Co musíte ráno vědět (14. dubna)

Jak hluboko do letošních maxim se zařízly výprodeje na akciovém trhu, jak blízko je kvantitativní uvolňování v eurozóně a válka na Ukrajině? To musíte vědět.

1. Americké akcie zakončily týden výprodejem. Nasdaq uzavřel pod hranicí 4 tisíc bodů poprvé od začátku února

Americké akcie v závěru týdne prohloubily čtvrteční ztráty. Dolů je vedl opět technologický sektor. Nasdaq uzavřel pod hranicí 4 tisíc bodů poprvé od 3. února. Dow v pátek odepsal 0,89 %, S&P 500 0,95 % a technologický Nasdaq ztratil 1,34 %, čímž zakončil pod hranicí 4 tisíc bodů (3 999,73 bodu) poprvé od začátku února. Zároveň má za sebou největší dvoudenní ztrátu od roku 2011. V indexu Dow dařilo společnostem Johnson & Johnson, Chevron, Travelers, Merck a AT&T, na nule uzavřel ExxonMobil a zbytek akcií skončil v červených číslech. Největší ztráty zaznamenaly banka JPMorgan, farmaceutická společnost Pfizer a Visa. Za celý týden Dow odepsal 2,35 %, S&P 500 odevzdal 2,65 %, nejvíce od ledna letošního roku, a Nasdaq klesl o 3,1 %.

Akcie JPMorgan ztrácely poté, co reportovala neuspokojivé výsledky. Nižší zisk i výnosy se očekávaly kvůli poklesu zisku z obchodování, přesto banka nenaplnila konsenzus trhu a její cenné papíry oslabily o 3,6 %. Naproti tomu Wells Fargo, která JPMorgan v roce 2013 překonala ve výdělečnosti, trhy svými čtvrtletními výsledky příjemně překvapila a investoři ji za to odměnili. Akcie banky posílily o 0,8 %. Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech sledovaný Michiganskou univerzitou podle předběžných dat v dubnu vzrostl na 82,6 bodu z březnových 80 bodů, čekal se mírnější růst na 81 bodů.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Medvědi nečekají na květen, výhled se změnil v jejich prospěch

Co čekat od akcií v dalších týdnech?

2. Evropské akcie v pátek ztrácely druhý den v řadě, dolů je vedl technologický sektor

Evropské burzy krvácely druhý den v řadě a regionální Stoxx Europe 600 má za sebou nejhorší týden od loňského června. Investoři sledují průběh výsledkové sezóny a zvažují, zda akciové zisky nepředběhly kondici firem. Britský FTSE odepsal 1,21 %, francouzský CAC 40 1,08 % a německý DAX 1,47 %. Všechny sektory indexu Stoxx Europe 600 zakončily v červených číslech, nejhůře na tom byly technologie a finanční služby. Jen necelé procento naopak odevzdal potravinářský sektor a odvětví spotřebního zboží. Za celý týden FTSE 100 ztratil dvě procenta, CAC 40 klesl o 2,65 % a DAX odevzdal necelá čtyři procenta.

Veřejné finance Francie a Itálie prý potřebují odlišná řešení

3. Pražská burza v pátek spadla zpět pod hranici tisíce bodů. Dolů ji stáhly akcie ČEZ a bankovních titulů

Index PX v pátek odepsal 1,23 % na 992,69 bodu. Nejvíce ztrácely akcie Erste Group Bank, které odepsaly 2,81 % na 665 Kč. Druhému bankovnímu titulu na burze, Komerční bance, se také nedařilo, její cenné papíry zlevnily o 1,16 % na 4 774 Kč. Výrazně také odepsala společnost ČEZ, která oslabila o 1,60 % na 553 Kč. Dařilo se naopak developerské společnosti Orco (+5,07 %) a těžařské NWR (+2,08 %). Za celý týden PX odepsal 2,5 % na 993 bodů. Největší zisky zaznamenaly cenné papíry ČEZ, naopak nejvíce oslabily akcie Erste Group Bank.

TMR nevyplatí dividendu, rozhodli akcionáři

4. Očekávané události

Úvod zkráceného obchodního týdne bude na geopolitické úrovni ve znamení sílícího napětí a začínajících bojů na východě Ukrajiny. Ve Spojených státech budou zveřejněny maloobchodní tržby (odhad březen: +0,8 % meziměsíčně, únor: +0,3 %) a podnikové zásoby (odhad únor: +0,5 % meziměsíčně, leden: +0,4 %), výsledky za první kvartál zveřejní Citigroup (odhady výsledků banky i dalších firem na celý týden najdete ZDE). V Evropě budou oznámeny průmyslová výroba v eurozóně (odhad únor Citigroup: +0,5 % meziměsíčně, leden: -0,2 %) a index spotřebitelských cen v Itálii (harmonizovaný s EU; odhad březen: +0,3 % meziročně, únor: +0,5 % meziročně). Koná se valná hromada CME, která by měla schválit plánovanou restrukturalizaci firmy. Co bude hýbat trhy v průběhu celého týdne, zjistíte v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Na východě Ukrajiny se bojuje

Ukrajinsko-ruský konflikt se znovu vyhrotil. Úřadující ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov nařídil zapojení armády do protiteroristické akce na východě země, který se potýká s provokacemi separatistů. Rozsáhlá operace za účasti vojáků by podle šéfa ukrajinské tajné služby mohla začít již v noci na pondělí. V televizním proslovu k národu Turčynov prohlásil, že Rusko vede proti Ukrajině válku a vyvolává nepokoje ve východní části země. Stanovil zároveň ultimátum a uvedl, že separatisté, kteří do pondělního rána složí zbraně, nebudou potrestáni.

Již v neděli ráno vyhlásil ukrajinský ministr vnitra Arsen Avakov začátek "protiteroristické operace" ve východoukrajinském městě Slavjansk. Podle informací ministra už si tato operace vyžádala oběti na obou stranách. Na straně vládních sil zatím padl důstojník ukrajinské tajné služby a dalších pět utrpělo zranění. Mezi separatisty byl údajně jeden mrtvý a dva zranění. Podle Avakova používají separatisté civilisty jako živý štít. Ve 2 hodiny ráno SELČ se kvůli Ukrajině mimořádně sejde Rada bezpečnosti OSN. Situaci sledujte on-line na Aktuálně.cz.

6. Draghi: Pokračující posilování eura může vést k dalšímu uvolnění měnové politiky ECB

Pokračující zhodnocování jednotné evropské měny eura by si mohlo vyžádat další uvolnění měnové politiky Evropské centrální banky. Prohlásil to v sobotu její šéf Mario Draghi. Směnný kurz eura se prý stal významnějším faktorem a mohl by fungovat jako spouštěcí mechanismus. Podle agentury Reuters jde o zatím nejjasnější signál, že ECB je připravena spustit podpůrný program nákupu aktiv. Podle šéfa ECB bylo posilování eura v roce 2013 důležitým faktorem z hlediska snižování míry inflace v eurozóně. V březnu meziroční míra inflace v eurozóně klesla na 0,5 % z únorových 0,7 % a dostala se na nejnižší úroveň od listopadu 2009. "Vždy jsem říkal, že směnný kurz není cílem politiky, ale je důležitý pro cenovou stabilitu a růst. To, co se děje v posledních několika měsících, se stává stále důležitějším pro cenovou stabilitu," uvedl Draghi podle agentury Reuters. "Posilování směnného kurzu by tak vyžadovalo další uzpůsobení měnové politiky."

Evropské kvantitativní uvolňování čekejte nejpozději v červnu

7. Světová aktivita podle vedení MMF zesiluje, rizika ale zůstávají

Globální ekonomická aktivita nadále zesiluje. Oživování je ale křehké a nebezpečí možného zhoršení přetrvává. Konstatoval to v spbotním komuniké Mezinárodní měnový a finanční výbor, který určuje strategii Mezinárodního měnového fondu. Evropská centrální banka by podle něj měla uvažovat o dalších krocích, pokud nízká inflace nabude trvalejšího rázu. "Globální aktivita nadále posiluje. Oživování je ovšem stále křehké a nepříznivá rizika přetrvávají," sdělil výbor v závěru jarního zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky.

MMF: Řecko bude v příštích letech asi potřebovat další pomoc

8. Glencore Xstrata prodala podíl v peruánském dolu za 6 miliard USD

Mezinárodní komoditní a těžební skupina Glencore Xstrata prodala celý svůj podíl v dolu na měď Las Bambas v Peru. Za skoro šest miliard dolarů jej kupuje konsorcium v čele s mezinárodní těžební společností MMG. Oznámila to skupina. Las Bambas je jedním z největších dolů v portfoliu společnosti Xstrata. Glencore souhlasila s jeho prodejem, aby výměnou získala souhlas úřadů v Pekingu se svým převzetím společnosti Xstrata.

9. WSJ: Amazon.com představí vlastní chytrý telefon

Největší internetový obchod na světě Amazon.com se chystá v letošním druhém pololetí prodávat vlastní chytrý telefon. Sdělily to zdroje listu Wall Street Journal obeznámené s plány společnosti. Amazon.com by tak vstoupil na vysoce konkurenční trh, který ovládají přední světoví výrobci smartphonů Apple a Samsung. Verze vlastního telefonu americká firma v minulých týdnech představila vývojářům v San Francisku a v domovském Seattlu, tvrdí zdroje. Zařízení prý chce představit na konci června a dodávky zahájit do konce září, tedy před obdobím nákupů na čas svátků.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
8. 3. 2021 12:41
Vítězové a poražení koronavirové krize na realitním trhu
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
6. 3. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): Růst výnosů a sílící dolar jsou na trzích cítit, velký výprodej ale vypadá…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat