Burzovní kalendář 13. 1. - 17. 1. 2014

V centru pozornosti bude v polovině ledna výsledková sezóna, která se v USA rozjíždí naplno. Údaje o hospodaření za 4Q2013 zveřejní velké americké banky v čele s Goldman Sachs, JPMorgan a Bank of America. Investoři budou sledovat i projevy členů Fedu, kteří by mohli naznačit, jak vyhodnotí nečekaně nízký počet nových pracovních míst v americké ekonomice. Z makrodat zaujmou čísla o inflaci v USA i Evropě nebo americká průmyslová výroba.
USA
13/1 až 17/1 Výsledková sezóna (JPMorgan, Citigroup, Goldman Sachs, Intel a další)
13/1 Federální rozpočet
13/1 Projev člena Fedu Dennise Lockharta
14/1 Maloobchodní tržby
14/1 Dovozní a vývozní ceny
14/1 Podnikové zásoby
14/1 Projevy členů Fedu Charlese Plossera a Richarda Fishera
15/1 Index cen výrobců
15/1 Béžová kniha Fedu
15/1 Projevy členů Fedu Charlese Evanse a Dennise Lockharta
16/1 Index spotřebitelských cen
16/1 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti
16/1 Projev člena Fedu Johna Williamse
16/1 Index aktivity filadelfského Fedu
16/1 Index cen bydlení
16/1 Projev šéfa Fedu Bena Bernankeho
17/1 Započatá výstavba
17/1 Průmyslová výroba
17/1 Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity
Širší indexy mají za sebou další růstový týden. Nejvíce se dařilo indexu Nasdaq, který stoupl o 1,03 %, S&P 500 posílil o 0,6 %, Dow o 0,2 % klesl.
"Trh zůstává překoupený, ale nepotvrzuje prodejní signály. Dokud se index S&P 500 bude obchodovat nad zónou 1 800 až 1 810, býci mají navrch. Sezónní pattern Santa Claus rally je minulostí, nyní teoreticky následuje několik dnů poklesu (takzvaný lednový defekt). Výsledkovou sezónu zahájila jako vždy Alcoa, nicméně to není firma, která by mohla ovlivnit celý trh. V novém týdnu bude už nepochybně zajímavější sledovat hospodářská čísla největších amerických bank," píše ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.
Události uplynulého týdne si připomeňte zde:
Nový týden bude patřit výsledkové sezóně, která by se měla rozjet naplno především v bankovním a technologickém sektoru. Čísla o hospodaření za 4Q2013 zveřejní například v úterý JPMorgan a Wells Fargo, ve středu Bank of America, ve čtvrtek Goldman Sachs, Citigroup, Intel a v pátek Morgan Stanley. Přehled všech zveřejňovaných výsledků najdete ZDE.
Výsledky naznačí, zda jsou odhady firemních zisků v roce 2014 nadhodnocené a do jaké míry jsou "přepálené" ceny akcií. "Co se týče dalšího zlepšení vývoje ekonomiky, dlouho se nic nového na trhu nestane. Zatím však není jasné, zda firemní zisky rostou podobně jako trh. To bude další zkouška pro akcie," říká Rick Meckler, prezident LibertyView Capital Management.
Index S&P 500 se obchoduje na 15,6násobku očekávaných zisků, což je více než průměrné P/E 14,1. V roce 2013 posílil index o 29,6 %, ve čtvrtém kvartálu o 9,9 %.
Očekává se přitom, že zisky za 4Q2013 vzrostou o 7,7 % meziročně a tržby se mírně zlepší o 0,4 %. Podle odhadů analytiků, které sesbírala agentura Bloomberg, by zisky firem z S&P 500 měly v letošním roce vzrůst průměrně o 9,5 % (což je dvojnásobek míry růstu z roku 2013) a tržby o 3,9 %.
"Očekávání růstu zisků jsou poměrně ambiciózní. Uvidíme, zda se je podaří naplnit. Výsledky za 4Q2013 však budou velmi různorodé. Třeba maloobchodníci, kterým se dařilo prodávat on-line, vykáží dobrá čísla, ostatní však zůstanou za odhady," myslí si Virginie Robert, spoluzakladatelka investiční společnosti Constance Associés.
Výsledky však nebudou jediným tématem, které bude investory zajímat. Nový týden by mohl přinést částečnou odpověď na otázku, jak bude Fed dále postupovat v utlumování podpory ekonomiky. K měnové politice se vyjádří řada představitelů Fedu včetně dosluhujícího šéfa banky Bena Bernankeho. V pátek totiž investory rozhodila zpráva, že americká ekonomika v prosinci vytvořila nečekaně nejméně pracovních míst za tři roky. Míra nezaměstnanosti přitom klesla na 6,7 %.
Už v pátek vystoupil prezident Fedu v Minneapolis Narayana Kocherlakota, který prohlásil, že centrální banka, jež dostala od Kongresu pověření, aby se zaměřila na ekonomiku s dostatkem pracovních míst a stabilními cenami, by mohla oba tyto cíle naplnit lépe uvolněnější měnovou politikou. "Musíme být velmi opatrní při omezování stimulů," řekl Kocherlakota.
Ve středu bude také zveřejněna Béžová kniha Fedu o stavu americké ekonomiky. Z makroekonomiky pak zaujmou úterní maloobchodní tržby (očekávání +0,1 po +0,7 % meziměsíčně), páteční průmyslová produkce (očekávání +0,3 po +1,1 % meziměsíčně) a spotřebitelská důvěra podle univerzity v Michiganu (očekávání 83,5 po 82,5 bodu).
"Celkově očekáváme, že se investoři zaměří na rozšifrování pátečních údajů o zaměstnanosti a na jejich potenciální dopad na měnovou politiku Fedu. Výsledková sezóna by mohla působit mírnou volatilitu, ale celkově očekáváme boční trend s vlivem jednotlivých výsledků a potenciálně dalších spekulací ohledně makroekonomických dat, která mohou dotvořit očekávání ohledně další politiky Fedu," říká hlavní analytik J&T Banky Milan Vaníček.
Evropa
13/1 Itálie - průmyslová výroba
14/1 Francie, Itálie, Spojené království - index spotřebitelských cen
14/1 Spojené království - index cen výrobců
14/1 Eurozóna - průmyslová výroba
15/1 Německo - HDP za rok 2013 (neočištěný)
15/1 Eurozóna - obchodní bilance
16/1 Německo, eurozóna - index spotřebitelských cen
17/1 Spojené království - maloobchodní tržby
Evropský index DJ EuroStoxx 50 za uplynulý týden vzrostl o 0,97 % na 3 104,15 bodu. Britský FTSE 100 mírně posílil o 0,14 %, o 0,4 % si polepšil německý DAX.
Evropské trhy povzbudilo čtvrteční zasedání ECB. To sice nepřineslo pro trhy žádné konkrétní rozhodnutí, prezident ECB Mario Draghi však uvedl, že stále vnímá rizika v ekonomice, a je tudíž připraven se svými kolegy v případě potřeby zakročit. Jeho vystoupení jsme sledovalo on-line. "Rada guvernérů se shodla na tom, že ponechá měnovou politiku uvolněnou tak dlouho, jak to bude nutné," řekl Draghi. Varoval však, že si nemyslí, že by Evropa mohla slavit vítězství v boji s dluhovou krizí. Nezaměstnanost je podle banky stále příliš vysoká a jediné, ačkoli je pozitivní, že se stabilizovala.
I to vyvolalo kladné ohlasy analytiků. Periferii eurozóny se daří na začátku roku 2014 dobře. Irsko se vrátilo na trhy, dluhopisy prodalo i Portugalsko. "Prostředí nízkých úrokových sazeb, uvolněná politika ECB a lepší ekonomická data z Evropy i USA nahrávají tomu, aby trh v příštích měsících dále rostl," myslí si Michael Kapler, portfoliomanažer z německé Mittelbrandenburgische Sparkasse.
Prodejem 10letých státních dluhopisů se na dluhopisové trhy vrátilo Irsko. V prosinci přitom ukončilo mezinárodní záchranný program. Stát získal skrze úpis v bankách 3,75 miliardy eur. Irský úspěch podpořil trhy v dalších periferních ekonomikách, výnosy španělských nebo italských bondů se výrazně snížily.
Potěšily i další zprávy z eurozóny. Ekonomika eurozóny ve třetím čtvrtletí minulého roku meziročně klesla méně, než se původně uvádělo. Ve svém posledním zpřesnění to v pátek uvedl evropský statistický úřad Eurostat. Hrubý domácí produkt zemí eura klesl o 0,3 %, zatímco původní odhad činil minus 0,4 %. V mezičtvrtletním srovnání zůstal růst beze změny a činil 0,1 %. Lepší jsou ale data za celou EU.
Podle zprávy Evropské komise vzrostla ekonomická nálada v eurozóně v prosinci více, než se očekávalo. Indikátor vyskočil na 100 bodů z listopadových 98,4 bodu, očekával se nárůst na 99,1 bodu. Míra nezaměstnanosti v eurozóně v listopadu stagnovala na 12,1 % v souladu s odhady. V celé evropské osmadvacítce se podíl nezaměstnaných také nezměnil, zůstává na 10,9 %.
Maloobchodní tržby v eurozóně i v celé Evropské unii v listopadu vzrostly a oživily po poklesu v předchozích dvou měsících. Vyplývá to z předběžných údajů, které ve středu zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. V eurozóně byl přitom nárůst nejvýraznější od listopadu 2001. Spotřebitelská poptávka je tradičně významným motorem ekonomiky. Podnikatelská aktivita v eurozóně v prosinci opět stoupla. Navíc se zastavil téměř dva roky trvající pokles počtu pracovních míst v podnicích. Vyplývá to z konečných výsledků průzkumu mezi nákupními manažery, které zveřejnila společnost Markit. Index podnikatelské aktivity v prosinci stoupl na 52,1 bodu z listopadových 51,7 bodu.
Po smršti dat z minulého týden přijde v příštím týdnu trochu půst. Ve většině evropských zemí ale budou zveřejněna čísla o inflaci, která bedlivě sleduje ECB při nastavování své politiky. V eurozóně vyjdou také data o průmyslové výrobě.
A co čeká v novém týdnu makléř z brokerjetu ČS Josef Novotný?
Asie
13/1 Indie - index spotřebitelských cen
14/1 Čína - přímé zahraniční investice
14/1 Japonsko - obchodní bilance, účet platební bilance
16/1 Japonsko - index cen výrobců
Česká republika
13/1 Bilance ČNB
15/1 Index cen výrobců
15/1 Index dovozních a vývozních cen
17/1 Běžný účet
Index PX za uplynulý týden přidal 1,61 % a poprvé od začátku prosince uzavřel nad 1 000 bodů. Nejvíce si polepšily akcie Erste Group Bank, naopak nejhůře dopadly akcie CME.
U CME dle ATO došlo ke zvýšení sledovanosti kanálů v ČR. "Tento výsledek hodnotíme pozitivně," říká Milan Vaníček. Protiváhou mohlo být oznámení o snížení podílu na kapitálu fondů APAX, který poklesl pod 5 %. Technicky podle něj rovněž nelze vyloučit korekci předchozího růstu ke konci roku. Titul ukončil týden na 64,5 Kč (-14,6 %).
Akcie Erste posílily o 10,4 % na 772 Kč. U titulu se objevila některá pozitivní doporučení zahraničních investičních bank. Technicky může podle Vaníčka docházet k přelivu prostředků z tureckých indexů, v nichž jsou nadváženy právě bankovní tituly. "Rozvíjející se trhy (včetně Turecka s aktuálním politickým rizikem) jsou aktuálně v nelibosti zahraničních investičních bank kvůli obavě o zvyšující se náklady kapitálu," říká Vaníček.
Z domácích zpráv zaujalo dění kolem NWR. Společnost podepsala s českým státem memorandum o porozumění ve věci dolu Paskov. Výsledkem budoucích jednání by mělo být nalezení řešení budoucnosti dolu s limitovaným sociálním dopadem a výhodností pro obě strany. Jednání by měla být ukončena 31. března 2014. "Pro NWR by bylo nepříznivé, kdyby výsledná varianta byla nákladnější než samotné již dříve plánované zavření dolu na konci letošního roku," říká Vaníček. Kandidát na ministra průmyslu Jan Mládek poté prohlásil, že by stát mohl Paskov odkoupit za korunu. Titul zakončil týden na 24,5 Kč (-0,8 %).
Orco Property Group v pondělí pořádala valnou hromadu, jež rozhodla o změnách v představenstvu společnosti v prospěch miliardáře Radovana Vítka. Počet členů představenstva klesne z devíti na pět, z nichž dva budou zástupci firem Radovana Vítka (Vítek sám a J. Dedera), dva nezávislí členové (E. Hughes a G. Wallier) a pátým členem bude šéf firmy Jean-François Ott. Zástupci akcionářů Alchemy a Kingstown, kteří se snažili zabránit Vítkovi v ovládnutí vedení firmy, v představenstvu nebudou. Titul zakončil týden na 50,9 Kč (+8,1 %). "Zdá se, že výhra Radovana Vítka, který získal většinu v představenstvu společnosti, mu otevírá dveře k plnému převzetí firmy, což by pro ostatní akcionáře rozhodně byla negativní zpráva," okomentoval výsledky hlasování Václav Kmínek, analytik z České spořitelny.
Příští týden by neměl přinést žádné zásadní firemní zprávy ani důležitá makrodata. Česko by mělo mít po více než 2 měsících od voleb nového premiéra. Prezident Miloš Zeman plánuje jmenovat předsedu sociální demokracie Bohuslava Sobotku premiérem v pátek. Koaliční strany, které v pondělí podepsaly dohodu o vládnutí, podle něj totiž disponují spolehlivou většinou v dolní komoře.