US MARKETOtevírá za: 56 h 58 m
DOW JONES+0,78 %
NASDAQ+0,52 %
S&P 500+0,70 %
META-0,55 %
TSLA+2,09 %
AAPL-0,09 %

Americké akcie zakončily týden výprodejem. Nasdaq uzavřel pod hranicí 4 tisíc bodů poprvé od začátku února

Americké akcie v závěru týdne prohloubily čtvrteční ztráty. Dolů je vedl opět technologický sektor. Nasdaq uzavřel pod hranicí 4 tisíc bodů poprvé od 3. února.

Dow v pátek odepsal 0,89 %, S&P 500 0,95 % a technologický Nasdaq ztratil 1,34 %, čímž zakončil pod hranicí 4 tisíc bodů (3 999,73 bodu) poprvé od začátku února. Zároveň má za sebou největší dvoudenní ztrátu od roku 2011.

V pátek se v indexu Dow dařilo společnostem Johnson & Johnson, Chevron, Travelers, Merck a AT&T, na nule uzavřel ExxonMobil a zbytek akcií skončil v červených číslech. Největší ztráty zaznamenaly banka JPMorgan, farmaceutická společnost Pfizer a Visa.

Za celý týden Dow odepsal 2,35 %, S&P 500 odevzdal 2,65 %, nejvíce od ledna letošního roku, a Nasdaq klesl o 3,1 %.

Předchozí ztráty prohluboval technologický sektor. Stejně jako ve čtvrtek náladu na trzích nepřevážila pozitivní data z trhu práce, ani v pátek investory od prodávání neodradila dobrá data o spotřebitelské důvěře, která se vyšplhala na devítiměsíční maximum.

Akcie banky JPMorgan ztrácely poté, co reportovala neuspokojivé výsledky. Nižší zisk i výnosy se očekávaly kvůli poklesu zisku z obchodování, přesto banka nenaplnila konsenzus trhu a její cenné papíry oslabily o 3,6 %.

Naproti tomu Wells Fargo, která JPMorgan v roce 2013 překonala ve výdělečnosti, trhy svými čtvrtletními výsledky příjemně překvapila a investoři ji za to odměnili. Akcie banky posílily o 0,8 %.

Akcie americké automobilky General Motors během dne klesly o zhruba čtyři procenta na nejnižší hodnotu za deset měsíců, když ratingová agentura Standard & Poor's vyvolala pochyby, zda se úvěrové hodnocení firmy letos vrátí na investiční úroveň.

Na burzu v pátek vstoupila společnost Zoe's Kitchen. Její akcie zpevnily o 65 % na 24,72 dolaru. Zoe's Kitchen přitom nabídla 5,8 milionu akcií po 15 dolarech. Naproti tomu firma Farmland Partners, která v pátek také na burze debutovala, za svůj první obchodní den ztratila 7,3 %, a třetím nováčkem na burze byla Enable Midstream Partners, která zpevnila o 11 %.

L Brands v pátek odepsala přes tři procenta poté, co uvedla, že její prodeje v březnu klesly o procento. Maloobchodní společnost viní za pokles tržeb opožděné Velikonoce. Analytici sice očekávali horší výsledek (-1,6 %), přesto investoři číslo neocenili.

Akcie společnosti TripAdvisor ztrácely přes 3,5 %. TripAdvisor patří ke společnostem, které v posledních měsících zažívaly silný růst. Investoři nyní začínají o tomto vývoji pochybovat.

NQ Mobile odevzdala přes dvacet procent poté, co reportovala výsledky, jež nenaplnily očekávání trhu. NQ Mobile se stala cílem shortování Carsona Blocka, který v loňském roce krátce srazil akcie na kolena prohlášením, že "nestojí za nic".

Akcie ConocoPhillips v pátek posílily o téměř 2 %. Ve čtvrtek firma zveřejnila plán růstu a potvrdila svůj úmysl navýšit letos produkci o 3-5 %.

C.H. Robinson Worldwide v pátek posílila o dvě procenta. Ve čtvrtek byly akcie C.H. Robinson Worldwide jedinými v indexu Nasdaq, které neskončily v červených číslech. Firma v pátek těžila ze zvýšení doporučení na "koupit" z "držet" od BB&T.

Cena akcií Coldwater Creek se propadla o 31,5 % poté, co firma oznámila, že nesehnala kupce, a zažádá proto o ochranu před věřiteli.

Ceny ropy stouply, k růstu přispívají obavy o dodávky z Ruska

Světové ceny ropy v pátek zamířily vzhůru kvůli příznivým údajům o ekonomice Spojených států. K jejich růstu přispívají rovněž obavy z výpadků dodávek této strategické suroviny z Ruska.

Severomořská ropa Brent zdražila o čtvrt dolaru na 107,21 dolaru za barel. Cena americké lehké ropy WTI se zvýšila o 7 centů na 103,34 dolaru za barel, napsala agentura Reuters.

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek pohrozil, že zastaví dodávky zemního plynu na Ukrajinu, pokud Kyjev včas neuhradí své závazky. Varoval, že se může snížit i objem plynu dodávaného do Evropy.

Poptávku po ropě podpořila rovněž zpráva o dubnovém nárůstu spotřebitelské důvěry v USA na devítiměsíční maximum. "Údaje o spotřebitelské důvěře signalizují silnou poptávku po benzinu," uvedl analytik Phil Flynn ze společnosti Price Futures Group. Spojené státy jsou největším spotřebitelem ropy na světě.

Cena zlata v pátek klesla o dva dolary na 1 318,50 dolaru za trojskou unci a dolar jen nepatrně posílil vůči euru o 0,03 % na 1,3883 EUR/USD a jenu o 0,07 % na 101,61 USD/JPY.

Hlavní páteční události na amerických trzích

Hlavní události uplynulého týdne

  • Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 5. dubna klesl o 32 tisíc na 300 tisíc, což je nejméně od května 2007. Čekal se pokles na 320 tisíc. Údaj za předchozí týden byl revidován na 332 tisíc z 326 tisíc. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 29. března klesl na 2,776 milionu, čekal se pokles na 2,835 milionu po předchozích 2,838 milionu (revidováno z 2,836 milionu). Čtyřtýdenní průměr klesl na 316 250 z 321 tisíc (revidováno z 319 500).
  • Americká federální vláda hospodařila minulý měsíc se schodkem 37 miliard dolarů. Bylo to méně než schodek 107 miliard dolarů, kterým rozpočet skončil ve stejném období před rokem. Zároveň jde o nejmenší březnový schodek za posledních 14 let. Vyplývá to z údajů amerického ministerstva financí. Data jsou podle agentury AP dalším náznakem zlepšení amerických financí. Analytici čekali schodek 78 milird dolarů. Za nečekaně lepším výsledkem stojí solidní příjmy státu. Menší rozpočet ale ovlivnil časový posun u některých plateb, které se letos přesunuly na únor z loňského března. Bez vlivu tohoto posunu v načasování by březnový schodek dosahoval 77 miliard dolarů.
  • Carl Icahn po dlouhotrvající válce s managementem společnosti eBay ustoupil od svého požadavku na odtržení divize PayPal. Stále si sice myslí, že by z tohoto rozdělení firma profitovala, ale nebude již na vedení eBay naléhat. Generální ředitel eBay prohlásil, že s Icahnem našli společnou řeč a že snad Icahn konečně vidí potenciál společnosti eBay. Akcie firmy ale za den ztratily 3,24 %.
  • Ztrátová kanadská společnost BlackBerry by uvažovala o prodeji své divize mobilních telefonů, pokud by se nepodařilo obnovit její ziskovost. V rozhovoru pro agenturu Reuters to uvedl generální ředitel podniku John Chen.
  • Poprvé se obchodovalo s obnovenou emisí společnosti Ally Financial, v níž část svého podílu prodala americká vláda. Akcie Ally Financial ve čtvrtek odepsaly 4,72 %.
  • Povědomí o zdravé stravě se rozšiřuje. Bioprodukty jsou však mnohdy dražší než "nebio" varianta a mnoho lidí, kteří by chtěli jíst biopotraviny, se jim stále vyhýbá. Maloobchodní řetězec Wal-Mart v tom spatřuje obchodní příležitost. Do prodeje zavádí řadu biopotravin nazvanou Wild Oats, která bude o 25 % levnější než bioprodukty ostatních značek.
  • Německý výrobce luxusních vozů BMW dobrovolně svolá ke kontrole více než 156 tisíc vozů ve Spojených státech. BMW chce zkontrolovat, zda nehrozí uvolnění nebo zlomení šroubů, které drží některé součásti aut s šestiválcovými motory. Akce se má týkat vozů z let 2010 až 2012. Mimo jiné jsou mezi nimi sedany řady 3, vozy řady 5 a sportovní vozy Z4. Ze stejných důvodů automobilka již dříve tento měsíc ke kontrole svolala 232 tisíc aut v Číně.
  • Podle ředitele banky JPMorgan Chase Jamieho Dimona jsou na tom americké banky velmi dobře a téměř se zotavily z dopadů finanční krize. Naproti tomu evropské banky jsou prý pozadu. Dimon to řekl v rozhovoru pro francouzské noviny Les Echos. "Zisky se mohou stále lišit kvůli množství faktorů. Ale pokud se podíváte na akcie, nesplacené půjčky a úvěrovou kapacitu, uvidíte, že americký bankovní systém je solidní," řekl Dimon. "Nyní mohou dělat svou práci - financovat růst a zaměstnanost. Naneštěstí Evropa ještě není ve stejné fázi."
  • Osm největších amerických bank bude muset do roku 2018 navýšit svůj kapitál o celkem zhruba 68 miliard USD. Důvodem jsou nové předpisy vypracované a schválené centrální bankou USA, Federálním úřadem pro pojištění vkladů (FDIC) a Úřadem hlavního kontrolora měny. Nové předpisy jsou součástí snahy americké vlády zabránit další finanční krizi.
  • Zisky amerických společností držené v zahraničí, ze kterých nemusejí firmy platit daně, se v období let 2008 až 2013 téměř zdvojnásobily na 2,1 bilionu USD. Vyplývá to ze studie zveřejněné soukromou výzkumnou společností Audit Analytics. Část amerických zákonodárců již delší dobu volá po změně zákona, který by neumožňoval americkým společnostem vyhýbat se placení daní přesunem svých zisků do jiných zemí.
  • Americký ministr financí Jack Lew ve středu v rozhovoru pro televizní stanici CNBC řekl, že americká ekonomika podle zprávy Mezinárodního měnového fondu vede celosvětové ekonomické oživení. Stále je v globální ekonomice sice mnoho míst, která se potřebují zlepšit, ale například nemovitosti začínají vykazovat solidní výsledky. Evropské země, které mají velké přebytky obchodní bilance - například Německo -, dle jeho názoru potřebují výrazně posílit domácí poptávku.
  • Podle analytika ze společnosti Nomura Boba Janjuaha index S&P 500 v příštím měsíci zpevní o 5 % navzdory obavám z výsledků společností za první čtvrtletí. Stále se však nad ním vznáší hrozba korekce. Americká ekonomika podle Janjuaha může znovu nastartovat růst pouze v případě, že si spotřebitelé začnou znovu půjčovat.
  • První den na burze pro společnost La Quinta po nepříznivém úvodu obchodování dopadl dobře. Hotelový řetězec v IPO získal 650 milionů USD. Akcie přidaly 0,71 %.
  • Zájem amerických teenagerů o Facebook a Twitter upadá ve prospěch Instagramu. Ještě na začátku loňského roku žebříčku dominoval Facebook, který používalo dvakrát více dospívajících než Instagram. V průběhu loňského roku se karta obrátila. Facebook nejdříve podlehl Twitteru, nyní obě sociální sítě převálcoval Instagram.
  • Americký výrobce počítačů Hewlett-Packard uzavřel s úřady ve Spojených státech dohodu, podle které zaplatí 108 milionů dolarů za ukončení vyšetřování možného porušování amerického zákona proti korupčním praktikám v zahraničí (FCPA). Informovala o tom agentura Reuters. Vyšetřování se týkalo činnosti firmy v Polsku či v Rusku.
  • Bank of America se s americkými regulátory dohodla na urovnání ve výši 772 milionů dolarů kvůli obviněním, že klamala zákazníky, kteří si pořídili dodatečné produkty ke kreditním kartám. Sdělily to podle listu Wall Street Journal federální regulační úřady. Z této částky má banka vrátit zákazníkům 727 milionů dolarů. Dohoda o urovnání kromě toho zahrnuje pokutu 45 milionů dolarů od americké agentury na ochranu spotřebitelů ve finančním sektoru (CFPB) a od Úřadu pro kontrolu měny. Pokuta se mimo jiné týká obvinění, že banka klamala zákazníky a nepoctivě jim účtovala služby, které nedostávali, sdělil ředitel CFPB Richard Cordray. Podle listu Wall Street Journal jde ze strany velkých bank o páté podobné urovnání kvůli nabídkám produktů ke kreditním kartám, jako jsou například ochrana před krádeží osobních údajů nebo opatření pro případ ztráty pracovního místa.
  • Americké podniky v únoru nabízely 4,173 milionu pracovních pozic, nejvíce od ledna 2008. Meziměsíčně vzrostl počet volných pracovních pozic o 2,9 %. Uvedlo to v úterý americké ministerstvo práce. Čísla tak naznačují, že by zaměstnanost v USA mohla v následujících měsících solidně růst.
  • Hospodářství Spojených států by letos mělo vzrůst o 2,8 % a v příštím roce by mělo přidat tři procenta. Ve svém novém výhledu vývoje světové ekonomiky to v úterý odhadl Mezinárodní měnový fond. Loni americký HDP vzrostl o 1,9 %.
  • Americká automobilka General Motors plánuje investovat 450 milionů USD do posílení výzkumu a zvýšení kapacity výroby elektrických vozů. Informoval o tom list Detroit News s odvoláním na informované zdroje. Investice by měla vytvořit 1 400 nových pracovních míst a měla by směřovat do dvou závodů v Michiganu - do montážního závodu a do závodu na baterie -, upřesnil list. Mluvčí společnosti se odmítl ke zprávě vyjádřit, napsala agentura Reuters.
  • Analytik Tobias Levkovich ze Citigroup se domnívá, že trh je mírně podhodnocený. V poznámce klientům minulý týden Citi lehce zvýšila predikci zisků, zároveň však upozornila na to, že v prvním čtvrtletí americké společnosti čelily množství problémů, které budou mít na vývoj ziskovosti negativní vliv.
  • Čínské úřady povolily americké společnosti Microsoft převzít od finské firmy Nokia její výrobu mobilních telefonů. Byla tak odstraněna jedna z posledních velkých překážek k dokončení spojení. Oznámila to Nokia v úterním prohlášení. Microsoft se dohodl na převzetí divize Nokie za 5,4 miliardy eur loni v září. Transakci již schválily také Evropská komise a americké ministerstvo spravedlnosti a antimonopolní úřady v dalších zemích. Proces převzetí má být završen tento měsíc.
  • Porota amerického soudu nařídila zaplatit dvěma velkým farmaceutickým společnostem Takeda a Eli Lilly pokutu v celkové výši devět miliard dolarů kvůli údajnému riziku rakoviny u přípravku pro léčbu cukrovky. Takeda, která je největším japonským výrobcem léčiv, v úterý uvedla, že bude proti verdiktu bojovat.
  • Investoři v prvním čtvrtletí napumpovali do katastrofických (pojistných) dluhopisů 1,2 miliardy dolarů. Property Claim Services ve své čtvrtletní zprávě uvedla, že zaznamenala meziroční nárůst o 37 %, což z prvního kvartálu letošního roku dělá třetí nejobjemnější čtvrtletí v historii vydávání katastrofických dluhopisů. Investoři do katastrofických dluhopisů získávají úroky výměnou za nákup dluhopisů sponzorovaných pojišťovnami, které jsou navázané na specifické události, například hurikány na východním pobřeží Spojených států nebo zemětřesení v Kalifornii.
  • Americká banka Citigroup zaplatí 1,2 miliardy dolarů za urovnání sporu kvůli nekvalitním hypotečním cenným papírům. Dohoda s 18 institucionálními investory podle ní řeší podstatný problém, který zbyl z finanční krize. Třetí největší banka v USA zároveň oznámila, že kvůli tomuto urovnání a souvisejícím nákladům v prvním čtvrtletí odepíše zhruba 100 milionů dolarů. Spor souvisí s cennými papíry krytými hypotékami z let 2005 až 2007. Dluhopisy po pádu amerického hypotečního trhu ztratily většinu původní hodnoty, což investorům způsobilo značné ztráty.
  • Spojené státy varovaly Peking před snahami o manipulaci s kurzem čínského jüanu. O možnosti zapojení Číny do měnových válek se stále častěji hovoří v souvislosti s nedávným výrazným oslabením jüanu v páru s americkým dolarem. "Pokud je současné posilování jüanu spojeno se změnou postoje Číny v oblasti monetární politiky, pak je to pro světové finanční trhy jednoznačně znepokojující zpráva," řekl podle listu Financial Times nejmenovaný vysoký představitel amerického ministerstva financí.

Zdroj: Bloomberg, MarketWatch, CNBC, ČTK

Americké akcieShrnutí obchodování v USA
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika