Co musíte ráno vědět (11. prosince)

Jak si v úterý vedly burzy v Evropě i zámoří, co pro americké banky znamená Volckerovo pravidlo a která země získá prvenství v boji o legální marihuanu? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v úterý oslabily. Investoři stále spekulují na brzké utahování měnové politiky

Americké akcie v úvodu úterní obchodní seance kolísaly. Všechny tři nejvýznamnější akciové indexy zahajovaly v mínusu, S&P 500 a Nasdaq se však v první hodině obchodování dostaly dokonce mírně nad nulu. Nakonec ale mezi investory převážily obavy z budoucnosti uvolněné měnové politiky a akcie zamířily zpět do červených čísel. Dow nakonec oslabil o 0,33 % na 15 973,13 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,32 % na 1 802,62 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ztrátou 0,20 % na 4 060,49 bodu. Největší podíl měly na poklesu amerických burz sektor služeb a tituly ze sektoru zdravotnictví. Navzdory nepříznivému sentimentu naopak mírně posílil sektor základních materiálů. Velkoobchodní zásoby v říjnu meziměsíčně nečekaně vzrostly o 1,4 % oproti odhadům +0,4 %. Lépe dopadl i oblíbený indikátor Janet Yellenové JOLTS (Job Openings and Labor Turnover Survey).

Credit Suisse: Vidíme 10 důvodů pro býčí akciový výhled na rok 2014, ale pro Ameriku tak úplně nehoříme

2. Evropské akcie v úterý ztrácely. Na trzích panují obavy kvůli prosincovému zasedání Fedu

Akcie na evropských burzách v úterý oslabovaly v předzvěsti zasedání Fedu, které se uskuteční příští týden. To by totiž mohlo poskytnout přesnější údaje o chystaném omezení tempa nákupu dluhopisů, ne-li o něm přímo rozhodnout. Britský FTSE 100 klesl o 0,55 %, francouzský CAC 40 o 1,04 % a německý DAX o 0,88 %. Stoxx Europe 600 ztrácel kolem půl procenta a všechny jeho sektory zakončily pod nulou - lehce v mínusu se pohyboval finanční sektor, pojišťovny a mediální společnosti, více než procento odepsaly automobilky a technologický sektor. Stoxx Europe 600 prozatím za prosinec ztrácí kolem 3 %.

Proč v roce 2014 vsadit na světové akcie na úkor těch amerických

3. Pražská burza v úterý zakončila mírně pod nulou

Index PX v úterý odepsal 0,07 % na 971,79 bodu. Nejhůře si v úterý vedly akcie developera Orco, které oslabily o 3,76 % na 43,55 Kč. Hlavní akcionář Orka Radovan Vítek prohlásil, že je podle něj navýšení kapitálu prostřednictvím mateřské společnosti "neproveditelné". Jedinou cestou je prý zvýšit kapitál přes Orco Germany. Jinak bude podle Vítka Orku hrozit default kvůli neschopnosti splácet dluhy ve výši 300 milionů eur. Nedařilo se ani těžařské NWR (-2,57 %) a Tatry Mountain Resorts (-2,85 %). Mírně pod nulou uzavřely také akcie VIG (-0,05 %), a to navzdory tomu, že Erste zvýšila doporučení na cenné papíry rakouské pojišťovny na "kupovat" z "akumulovat".

Akcie skupiny ČEZ zpevnily o 0,13 %. Česká televize přinesla v průběhu odpoledne zprávu o tom, že ve společnosti ČEZ operují detektivové a zabavují materiály týkající se solárních elektráren. "Podle informací, které nám byly sděleny, policie prošetřuje podezření z trestné činnosti týkající se oblasti FVE elektráren, kvůli které mohl být ČEZ poškozen," uvedl mluvčí ČEZ Kříž. Evropský parlament navíc v úterý odsouhlasil odložení aukce 900 milionů emisních povolenek. O 0,14 % posílily i cenné papíry Telefóniky C.R., jejíž prodej do rukou PPF začala v úterý projednávat Evropská komise. Předběžný termín pro rozhodnutí je 23. ledna 2014.

Nejlepší a nejhorší české akcie: Na co v roce 2014 (ne)sázet na pražské burze

Dividendy na pražské burze v ohrožení?

4. Očekávané události

Spojené státy ve středu zveřejní deficit rozpočtu a Německo index spotřebitelských cen, stejně jako Japonsko. Mezinárodní agentura pro energii (IEA) zveřejní pravidelnou měsíční zprávu o situaci na trhu s ropou. Řecko odhalí nezaměstnanost za září a největší světový prodejce oděvů Inditex zveřejní hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí. Co dalšího trhy čeká v celém týdnu, se dozvíte v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Koaliční smlouva bude v pátek, dohodli jsme se, potvrdili lídři stran. Daně zvyšovat nebudou

Vznikající vládní koalice ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL se v noci na středu dohodla na programové části koaliční smlouvy. "Mohu říci, že je definitivně hotovo. Ve sporných oblastech jsme se dohodli," řekl po několikahodinovém jednání šéf sociálních demokratů Bohuslav Sobotka. "Nebudeme zvyšovat daně právnických osob ani daně fyzických osob," popsal výsledky jednání předseda klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek.

6. Výkonný ředitel General Motors Dan Akerson v příštím roce odejde do důchodu, nahradí ho žena

Jeho nástupkyní bude Mary Barraová, která se tak stane první ředitelkou přední automobilové společnosti. Barraová má v současnosti na starosti vývoj a kvalitu vozů GM v celém světě a je zodpovědná za firemní nákupy. Předtím ve společnosti vedla personální oddělení. Do GM Barraová nastoupila v roce 1980.

7. JPMorgan: Indie může vydělat 6,3 miliardy dolarů prodejem akcií

Indie může podle JPMorgan prodat akcie v hodnotě až 386 miliard rupií (6,3 miliardy dolarů), například ve společnostech Axis Bank nebo Larsen & Toubro. Vláda by tak mohla podle šéfky indických operací v JPMorgan dosáhnout nižšího rozpočtového deficitu.

8. Ministr Fischer: Země EU jsou blíže kompromisu o bankovní unii

Určitý posun směrem ke kompromisu zaznamenal český ministr financí v demisi Jan Fischer na úterním jednání členských zemí EU o budoucí podobě bankovní unie a především takzvaného jednotného mechanismu řešení problémů bank (jednotného rezolučního mechanismu - SRM), který by měl umět pomáhat evropským bankám v potížích. Přesto bude podle něj diskuse ještě dlouhá a je možné, že ministři financí členských zemí se budou muset příští týden sejít ještě jednou. Dohodnuti o podobě významných částí vznikající bankovní unie chtějí být do čtvrtka 19. prosince, kdy začíná poslední letošní evropský summit.

9. Volckerovo pravidlo uvolňuje podmínky pro tvorbu trhu, pro hedgeové aktivity ale znamená další regulaci

Američtí regulátoři udělali důležitý krok v pětileté snaze o regulaci Wall Street. Rozhodli o omezení některých typů obchodování, zatímco ve velké míře osvobodili vrcholné manažery od osobní odpovědnosti. Volckerovo pravidlo je řadu let jednou z nejdiskutovanějších součástí reformy finančního sektoru známé jako Dodd-Frank Act.

10. ČTÚ chystá uvolnit další frekvence pro mobilní sítě

Český telekomunikační úřad počítá s tím, že vyčlení další frekvence pro rychlé mobilní sítě. Má je uvolnit digitální televizní vysílání i rozhlas. Vyplývá to z Návrhu strategie správy spektra, kterou úřad zveřejnil k veřejné konzultaci. Ta má trvat do ledna.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

Bonus

Uruguay je krůček od legalizace marihuany. Senátoři zákon pravděpodobně podpoří

Proces vytvoření legálního regulovaného trhu s marihuanou v Uruguayi se blíží do finále. V úterý hlasují o zákonu senátoři a očekává se, že ho odsouhlasí a pošlou k podpisu prezidentovi. Uruguay by se tak stala první zemí na světě, která by zcela legalizovala marihuanu na státem regulovaném trhu. Nadále bude nelegální marihuanu prodávat nezletilým a neměla by být přístupná ani cizincům.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
6. 3. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (s Jaroslavem Brychtou)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat