Co musíte ráno vědět (11. září)

Jak výkon podaly ve čtvrtek evropské a americké akcie, jak se vyvíjí nezaměstnanost v Řecku a jak vypadá materiál, který se dokáže sám vyléčit dokonce i po průstřelu? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek mírně zdražily, Apple korigoval výrazný středeční propad

Americké indexy zahájily čtvrteční obchodování mírným poklesem, brzy se jim ale podařilo ztráty smazat a vyhouply se nad nulu. Pomohly k tomu hlavně akcie firmy Apple a také cenné papíry zdravotnických firem. Během posledních dvou hodin obchodování sice indexy většinu ztrát odevzdaly, i tak ale nakonec připsaly přibližně půl procenta. Dow posílil o 0,47 % na 16 330,40 bodu, širší S&P 500 přidal 0,53 % na 1 952,29 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 0,84 % na 4 796,25 bodu. Index volatility VIX klesl o 7,09 % na 24,37 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o necelé tři bazické body na 2,227 %. Sedm z deseti hlavních sektorů uzavřelo v zelených číslech. Dařilo se zejména technologickému odvětví podporovanému akciemi Applu a sektoru zdravotní péče. Zaostaly naopak sektor cyklického spotřebního zboží, telekomunikační odvětví a tituly ze sektoru veřejných služeb.

Černé labutě, výhled ekonomiky a jeden medvědí signál nad všechny ostatní

To se stává, když trh padá z vrcholu. Akcie nemusejí mít to nejhorší za sebou

2. Evropské akcie ve čtvrtek poprvé v týdnu oslabily

Evropské akcie ve čtvrtek ztrácely po třech dnech růstu kvůli obavám z toho, zda by globální ekonomika ustála zvýšení sazeb americkým Fedem. Britský FTSE 100 odepsal 1,18 %, francouzský CAC 40 1,46 % a německý DAX 0,90 %. Regionální Stoxx Europe 600 odevzdal 1,3 %. Index prohloubil ztrátu poté, co týdenní počty žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA ukázaly na pokračující solidní stav trhu práce, což podpořilo spekulace o tom, že FOMC na zasedání příští týden přistoupí k prvnímu zvýšení úrokových sazeb ze současných rekordních minim.

Akcie, dluhopisy i nemovitosti jsou rekordně nadhodnocené, tvrdí Deutsche Bank. To se na to podívejme

Bída světa v jediném grafu: Vysmívaný indikátor v praxi

3. Pražská burza ve čtvrtek ztrácela. Dařilo se jen akciím O2 C.R. a skupiny ČEZ, zbytek titulů oslaboval

Index PX ve čtvrtek odepsal 0,58 % na 1 002,71 bodu. Jedinými dvěma tituly, které ve čtvrtek posilovaly, byly O2 C.R. a skupina ČEZ, zbývající akcie na burze oslabovaly. Komerční banka odevzdala 0,22 % a Erste Group Bank 1,14 %. Výrazně ztrácely pojišťovna VIG i mediální CME a nedařilo se ani Fortuně, Pivovarům Lobkowicz a NWR. Znojemská Pegas Nonwovens oslabila o 0,33 % navzdory zprávě o tom, že bude v egyptském závodě poblíž Káhiry stavět druhou výrobní linku. Společnost ve středu uzavřela smlouvu s firmou Reifenhäuser Reicofil. Kapacita linky má být do 10 tisíc tun ročně a v provozu by měla být ve druhém čtvrtletí 2017. Závod v Egyptě by poté měl vyrábět až 45 tisíc tun materiálu ročně, uvedl generální ředitel František Řezáč.

ČEZ 360°: Kupovat, prodávat, nebo držet?

Tyto dvě akcie nyní drží pražskou burzu nad vodou. Tedy jen těsně pod ní

4. Očekávané události

Německo v pátek zveřejní údaje o inflaci, Spojené království o stavební produkci a Spojené státy odpoledne přidají index cen výrobců a předběžný údaj o spotřebitelské důvěře za září. Co budou investoři sledovat po celý týden, najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Řecko: Míra nezaměstnanosti v červnu vzrostla na 25,2 % z předchozích 25 %, očekával se pokles na 24,8 %

Míra nezaměstnanosti v Řecku v červnu stoupla na 25,2 % z tříletého minima 25 % v předchozím měsíci. Ve srovnání s průměrem celé Evropské unie tak nezaměstnanost zůstává více než dvojnásobná.

6. Bank of England ponechala v září politiku beze změny. Základní sazba zůstává na 0,5 %, program odkupů aktiv v objemu 375 miliard liber

Výbor pro měnovou politiku britské centrální banky na svém zářijovém zasedání hlasoval pro zachování základní úrokové sazby na úrovni 0,5 % v poměru 8 ku 1. Guvernér Ian McCafferty opět hlasoval pro zvýšení o 25 bazických bodů. Zachování objemu v programu odkupů aktiv pak výbor odhlasoval jednomyslně.

7. Tunel Blanka bude otevřen a zprovozněn již v sobotu 19. září

Tunelový komplex Blanka bude oficiálně otevřen a zprovozněn v sobotu 19. září. Původní termín byl stanoven na neděli 20. září. Potvrdil to náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD). Důvod změny termínu nechtěl komentovat, oficiálně chce totiž Praha přesný čas otevření zveřejnit v pátek 11. září. Informaci o změně jako první přinesl deník Metro. Problematický tunel stál 37 miliard, včetně napojení na Strahovský tunel pak 43 miliard korun.

8. Unipetrol startuje největší investici v historii petrochemie v ČR

Petrochemický holding Unipetrol ve čtvrtek podepsal s italskou společností Technip smlouvu o výstavbě nové polyetylenové jednotky v Chemparku Záluží u Litvínova. Hodnota uzavřené smlouvy činí 5,76 miliardy korun a celkové investiční náklady 8,5 miliardy Kč. Zprovoznění nové jednotky je naplánováno na polovinu roku 2018. Podle firmy jde o největší investici v české petrochemii. S nedávným požárem propylenové jednotky v Záluží přitom nesouvisí, byla plánována dlouhodobě.

9. ECB prý sleduje 100 nejrizikovějších malých bank v eurozóně

Evropská centrální banka kromě 123 velkých bankovních společností v eurozóně, které spadají pod její dohled, sleduje stav také zhruba 100 menších bank v regionu, které považuje za nejrizikovější. Agentuře Reuters to řekl informovaný bankovní zdroj.

10. Průmyslová výroba ve Španělsku v červenci vzrostla nejprudším tempem za posledních 15 let

Průmyslová výroba ve Španělsku v červenci vzrostla meziročně o 5,2 %, což je nejsilnější tempo od května 2000. Očekával se růst o 4,3 % po červnových 4,5 %. Meziměsíčně se produkce zvýšila o 0,6 % po červnových 0,4 %.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

NASA ve spolupráci s Michiganskou univerzitou vyvinula materiál, který se dokáže sám zregenerovat

NASA ve spolupráci s Michiganskou univerzitou vyvinula "kůži", která se dokáže sama uzdravit, a to dokonce i po střelném zranění. Ve studii zveřejněné v červenci v ACS Macro Letters výzkumný tým oznámil, že vynalezl materiál, který se dokáže sám zahojit. Tvoří ho tři vrstvy - dvě tenké polymerové vrstvy a mezi nimi tekutina, která při kontaktu s kyslíkem rychle tuhne. Když dojde k narušení kterékoli z polymerových vrstev, tekutina díru naplní a ztvrdne. Zhruba za vteřinu zacelí čistý průstřel.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
2. 3. 2021 17:01
VE STŘEDU OD 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (se Stanislavem Viktorinem)
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Na americkém trhu probíhá spíše rotace, k hlubší korekci nevidím…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat