Co musíte ráno vědět (21. března)

Jak se ve čtvrtek dařilo světovým akciím, jak pokračuje válka sankcí s Krymem ve společném jmenovateli a v čem jsou tablety od Samsungu lepší než iPady? To všechno musíte vědět.
1. Americké akciové trhy ve čtvrtek díky příznivým údajům obnovily růst
Americké akciové trhy zahajovaly čtvrteční obchodní seanci s mírnými ztrátami. Nadějné regionální údaje z průmyslu a příznivá dílčí zpráva z amerického trhu práce je však krátce po zahájení obchodování vynesly do zelených čísel. Wall Street nicméně v rychlejším růstu bránila nejistota ohledně vyhlídek zvyšování úrokových sazeb, kterou na trhy přineslo středeční vyjádření šéfky Fedu Janet Yellenové. Ta ve středu oznámila, že Fed omezí tempo nákupu dluhopisů o dalších 10 miliard dolarů. Dow posílil o 0,67 % na 16 331,05 bodu, širší S&P 500 přidal 0,60 % na 1 872,01 bodu a technologický Nasdaq vzrostl o 0,27 % na 4 319,29 bodu. Nejvíce posílily finanční tituly, odvětví necyklického spotřebního zboží a technologický sektor. Oslabily naopak sektory zdravotnictví a služeb. "Všichni nyní s obavami čekají, kdy americká centrální banka začne zvyšovat krátkodobé úrokové sazby," řekl šéf společnosti Earnings Scout Nick Raich. "Ve skutečnosti podle mě ale zvyšování sazeb bude pozitivním signálem, který potvrdí, že ekonomický výhled Fedu je velmi dobrý."
Firmy jsou před výsledkovou sezónou za první kvartál velice pesimistické
Důvody pro další růst cen akcií
2. Evropské akciové trhy ve čtvrtek navzdory utahování americké měnové politiky převážně rostly
Evropské akciové trhy během čtvrtečního dopoledne v reakci na středeční rozhodnutí americké centrální banky omezit měsíční nákupy dluhopisů v rámci programu kvantitativního uvolňování o dalších 10 miliard dolarů oslabovaly. Fed také naznačil, že se pomalu blíží okamžik zvyšování úrokových sazeb. Na vývoj trhů mělo vliv i vyjádření amerického prezidenta Baracka Obamy, který odpoledne varoval, že jsou Spojené státy připravené na zavedení sankcí na celé sektory ruského hospodářství. Nakonec se však evropské burzy vzpamatovaly a některé indexy zamířily nad nulu. Britský FTSE 100 oslabil o 0,47 %, německý DAX ale přidal 0,21 % a francouzský CAC 40 posílil o 0,46 %. Nejvíce oslabily tituly z realitního sektoru a odvětví dopravy a cestovního ruchu. Posílily naopak pojišťovny, technologické tituly a sektor základních materiálů.
Dočkáme se v eurozóně deflace? Cesta k evropskému kvantitativnímu uvolňování se otevírá
3. Pražská burza ve čtvrtek ztrácela, index PX odepsal téměř půl procenta
Index PX ve čtvrtek odepsal 0,44 % na 985,05 bodu. Nejvíce ztrácely akcie mediální společnosti CME, které odepsaly téměř 10 %. Po středeční zprávě o tom, že Radovan Vítek odvolal zakladatele společnosti Orco Jeana-Françoise Otta i celé vedení, se nedařilo ani developerské firmě Orco (-4,83 %). Přes procento odevzdaly i cenné papíry Erste Group Bank. Mírně naopak posílily akcie ČEZ (+0,28 %), a to i přes zprávy o vyostřování konfliktu s bulharským regulátorem, který firmě hrozí odebráním licence na prodej elektřiny. Akcie nereagovaly ani na podání trestního oznámení na manažery ČEZ, ředitele Daniela Beneše, finančního ředitele Martina Nováka a další tři členy představenstva kvůli tomu, že přijali mimosoudní vypořádání 350 milionů korun s minoritními akcionáři Severomoravské energetiky. Peníze se poté rozptýlily během několika dní na zhruba desítce účtů. Manažeři jsou podezřelí ze spáchání trestného činu legalizace výnosů z trestné činnosti a porušení povinností při správě cizího majetku. Podražily i akcie Pegas Nonwovens, které pozitivně reagovaly na zveřejnění hospodářských výsledků za minulý rok. Velkého objemu ve čtvrtek dosáhly cenné papíry Telefóniky C.R. se ziskem 0,84 %. Akcie těžařské NWR zakončily obchodování na zelené nule, nijak nereagovaly na návrh ministra Mládka, aby stát poskytl financování pro uzavření dolu OKD Paskov za předpokladu, že EU nebude proti a důl zůstane v provozu do konce roku 2016. Premiér Sobotka návrh podporuje, ministr financí Babiš ale řekl, že státní podpora soukromé firmě není možná.
V dividendách předčí pražská burza většinu světa. Jak se naplňují letošní očekávání?
4. Očekávané události
V pátek dojde na amerických trzích ke quadruple witching - expiraci opcí a futures na indexy a akcie. Mimo to se svými projevy vystoupí členové Fedu James Bullard a Narayana Kocherlakota. Eurozóna odhalí výsledky spotřebitelské důvěry (konsenzus -12,3 bodu). Čtvrtletní výsledky svého hospodaření budou reportovat například společnosti Tiffany nebo China Petroleum & Chemical. Vše podstatné, co se bude ve zbytku týdne dít, najdete v našem burzovním kalendáři.
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 17. března
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Spojené státy uvalují sankce na další ruské politiky. Dalším cílem mohou být celé sektory ruské ekonomiky
Americký prezident Barack Obama ve čtvrtek vystoupil s projevem o Ukrajině. Novinářům oznámil, že Spojené státy s okamžitou platností uvalí sankce na další ruské politiky, a také že podepsal dekret, který umožňuje uvalit sankce nejen na jednotlivce, ale i na celé sektory ruské ekonomiky. Cílem sankcí by se měla stát i jedna banka. Pokud bude konflikt dále eskalovat, Rusko se bude podle Obamy stále více izolovat od mezinárodního společenství. Moskva odpověděla na sankce podobnou "zbraní" - na seznam osob, které mají zakázáno cestovat do Ruska, a případně jim bude zablokován majetek, byli podle agentury RIA Novosti umístěni třeba předseda Sněmovny reprezentantů John Boehner, senátor John McCain nebo Obamův poradce Dan Pfeiffer. Obama doufá, že k dalším odvetným krokům postihujícím ekonomické sektory nedojde a že se najde diplomatické řešení celého sporu.
6. Britové poprvé udělili pokutu za manipulaci trhu s dluhopisy
Bývalý obchodník z Credit Suisse Group dostal od britských regulátorů pokutu přes 662 tisíc liber. Je to vůbec poprvé, co regulátor vyměřil sankci za manipulaci trhu s britskými státními dluhopisy, jehož objem podle agentury Reuters dosahuje 7,2 bilionu liber. Oznámil to ve čtvrtek britský Úřad pro finanční etiku (FCA).
7. Vytvořte si dvě portfolia, radí Jim Cramer. Jedno konzervativní a jedno na hraní
Pokud hledáte inspiraci pro své portfolio, Jim Cramer má pár rad. Především je podle něj nutné vytvořit portfolia dvě - důchodové, na němž budete soustředit konzervativní investice, a pak volnější, kde si budete moci dovolit být agresivnější a riskovat. V obou dvou byste však podle Cramera neměli mít méně než pět a více než deset akcií. A kam by nyní investoval sám Cramer?
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
Bonus
V čem je Samsung lepší než iPad a Kindle?