Co musíte ráno vědět (13. října)

Jak zlý byl v závěru týdne výplach na burzách, proč klesá cena ropy a kdo má největší šanci být pozván na pracovní pohovor? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie uzavřely týden dalším výrazným poklesem, týden byl pro ně nejhorší od května 2012

Akciové trhy ve Spojených státech se v pátek převážně stabilizovaly po prudkém čtvrtečním propadu, závěr seance byl ale ve znamení akcelerace výprodejů. Všechny tři hlavní indexy zažily za celý týden hluboký pokles, na týdenní bázi ztratily potřetí v řadě. Burzy nejen v USA reagovaly v týdnu na špatná ekonomická data a zhoršené výhledy růstu v důležitých ekonomikách. Situaci nezvrátil ani výrazně holubičí zápis ze zářijového jednání americké centrální banky. Dow ztratil v pátek 0,69 % na 16 544,10 bodu, S&P 500 spadl o dalších 1,15 % na 1 906,13 % a Nasdaq odepsal 2,33 % na 4 276,24 bodu. Dow zažil čtyři dny v řadě s trojcifernými bodovými změnami, což se nestalo řadu let. Celkově za týden odepsal 2,73 %, S&P 500 ztratil 3,12 % a Nasdaq propadl o 4,44 %. Pro S&P 500 a Nasdaq šlo o nejhorší týden od května 2012.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Medvědi zaútočili, S&P 500 musí obhajovat svůj 200denní průměr

Kvantitativní uvolňování v USA se chýlí ke konci. Nebo se snad chystá další kolo?

Proč trhy padají? Takhle to vidí čeští tržní experti

2. Evropské akcie v pátek opět zlevnily a týden uzavřely hluboko v červených číslech

Obchodování na evropských akciových trzích v závěru týdne navázalo na čtvrteční vývoj na amerických burzách a skončilo výrazně v červených číslech. Investoři se obávají o vývoj světového hospodářství, což ve čtvrtek kromě jiného umocnila německá makrodata, která naznačila, že evropské lokomotivě pomalu dochází pára. Výrazné ztráty si evropské trhy připsaly i za celý obchodní týden. Britský FTSE 100 v pátek klesl o 1,43 %, německý DAX odepsal 2,4 % a francouzský CAC 40 oslabil o 1,64 %. Jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 uzavřel se ztrátou 1,67 % na 2 991,50 bodu. Pořádný sešup evropské akcie zažily i v týdenním horizontu. Od pondělí do pátku odepsal britský index FTSE 100 2,74 % na 6 339,97 bodu, německý DAX se propadl o 4,42 % na 8 788,81 bodu a francouzský CAC 40 ztratil 4,79 % na 4 073,71 bodu. Jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 klesl o 4,53 % a index Stoxx Europe 600 za pět obchodních dní uzavřel se ztrátou 4,05 % na 321,62 bodu.

Euro vs. dolar: Oslabení evropské měny potěší na obou březích Atlantiku (anketa)

3. Pražská burza v pátek oslabila o procento, za celý týden se propadla o 2,5 %

Index PX v závěru týdne sestoupil o 1,07 % na 951,60 bodu. Nejvíce ztrácejícím titulem byly akcie mediální společnosti CME, které zlevnily o 2,40 % na 46,70 Kč. Nedařilo se ani akciím skupiny ČEZ, které za nezvykle velkého objemu obchodů odepsaly 2,24 % na 611 Kč. Za celý uplynulý týden akcie na pražské burze odepsaly 2,5 %. Největší nárůst ceny zaznamenaly díky technickým faktorům obchodování cenné papíry těžební společnosti NWR (+7,7 %), největší pokles naopak vykázaly akcie ČEZ (-5,1 %).

Začínáte investovat? Jaký očekávat výnos a na koho si dát pozor

4. Očekávané události

V USA slaví státní svátek (Den Kryštofa Kolumba). Akciové trhy jsou sice otevřeny, zavřený však zůstává dluhopisový trh a nevycházejí žádná podstatná makrodata. Svůj projev o ekonomickém výhledu přednese člen Fedu Charles Evans. Významná makrodata nepřijdou ani z Evropy. Čína zveřejní obchodní bilanci (odhad září: bilance 41,41 miliardy USD, export meziročně +12 %, import meziročně: -2 %, říjen: 49,84 miliardy USD, +9,4 %, -2,4 %). V Indii vychází index spotřebitelských cen. Čínský a ruský premiér budou v Moskvě jednat o ekonomické spolupráci obou zemí. Vyhlášením držitele letošní Nobelovy ceny za ekonomii skončí každoroční seriál rozdílení těchto prestižních ocenění. Automobilky Fiat a Chrysler v pondělí završí svou fúzi uvedením akcií nově vzniklé skupiny s názvem Fiat Chrysler Automobiles (FCA) na burzy v New Yorku a Miláně. Vše podstatné, co se děje ve zbytku týdne, najdete v našem burzovním kalendáři. Výsledková sezóna se kvůli státnímu svátku rozbíhá až v úterý. Očekávané výsledky najdete ZDE.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Westinghouse nabídl ČR spolufinancování výstavby jaderných zdrojů

Americko-japonská společnost Westinghouse Electric Company, jež se účastnila zrušeného tendru na dostavbu dvou bloků Jaderné elektrárny Temelín, nabídla České republice, že by financovala část výstavby nových jaderných zdrojů. Informaci potvrdil výkonný ředitel společnosti Westinghouse v ČR Pavel Janík. Kontakt s firmou potvrdila i ministerstva financí a průmyslu, která společnost s nabídkou oslovila. Westinghouse již podobný model využívá v Bulharsku a Británii.

6. USA vyzvaly Evropu, Japonsko a Čínu k větší podpoře ekonomiky

Americký ministr financí Jack Lew vybídl vlády v Evropě, Japonsku a Číně k větší podpoře hospodářského růstu. Ve svém projevu na zasedání Mezinárodního měnového fondu rovněž vyzval přední světové ekonomiky, aby dodržovaly svůj závazek, že se vyhnou devalvacím domácí měny s cílem zajistit si konkurenční výhodu.

MMF: Světová ekonomika čelí rizikům, potřebuje podporu. Německo odmítá pesimistické scénáře

7. Proč cena ropy klesá? Může za to tajná dohoda USA a Saúdské Arábie

Spojené státy Americké mají údajně se Saúdskou Arábií dohodu, podle níž Saúdové vytvářejí tlak na pokles cen ropy, aby uškodili Íránu a Rusku. Dle turecké agentury Anadolu Agency to řekl prezident Saudi Arabia Oil Policies and Strategic Expectations Center Rašíd Abanmy.

8. Výsledky voleb ekonomiku ČR příliš neovlivní, míní analytici

Výsledek komunálních a senátních voleb nebude mít podle analytiků zásadní dopad na ekonomický vývoj země. Úspěch kandidátů vládních stran vypovídá o tom, že veřejnost vnímá pozitivně dosavadní kroky kabinetu. Největší úspěch slaví v komunálních volbách hnutí ANO Andreje Babiše. Zvítězilo v 9 z 13 krajských měst včetně Prahy.

9. Standard & Poor's varuje Francii před zhoršením úvěrového ratingu

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's v pátek zhoršila ze stabilního na negativní výhled úvěrového ratingu Francie, který je na stupni AA. Agentura ke svému kroku přistoupila kvůli zhoršující se rozpočtové situaci druhé největší ekonomiky eurozóny a kvůli problémům, které má tamní socialistická vláda s prosazováním reforem. S&P také zhoršila hodnocení Finska, země přišla o AAA rating.

Bonus

Vědecky dokázáno: Atraktivní ženy mají několikanásobně vyšší šanci při hledání práce

Jste atraktivní žena? Pak máte několikanásobně vyšší šanci, že vás pozvou na pohovor, než v případě, že by se o práci ucházel muž. Podle internetových stránek Shiftgig, které se zabývají poskytováním pracovních příležitostí, to dokazuje průzkum provedený na 5 000 profilů. Zjištění ukazuje následující graf. Na ose Y je počet pohovorů, na které byl uchazeč pozván, osa X hodnotí atraktivitu uchazeče.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Na americkém trhu probíhá spíše rotace, k hlubší korekci nevidím…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat