Co musíte ráno vědět (14. ledna)

Jak burzy zahájily týden, jak České národní bance pomohly intervence a kde bude k nalezení nový Titanic? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v úvodu týdne krvácely. S&P 500 ztrácel nejvíce od listopadu loňského roku

Burzy ve Spojených státech v pondělí prudce oslabily a S&P 500 se vydal vstříc největší ztrátě za poslední dva měsíce kvůli obavám z vysokých valuací poté, co na konci loňského roku akciové indexy trhaly historické rekordy. Dow odepsal 1,09 %, S&P 500 ztratil 1,26 % a technologický Nasdaq 1,47 %. Jedinou firmou, která v indexu Dow posilovala, byl Merck (+6,34 %), zbývající společnosti oslabovaly. Nejhůře na tom v pondělí byly Microsoft, Walt Disney a Nike. Rok 2014 je pro index S&P 500 prozatím ztrátový, přestože minulý týden připsal 0,6 %. Valuace pro S&P 500 jsou podle zprávy banky Goldman Sachs z 10. ledna "přehnané ve všech ohledech". Podle stejné zprávy bude obtížné dosáhnout další expanze P/E.

15 let překonával trh. Nyní prozrazuje, co letos čekat od akcií

Akciový býk stárne

2. Evropské akcie posílily druhý den v řadě díky bankovnímu sektoru

Evropské akcie pokračovaly v pondělí v posilování poté, co si regionální index Stoxx Europe 600 minulý pátek připsal první ziskový týden letošního roku, a to díky bankovnímu sektoru, který podpořilo rozhodnutí Basilejského výboru pro bankovní dohled ohledně kapitálových požadavků na banky. FTSE 100 zpevnil o 0,26 %, francouzský CAC 40 o 0,30 % a německý DAX o 0,39 %. Nejvíce se dařilo bankám (nejvíce od dubna 2011), automobilkám a sektoru základních materiálů, ztrácelo naopak síťové odvětví, příliš dobře si nevedly ani ropné společnosti.

Akcie pohledem technické analýzy: Býci se těší na nové rekordy

Ekonomové na nože: Je eurokrize za námi, nebo se vlastně nic nezlepšilo?

3. Pražská burza zahájila týden ve výrazném plusu

Index PX v pondělí zpevnil o 1,83 % na 1 027,87 bodu. Dařilo se především akciím společnosti ČEZ, které připsaly 4,5 % na 517,90 Kč, ale polepšily si také bankovní tituly - Erste Group Bank podražila o 1,63 % na 785 Kč a Komerční banka o 2,17 % na 4 470 Kč. O téměř 4 % zpevnily cenné papíry likérky Stock, jejichž cena se tak pohybuje jen mírně pod sto korunami. Ztrácely naopak akcie mediální společnosti CETV (-1,55 %) a developera Orco (-2,85 %). Společnost Alchemy Partners, jejíž zástupce byl společně se zástupcem Kingstownu vytěsněn z představenstva společnosti Orco, napsala otevřený dopis, v němž požaduje novou valnou hromadu, protože je přesvědčená, že má mezi akcionáři obecnou většinovou podporu. Necelé procento odevzdaly také akcie těžařské společnosti NWR (-0,61 %) a Pegas Nonwovens (-0,49 %). Koruna vůči euru v pondělí oslabila až na 27,41 EUR/CZK, postupně však posilovala až na 27,35 EUR/CZK.

ČS: Lednová akciová strategie pro české akcie (+ bonus)

Češi by letos nejraději ze všeho méně dlužili

4. Očekávané události

Spojené státy americké zveřejní maloobchodní tržby, dovozní a vývozní ceny a podnikové zásoby. Navíc vystoupí členové Fedu Charles Plosser a Richard Fisher. Francie, Itálie a Spojené království odhalí vývoj inflace, Spojené království k tomu navíc připojí index cen výrobců a eurozóna zveřejní průmyslovou výrobu. Výsledková sezóna se rozjíždí, v úterý nás čekají čísla dvou velkých amerických bank - JPMorgan Chase a Wells Fargo. Co investoři sledují v průběhu celého týdne, zjistíte v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. ČNB loni stoupl díky intervencím zisk na 73 miliard Kč

Česká národní banka uzavřela loňské hospodaření se ziskem 73,2 miliardy korun. V roce 2012 vykázala ČNB zisk zhruba 2,9 miliardy korun. Vyplývá to z v pondělí zveřejněných údajů o bilanci ČNB. Důvodem nárůstu jsou v listopadu zahájené devizové intervence, které vedly k oslabení koruny. Centrální banka zřejmě využije zisk stejně jako v předchozím roce na snížení kumulované ztráty 123,6 miliardy korun z minulých let.

6. Zlatý důl v Řecku vyvolává naději i vztek. Otevře se Řecko zahraničním investorům?

Kanadský hon za těžbou zlata v lesích severního Řecka otestuje odhodlání řecké vlády otevřít se znovu obchodu. Důl Skouries na poloostrově Chalkidiki je jednou z největších investic v Řecku od chvíle, kdy země upadla do dluhové krize před čtyřmi lety.

7. Marchionne zůstane ve Fiatu ještě minimálně 3 roky

Generálním ředitelem italské automobilky Fiat zůstane ještě minimálně tři roky Sergio Marchionne. Na mezinárodním autosalonu v Detroitu to v pondělí řekl předseda správní rady firmy John Elkann. Média přitom v poslední době spekulovala, že by jedenašedesátiletý Marchionne již brzy mohl odejít do důchodu.

8. Chcete zažít nejdražší večeři v historii? Pozvěte si ke stolu bankéře z Goldman Sachs

Asijský magnát Oei Hong Leong, známý spíše jako Peter Oei, obvinil bankéře z Goldman Sachs z toho, že mu vnutili nevýhodný obchod, který ho ve výsledku stál 34 milionů dolarů. Spor se v současnosti řeší u federálního soudu v New Yorku. Oei se s bankéři z Goldman Sachs sešel na večeři ve svém domě v Singapuru. Tvrdí, že ho využili a podvodem z něj vylákali miliony, když mu doporučili sázet na růst brazilského realu proti japonskému jenu, ale následně obchodovali proti němu. Banka se brání tím, že spor je bezpředmětný.

9. Šéf ECB Mario Draghi získal ocenění Guvernér roku

Šéf Evropské centrální banky Mario Draghi získal od odborného časopisu Central Banking titul Guvernér roku. Časopis ocenění udílel vůbec poprvé. Porota složená z redaktorů Central Banking a některých bývalých guvernérů centrálních bank italského bankéře ocenila za vedení instituce, které podle nich pomohlo obnovit důvěru v eurozóně, zasažené v minulých letech úvěrovou krizí.

10. V New Yorku bude bankomat na bitcoiny

První americký bankomat na bitcoiny by měl stát v newyorské East Village u obchodu s dezerty "Just Sweet". Zprávu přinesl deník New York Post. Podle deníku přibude v USA každý týden 1 000 obchodníků, kteří akceptují bitcoin jako platidlo. Bankomat na místo po úspěších v Evropě a Kanadě umístí rodák z Brooklynu Willard Ling.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Čínská společnost postaví repliku legendární lodi Titanic

Soukromá čínská společnost Seven Star Energy Investment plánuje investovat jednu miliardu jüanů do projektu repliky legendární lodi Titanic, která by měla do provincie S'-čchuan (Sečuán) přilákat turisty. Repliku by měla během dvou let postavit společnost Wuchang Shipbuilding Industry, která je součástí státem vlastněné China Shipbuilding Industry.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
13. 4. 2021 17:01
VE STŘEDU V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Ronald Schubert, WOOD & Company)
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat