,21 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ztrátou 2,02 % na 4 378,34 bodu. Všech deset hlavních sektorů kleslo o více než procento. Nejvíce zlevnily energetické tituly, akcie ze sektoru základních materiálů a průmyslové tituly. Nejméně naopak oslabily akcie ze sektoru necyklického spotřebního zboží. Index volatility VIX vystřelil téměř o 25 % na 18,86 bodu. Výnosy 10letých vládních dluhopisů USA stouply o jeden bazický bod na 2,33 %.

Kvantitativní uvolňování v USA se chýlí ke konci. Nebo se snad chystá další kolo?

Bill Gross chce obhájit korunu dluhopisového krále o (poněkud menší) dům dál

2. Evropské akcie ve čtvrtek po sérii důležitých zpráv uzavřely smíšeně

Obchodování na hlavních evropských akciových trzích ve čtvrtek skončilo nejednotně. Investory dopoledne potěšila zpráva o poklesu nezaměstnanosti v Řecku na nejnižší úroveň od konce roku 2012, na druhou stranu je ale znervóznilo rozhodnutí portugalské finanční skupiny Espírito Santo Financial Group požádat o ochranu před věřiteli a vyhlásit bankrot. Krátce po 17.00 SELČ do obchodování promluvil také šéf Evropské centrální banky Mario Draghi, který prohlásil, že očekává pomalé zvyšování zájmu o bankovní půjčky. Britský FTSE 100 klesl o 0,78 % a francouzský CAC 40 odepsal 0,64 %. Německý DAX naopak o 0,11 % posílil. Jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 uzavřel se ztrátou 0,36 % na 3 042,45 bodu. Nejvíce zlevnily akcie z telekomunikačního sektoru, odvětví dopravy a cestovního ruchu a také bankovní tituly. Dařilo se naopak akciím ze sektoru základních materiálů, cenným papírům chemiček a technologickým titulům.

David Stockman: Politika ECB připomíná honbu za dluhovou fata morgánou

3. Pražská burza ve čtvrtek zastavila pokles a mírně posílila

Index PX ve čtvrtek zpevnil o 0,19 % na 961,89 bodu. Největšího objemu dosáhly akcie společnosti ČEZ, které připsaly 0,45 % navzdory snížení investičního doporučení ze strany JPMorgan na "neutral" z "overweight". Druhý největší objem zaznamenala Komerční banka, jejíž cenné papíry však oslabily o 0,20 %. Zlevnil i druhý bankovní titul na burze, Erste Group Bank (-1,06 %). Většího objemu dosáhly i akcie tabákové společnosti Philip Morris ČR (+1,64 %) a O2 C.R. (+3,04 %). Největší procentuální ztrátu si připsala likérka Stock (-2,62 %).

ČS: Říjnová strategie pro české akcie

4. Očekávané události

Spojené státy před víkendem zveřejní vývozní a dovozní ceny (vývoz odhad srpen: -0,1 %, červenec: -0,5 %, dovoz odhad srpen: -0,7 %, červenec -0,9 %) a federální rozpočet a s projevy vystoupí guvernéři Fedu Charles Plosser, Esther Georgeová, Richard Fisher a Jeffrey Lacker. Zároveň v pátek začíná zasedání Mezinárodního měnového fondu. Japonská centrální banka vydá zápis z minulého zasedání, Japonsko odhalí i spotřebitelskou důvěru. V Evropě nás před víkendem čeká francouzská průmyslová výroba (odhad srpen meziměsíčně: -0,2 %, červenec: +0,2 %), italská průmyslová výroba (odhad srpen: +0,5 % meziměsíčně, červenec: -1 %) a britská obchodní bilance (odhad srpen: -9,6 miliardy GBP, červenec: -10,19 miliardy GBP). Nejdůležitější události celého týdne najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 6. října (plus výhled na celou výsledkovou sezónu)

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Apple odkládá uvedení nového iPadu kvůli výrobě iPhonů 6

Zdá se, že iPhone 6 představuje pro společnost Apple tak velký úspěch, že firma odkládá uvedení nového iPadu na příští rok, aby se nyní mohla plně soustředit na výrobu dalších iPhonů 6. Tvrdí to deník The Wall Street Journal. Apple podle zprávy původně plánoval zahájení výroby nového 12,9palcového iPadu letos v prosinci. Zatím poslední modely iPad Mini a iPad Air mají úhlopříčky 7,9 a 9,7 palce, takže nový iPad by byl výrazně větší. Podle deníku však Apple nový model neodhalí dříve než v roce 2015.

6. Icahn věří, že je Apple stále "dramaticky podhodnocený", měl by zrychlit tempo zpětných odkupů

Investor Carl Icahn zveřejnil otevřený dopis pro šéfa Apple Tima Cooka. Uvádí v něm, že akcie společnosti jsou stále "dramaticky podhodnocené" a Apple by měl zvážit urychlení zpětných odkupů. Icahn v dopise navrhuje správní radě, aby nakupovala "více akcií mnohem rychleji". Podle Icahna by cena akcií měla být na 203 dolarech, v současnosti stojí jedna akcie 100 dolarů. Carl Icahn v současnosti vlastní zhruba 53 milionů akcií Apple.

7. Přední ekonomické instituty snížily odhad růstu HDP Německa

Přední ekonomické instituty snížily odhad růstu německé ekonomiky pro letošní i příští rok a vyzvaly vládu k zavedení opatření na podporu růstu a investic. V letošním roce má hrubý domácí produkt podle nového odhadu stoupnout o 1,3 % místo doposud očekávaných 1,9 %. V příštím roce pak podle institutů růst zpomalí na 1,2 %. Předchozí odhad naopak počítal se zrychlením růstu na dvě procenta, uvedla agentura Reuters.

8. Espírito Santo Financial Group požádá o ochranu před věřiteli, vyhlásí bankrot

Portugalská finanční skupina Espírito Santo Financial Group ve čtvrtek potvrdila zprávu agentury Reuters, že požádá o ochranu před věřiteli a vyhlásí bankrot. Řadu měsíců se táhnoucí sága portugalské banky Banco Espríto Santo pokračuje bankrotem finanční skupiny Espríto Santo Financial Group SA, která je klíčovým vlastníkem zmíněné banky. Už v červenci skupina požádala o ochranu před věřiteli, kterou 3. října zamítl lucemburský soud.

9. Rusko by podle ministra obchodu mohlo dočasně zmrazit některé ceny, pokud by hrozila vysoká inflace

Rusko by se mohlo uchýlit ke zmražení cen některý nezbytných produktů, pokud by hrozila příliš vysoká inflace. Uvedl to ministr obchodu Denis Manturov. Oslabující rubl, protiruské sankce a zákaz importu některých potravin ze Západu vytlačily meziroční inflaci na 8 %. Na otázku, co ruská vláda udělá, pokud by inflace vzrostla ještě více, Manturov odpověděl, že vláda má k dispozici množství administrativních opatření. "Například obchodní zákon stanovuje, že vláda může zmrazit ceny specifického nezbytného produktu na 90 dní," prohlásil Manturov.

10. Inflace v České republice v září zrychlila méně, než se čekalo. Je však nejvýše za celý letošní rok

Inflace v České republice v září meziročně zrychlila na 0,7 % ze srpnových 0,6 % a je nejvyšší od začátku roku. Analytici však očekávali zrychlení na 0,8 % meziročně. Meziměsíčně ceny klesly o 0,2 % v souladu s odhady. "Mírným zklamáním je stagnace růstu cen služeb na úrovni 1,2 % meziročně, přičemž lze konstatovat, že probíhající, stále solidní oživení české ekonomiky se v září na české inflaci na rozdíl od předchozích měsíců nijak výrazně neprojevilo," upozorňuje analytik Jan Šedina z České spořitelny.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Kosmonaut si ve vesmíru pořídil selfie

Kosmonaut Evropské kosmické agentury Alexander Gerst nelenil ani ve vesmíru a během své práce na Mezinárodní vesmírné stanici si pořídil památeční selfie.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
8. 3. 2021 12:41
Vítězové a poražení koronavirové krize na realitním trhu
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
6. 3. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): Růst výnosů a sílící dolar jsou na trzích cítit, velký výprodej ale vypadá…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat