Co musíte ráno vědět (10. září)

Jak si v úterý vedly akcie v Evropě i zámoří, co všechno odhalil Apple a ze kterého člena britské královské rodiny se stal voskový panák? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v úterý výrazně oslabily, index S&P 500 spadl hlouběji pod 2 000 bodů

Americké akciové indexy pokračovaly v poklesu z maxim z minulého týdne. Investoři se obávají dřívějšího zahájení zvyšování sazeb ze strany Fedu. Akcie Applu přišly během dne o zisky po představení nových produktů. Index Dow na konec oslabil o 0,57 % na 17 013,87 bodu, S&P 500 spadl o 0,65 % na 1 988,44 bodu a Nasdaq ztratil 0,87 % na 4 552,29 bodu. Ztrácely všechny hlavní sektory, nejvíce technologické a finanční tituly. Index volatility VIX narostl o 7,5 % na 13,61 bodu, výnos 10letých amerických vládních dluhopisů vzrostl o 3 bazické body na 2,50 %. Akcie Applu nakonec ztratily 0,38 %, během dne ale jejich cena kolísala až do blízkosti historického maxima. Trh budou zajímat první statistiky prodejů nových iPhonů, které budou na světe zhruba za dva týdny. Akcie Annie's přidaly přes 37 % po zprávě, že firmu koupí společnost General Mills. Po nečekaně nižší ztrátě posílily také akcie knihkupectví Barnes & Noble (+2,95 %).

Graf letošního léta: Cesty americké a evropské ekonomiky se rozcházejí

2. Evropské akcie klesly, a to i kvůli obavám z referenda ve Skotsku

Evropské akcie v úterý oslabovaly a mířily k největší třídenní ztrátě za poslední měsíc především kvůli poklesu burz v Řecku, Portugalsku a Španělsku. Britský FTSE 100 se pohyboval kolem nuly a zakončil s mírnou ztrátou 0,08 %, francouzský CAC 40 odepsal 0,5 % a německý DAX 0,49 %. Regionální Stoxx Europe 600 ztrácel kolem 0,3 %, řecký ASE odepisoval přes 2 %, portugalský PSI 20 a španělský IBEX 35 oba oslabily o více než procento. Nejvíce se dařilo sektoru zdravotní péče a maloobchodu, téměř procento naopak odevzdaly banky a síťová odvětví.

Hozená rukavice Angele Merkelové? Snížení úrokových sazeb ECB krok za krokem

3. Pražská burza v úterý mírně posílila, objem byl však utlumený

Index PX v úterý zpevnil o 0,31 % na 997,99 bodu. Největšího objemu v úterý dosáhly akcie Komerční banky, které představovaly více než třetinu celkového zobchodovaného objemu na burze a posílily o 1,17 %. Druhý bankovní titul, Erste Group Bank, naopak ztrácel 0,86 %. Druhý největší objem zaznamenaly cenné papíry skupiny ČEZ, které zakončily lehce pod nulou se ztrátou 0,08 %. Největší procentuální zisk si připsala těžařská společnost NWR (+2,33 %) a o více než procento podražily také cenné papíry likérky Stock (+1,51 %).

4. Očekávané události

Spojené státy zveřejní velkoobchodní zásoby za červenec (odhad: 0,5 %, červen: 0,3 %) a Francie průmyslovou výrobu (odhad: -0,4 %, předchozí +1,3 %). Především ekonomická témata budou dominovat jednání české vlády. Koaliční kabinet se na večerní schůzi začne zabývat návrhem státního rozpočtu na příští rok a financováním Státního fondu dopravní infrastruktury. Ministerstvo financí navrhuje na příští rok rozpočet se schodkem 100 miliard korun. Vše, co budou trhy sledovat v průběhu celého obchodního týdne, najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Carney (Bank of England): Růst úrokové sazby bude postupný a omezený, první zvýšení na jaře 2015 je v souladu s naším cílem

Šéf britské centrální banky Mark Carney v úterý prohlásil, že se začátek zvyšování úrokových sazeb blíží. Bude však prý postupné a omezené a v souladu s cílem banky by mohlo k prvnímu zvýšení sazby dojít už na jaře 2015.

6. Alibaba? Američtí drobní investoři nemají o tyto akcie příliš zájem

Když největší čínský internetový prodejce Alibaba Group Holding představil začátkem letošního roku plán vstoupit na burzu v USA, finanční poradci, jako je například Bob Mecca, se připravovali na vlnu zběsilého zájmu od drobných investorů. Ti obvykle mohou při nabídce velkých firem koupit jen 10 až 20 % z celkového objemu nabízených akcií. Někteří poradci čekali, že zájem drobných investorů bude tak silný, že telefon snad ani nepřestane zvonit. Realita je však jiná.

7. Singer: Rozhodnutí oslabit korunu české ekonomice pomohlo

Šéf České národní banky Miroslav Singer v úterý prohlásil, že rozhodnutí banky oslabit českou měnu ekonomice pomohlo. Zároveň uvedl, že ČNB vidí zlepšení na trhu práce a očekává, že zaměstnanost poroste. Jednou z přetrvávajících hrozeb pro ekonomiku České republiky je podle Singera vývoj konfliktu mezi Ukrajinou a Ruskem.

8. Rusko a Čína chtějí vypořádávat více obchodů ve svých měnách

Rusko a Čína hodlají posílit spolupráci mezi bankami a zvýšit roli svých měn při vypořádání vzájemného obchodu. Prohlásil to v úterý podle agentury Reuters první místopředseda ruské vlády Igor Šuvalov. Moskva se snaží ztlumit dopad protiruských ekonomických sankcí zavedených Západem kvůli spornému ruskému postupu v ukrajinské krizi.

9. Spotřebitelské ceny v Česku v srpnu meziměsíčně klesly o 0,1 %, meziročně vzrostly o 0,6 %

Spotřebitelské ceny klesly v srpnu proti červenci o 0,1 %. Tento vývoj ovlivnilo zejména snížení cen v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje a v oddíle alkoholické nápoje a tabák. Meziročně zrychlil růst spotřebitelských cen v srpnu na 0,6 % z 0,5 % v červenci.

10. Sledovali jsme živě: Apple představil dlouho očekávané novinky. Světlo světa spatřil iPhone 6 a iPhone 6 Plus a také Apple Watch a Apple Pay

Dva nové modely chytrého telefonu iPhone a chytré hodinky na úterní napjatě očekávané prezentaci představuje americká společnost Apple. První minuty streamovaného přenosu na stránkách Applu provázely problémy. Akcie Applu po kolísavém obchodování a útoku na historická maxima nakonec oslabily o 0,38 %. Akci jsme pro vás sledovali živě.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Princ Harry má vlastní figurínu v muzeu Madame Tussauds

Public relations britské královské rodiny před skotským referendem pracuje na plné obrátky. V pondělí William a Kate zveřejnili radostnou novinu, že čekají druhého potomka, v úterý britský premiér oznámil, že se vydá do Skotska, a zároveň byla odhalena vosková figurína prince Harryho v uniformě v londýnském muzeu Madame Tussauds.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Na americkém trhu probíhá spíše rotace, k hlubší korekci nevidím…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat